Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Äh, "kaikki" tutut synnyttävät 2-3 ennen LA:aa ja vielä helpoilla syöksysynnytyksillä.

Vierailija
06.03.2010 |

Itse kärvistelen rv 41+2 ja jos tämä menee yhtään niin kuin viime kerralla, touhu kestää ainakin vuorokauden.



Tasan ei käy onnen lahjat. Olen kade. :(

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse tosin just tuollainen erittäin ärsyttävä synnyttäjä: lapset syntyivät noin viikko ennen laskettua aikaa ja avauduin 3 cm - 10 cm alle tunnissa... Ei ehditty laittaa epiduraalia, ei tarvittu imukuppia.



Oli se tunti kyllä sitten aika helvetillistä kipua, mutta onneksi se loppui kuin seinään.

Vierailija
2/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

20% naisista synnyttää sektiolla esim.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

(=lapsivedet meni kotona puolenyön jälkeen ja ennen aamukuutta oli vauva sylissä).



Eli ei siis aina "yliaikaisuus" tarkoita pitkää synnytystä - toivoa siis on ;)

Vierailija
4/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kärvistelen rv 41+2 ja jos tämä menee yhtään niin kuin viime kerralla, touhu kestää ainakin vuorokauden. Tasan ei käy onnen lahjat. Olen kade. :(

Itselläni on takana 2 nopeaa synnytystä ja ne on erittäin rajuja. MÄ olen kateellinen sellaisille jotka nukkuun välillä puudutsen saatuaan, juttelee leppoisia miehen kanssa ja odottelevat sitä ponnistusvaihetta.

Nopea synnytys on tavallaan shokki niin äidille kuin isälle. Mitään helppoa siinä ei ole, supistuksia kokoajan ja mitään lääkettä ei siinä vaiheessa enää anneta.

Vierailija
5/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse tosin just tuollainen erittäin ärsyttävä synnyttäjä: lapset syntyivät noin viikko ennen laskettua aikaa ja avauduin 3 cm - 10 cm alle tunnissa... Ei ehditty laittaa epiduraalia, ei tarvittu imukuppia. Oli se tunti kyllä sitten aika helvetillistä kipua, mutta onneksi se loppui kuin seinään.

Avauduin 5 cm --> 10 cm 20 minuutissa enkä olisi edes tarvinnut mitään kivunlievitystä, sillä supistukset olivat ihan siedettäviä. Olin ihan äimänä kun kätilö sanoi, että saat ponnistaa. ;)

Vierailija
6/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, tällä kertaa synnytyksesi voi olla aivan erilainen tapaus! Älä murehdi etukäteen.



Minun kaveripiirissäni on ollut paljon sektioita ja tosi pitkiä synnytyksiä. Kyllä se vaavi sieltä ulos saadaan tavalla tai toisella. Onnea jo etukäteen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiinnitin ihan huomiota siihen, että just silloin kaikissa vauvalehdissä tuntui olevan pelkästään nopeiden synnyttäjien synnytyskertomuksia. Äitini ja serkkuni ovat syöksysynnyttäjiä, kavereilla ei lapsia. Oma synnytys kesti yli kaksi vuorokautta ja meni reilusti yliaikaiseksi muutenkin. Mä tunsin itseni jotenkin huonoksi synnyttäjäksi kun sitä lasta ei meinattu saada ulos- nyt on ihan yksi ja hailee kauanko synnytys kestää, jos lopputuloksena on terve lapsi ja jokseenkin hyvässä kunnossa oleva äiti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän