Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Keittiön suunnittelu

Vierailija
14.03.2010 |

Hei - elämäni ensimmäistä keittiötä tässä suunnittelen (remppa edessä) - olisiko teillä arvon ladyt vinkkejä,mitä ei ainakaan kannata tehdä ja mitä ehdottomasti taas suosittelette?



Meille olisi näillä näkymin tulossa valkoinen vähän sellainen maalaisromanttinen kööki,integroidut koneet. Keittiö on samaa tilaa olkkarin kanssa,sen täden tässä yritetään koneita vähän "naamioida".



Vesipistettä suunnittelija olisi innolla siirtämässä aika kauaksi hellatasosta,nykyisessä ovat vierekkäin,tämän koen kätevänä,kun ei tarvi lapsihuushollissa kulkea kuumien pottukattiloiden kanssa..Kaikki vinkit otan ilolla vastaan!!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vesipiste lähelle hellaa ilman muuta, alakaappien tilalle suosittelen isoja laatikkoja, korotettu astianpesukone... Nämä tulivat näin aluksi mieleen :)

Vierailija
2/3 |
14.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli en minä laittais vesipistettä aivan hellan viereen. Mutta kyllä se kieltämättä parin askeleen päässä pitää munkin mielestä olla. Hankalin homma on sellainen, että liesi on saarekkeessa ja vesipiste jossain ihan muualla, vaikka siinä kokkaajan selän takana. Se on jo oikeesti vaarallista, kun perunakattilaa joutuu nostelemaan siitä lattian yli altaille, kun lattialla saattaa istuskella vaikka taapero leikkimässä.



Jossain lehdessä näin useammankin sellaisen keittiön, missä tiskikone oli nostettu vähän ylemmäs, ja pesualtaat oli aivan tiskikoneen vieressä. Se oli musta erittäin epäkäytännöllisen näköistä, kun tiskikoneen lähellä ei ollut mitään muuta laskutilaa kuin ne tiskialtaat.



Eli tän kaiken yhteenvetona sanoisin, että ihan jokaisen kodinkoneen vieressä on oltava laskutilaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jääkaappi, vesipiste ja ruoanvalmistuspiste tulis muodostaa kolmion mallisen liikeradan.

Erillisuuni, mukavuuskäyttötasolle nostettuna, samoin tiskikone.

Alakaappien tilalle laatikot. Paljon laskutilaa, lieden molemmille puolille kivitasoo johon voi laskea kuumat suoraan, muuten massiivipuuta tasot.

Kylmäkoneita ei uunin/leiden viereen. (edelleen näkee tätäkin suunnittelukukkasta)



Kun yhtä tilaa olohuoneen kanssa niin saarreketta suosittelen ehdottomasti jos tilaa on.