Jos on oikeasti köyhä, kannattaa imettää, kestoilla ja tehdä itse vauvanruoat!
Kommentit (33)
Jos saa ruokansa ilmaiseksi tai syö halpaa makaronia, vehnäjauhoa jne., niin imetys toki tulee halvemmaksi kuin korvike.
Jos äiti kuitenkin syö suositusten mukaisesti paljon hedelmiä ja vihanneksia täyttääkseen lisääntyneen energiantarpeen, jonka imetys vaatii, niin itse asiassa korvikkeesta sen energiamäärän saa halvemmalla. Osa energiasta sitä paitsi "hukkuu" valmistusprosessiin, eli äidin tarvitsee syödä enemmän kuin mitä lapsi saa äidinmaidosta energiaa.
vaikka kuinka olisi käytettynä vaipat ostanut.
Lidl:n vaippoja. Ei ainakaan meillä, kun kuivaksi oppivat n.1,5 v.
Kestoilu olisi kyllä tullut kalliimmaksi kuin kertakäyt vaikka kuinka olisi käytettynä vaipat ostanut.
että mihin perustat väitteesi? Kertikset nimittäin ihan varmasti tulevat kalliimmaksi.
kestovaippojen hinnat otin huuto.netistä, määrät kestovaippayhdistyksen tiedotteesta, pesukustannukset todellisten hintojen mukaan (enkä edes huomioinut pyykkikoneen kulumista tai mahdollista kuivausta) ja pyykkiä pestiin vain 2krt/vko mikä ei varmasti riitä.
Kertisvaipoissa laskin ne määrät joita oma lapseni on käyttänyt ja hinnat marketin todellinen hinta (en huomioinut edes alennuksia)
ja todellakin kestovaipat olisi tulleet kalliimmaksi kuin kertikset.
kestovaippojen hinnat otin huuto.netistä, määrät kestovaippayhdistyksen tiedotteesta, pesukustannukset todellisten hintojen mukaan (enkä edes huomioinut pyykkikoneen kulumista tai mahdollista kuivausta) ja pyykkiä pestiin vain 2krt/vko mikä ei varmasti riitä. Kertisvaipoissa laskin ne määrät joita oma lapseni on käyttänyt ja hinnat marketin todellinen hinta (en huomioinut edes alennuksia) ja todellakin kestovaipat olisi tulleet kalliimmaksi kuin kertikset.
sitä, että kun et enää käytä kestovaippoja, voit MYYDÄ ne eteenpäin... Minulla on 1v7kk lapsi, ja vaippojen kustannukseksi koko vaippa-ajalta jäi n 50€... Sillä et montaa kertispakettia osta.
(olikohan se 3x10 aio vaippaa) ja jo valmiiksi käytettyjä vaippoja niin eipä niistä juuri myyntiin ole enää.
Tuon laskelman tein alunperin siksi, kun itse käytän kestositeitä ja aloin laskemaan säästääkö niillä jotain ja totesin että sen verran monta vuotta pitäisi siteiden kestää käytössä että tienaisivat itsensä ettei taida olla säästöä.
Sitten yksi kestovaipoilla päänsä pehmentänyt tuttu vaahtosi suu vaahdossa kuinka niillä säästää ja kun esitin laskelmani niin olipa hiljaista naista sen jälkeen.
hyvä jos pyykkipulverit tuolla saisi.
kestovaippojen hinnat otin huuto.netistä, määrät kestovaippayhdistyksen tiedotteesta, pesukustannukset todellisten hintojen mukaan (enkä edes huomioinut pyykkikoneen kulumista tai mahdollista kuivausta) ja pyykkiä pestiin vain 2krt/vko mikä ei varmasti riitä. Kertisvaipoissa laskin ne määrät joita oma lapseni on käyttänyt ja hinnat marketin todellinen hinta (en huomioinut edes alennuksia) ja todellakin kestovaipat olisi tulleet kalliimmaksi kuin kertikset.
sitä, että kun et enää käytä kestovaippoja, voit MYYDÄ ne eteenpäin... Minulla on 1v7kk lapsi, ja vaippojen kustannukseksi koko vaippa-ajalta jäi n 50€... Sillä et montaa kertispakettia osta.
