Merisalo: onko hän valehdellut nauhat kun niitä ei VOI julkistaa?
Kommentit (7)
Poliisi vahvistanut asian. Tän päivän HS.
Merisalo: Tiura-nauhat on tarkoitus tuhota
että nauhat on Merisalon mukaan "kolmannella osapuolella"?
nauhat on takavarikoitu Tiuran korruptioepäilyjen yhteydessä.
Tuo lause, että aikoo tuhota nauhat ja ei julkaise niitä ei ole tarkoitettu Tiuralle, vaan muille kokoomuspolitikoille, jotka nyt pelkäävät että heistäkin tulisi ilmi jotain. Siksi se kokoomuksen Henning ärähtikin heti asiasta ja tästä nousi kokoomuksen ryhmässä kohu.
Asia kun ei kohdistu vain Tiuraan, vaikka Merisalo tuon nauhajutun aluksi hänelle suuntasikin Tiuran kertoessa asiasta vain oman näkemyksensä.
julkistaa, tiesihän hän silloinkin, että nauhat o vat poliisilla.
pah, muka lakimiehensä kanssa niitä piti ensin kuunnella?
että hän voisi ne paljastaa. "Merisalon mukaan nauhojen julkaisemiseen liittyy paljon juridisia kysymyksiä.
”Vaikka Tiura antaisi luvan (nauhojen julkaisuun), voisin myöhemmin joutua syytteeseen niiden sisällöstä."
Merisalo kertoi MTV3:n haastattelussa toivovansa, että Tiura tekisi poliisille tutkintapyynnön tai nostaisi asiassa kanteen, koska kanteen myötä asiassa päästäisiin kuulemaan valaehtoisina todistajina muun muassa keskustan puheenjohtaja Matti Vanhasta, puoluesihteeri Jarmo Korhosta, ryhmäjohtaja Timo Kallia, kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Kataista ja useita muita asiaan liittyviä henkilöitä.
Taitaa olla liikemies Merisalonkin loppu näissä piireissä.