Ihan poikki välillä tämän yhdenkin lapsen kanssa ja nyt vauva tulossa
Meillä on yksi yhteinen lapsi, muutaman kk päästä 5v ja hän on erityislapsi, hällä on adhd ja asperger. Tämän lisäksi miehellä on lapsi 12v ja hän asuu meillä ja on äidillään 1-2viikonloppua.
Miehen lapsi on kuitenkin todella helppo ja kiltti eikä hänestä ole mitään työtä, mutta meidän yhteisestä lapsesta on sitäkin enemmän työtä ja hän vie voimat välillä ihan täysin. Oltiin jo ajateltu, että meille riittäisi nämä kaksi ja oltiin jo puhuttu siitäkin, että mies menisi sterilisaatioon, mutta hieman yllättäen tein positiivisen raskaustestin. Tiesimme raskauden olevan mahdollista, joskin epätodennäköistä, koska yhteinen lapsemme sai alkunsa hoidoilla ja lisäksi oli ehkäisy käytössä.
Väkisinkin tulee mietittyä, että miten sitä jaksaa vauvan kanssa kun nytkin on välillä voimat täysin loppu.
Kommentit (3)
Erityislapsi ja kohta vuoden ikäinen vauva ja elämä maistuu, tosin välillä on haastavaa ja mustasukkaisuutta oli aluksi, mutta ainakin tällä hetkellä menee ok. Erityslapsen hankaluuksien jälkeen edes yövalvomiset eivät tunnu missään, joten kai sitä on vanhempana kasvanut nimenomaan tämän erityislapsen vuoksi.
jonka vauva-aika on helppoa. Suurimmalla osalla on juuri näin.
Minulla on kaikkien kolmen vauva-aika ollut helppoa, ei ole erityislapsia.
Jotenkin olen aina ajatellut säälien niitä jotka jättää lapsenteon yhteen vammaiseen/erityiseen että voi harmi kun nuo eivät saa tietää normaalista lapsiarjesta mitään.
Asiaa auttaa, jos teillä on hyvä tukiverkko, jolta pyytää tarvittaessa apua tai ainahan voi palkata hoitajan välillä, jos tuntuu, ettei muuten jaksa.
Meillä on lapset 11kk ikäerolla eikä meillä ollut tukiverkkoa tai kuvittelimme, että oli, mutta ei heistä siis tosi paikan tullen apua kuitenkaan ollut. Hengissä selvisimme, vaikka välillä tuntui siltä, että seinät kaatuu päälle eikä enää jaksa.