(olikohan se 3x10 aio vaippaa) ja jo valmiiksi käytettyjä vaippoja niin eipä niistä juuri myyntiin ole enää.
Tuon laskelman tein alunperin siksi, kun itse käytän kestositeitä ja aloin laskemaan säästääkö niillä jotain ja totesin että sen verran monta vuotta pitäisi siteiden kestää käytössä että tienaisivat itsensä ettei taida olla säästöä.
Sitten yksi kestovaipoilla päänsä pehmentänyt tuttu vaahtosi suu vaahdossa kuinka niillä säästää ja kun esitin laskelmani niin olipa hiljaista naista sen jälkeen.
Yksi ruskovillarulla maksaa noin 8e ja kilohintaisena vähemmän. Rullasta tekee noin 3 pientä vaippaa tai 2 isompaa. Lisäksi tarvitsee harsoja, ja kangasmetri maksaa 4e jos sen ostaa netistä.
Villavaippoja ei tarvitse niin usein pestä ja harsoja on helppo olla monta ja pesuväli voi olla pitkä. Harsoja saa myös käytettynä.
Itse tehtynä vaipat tulevat halvemmaksi.
Toisaalta olen itte ostanut vaipat valmiina, lähinnä erilaisia taskuvaippoja imuineen. Kalliita ovat, mutta teen tämän ympäristöä ajatellen.
vauvan vaippoja?
Kusisenako ne suoraan kuivatatte?
Hyi hitto.
etenkin kun ostaa kestovaippoja jotka käyvät koko vaippaiän. Meneeköhän mainostamiseksi, mutta meillä käytössä bumgenius vaipat, jotka sopivat siis 3-16kg vauvoille ja taaperoille, vaippoja ei siis tarvitse ostaa koko ajan lisää eri kokoja, huomioitkohan tätä laskuissasi? Ja jälleenmyynti arvo näillä on todella hyvä, olen saanut huutiksessa vähintään 10 euroa per vaippa, bummikset maksaa uutena noin 20e.
Niiden kanssa pidetään tietenkin jotain sisävaippaa, joka sitten imee suurimman osan pisuista itseensä. Jos pikkuisen pissaa imeytyykin villaan, puhdistukseksi riittää tuuletus ja ulkonakuivaus.
vauvan vaippoja?
Kusisenako ne suoraan kuivatatte?
Hyi hitto.
laskit oikein. Tai no, ehkä jos sinulla on vain yksi lapsi. Mutta ota huomioon, että jos vaipat säästää ja saa lisää lapsia, niin se toinen saa vaipat pesukustannuksilla.
Ei mutta, meillä vaippoja menee niin mielettömästi, että mitenkään ei voisi tulla halvemmaksi kertikset.
En oikeasti usko tuohon laskelmaan lainkaan, jonka mukaan kestoilla ei säästäisi.
Silloin kestot tulevat kalliimmaksi, jos niitä hankkii, mutta ei käytä. Muuten säästö on aivan selvä!
että ainakin minun olisi tosi vaikea laskea esim. pesukustannuksia, koska pyykkiä tulee muutenkin lapsiperheessä koko ajan ja vaipat menee muun "kuuman" pyykin mukana. Siis todella harvoin koneessa on pelkkiä vaippoja. Eli pesukustannuksia kyllä tulee, mutta ne eivät ole yksi yhteen jokaisen pesukoneen pyörityksen ja pesuaineen lotrauksen kanssa.
Jos pikkuisen pissaa imeytyykin villaan, puhdistukseksi riittää tuuletus ja ulkonakuivaus.
Mitä h*lvettiä??
Jos itselläsi lirahtaa vahingossa housuun niin laittaisitko ne samat housut päälle tuuletuksen ja ulkonakuivauksen jälkeen? WTF??
mutta se pointti on, että villa tavallaan puhdistaa itse itsensä. Eli jos käyttäisi alushousina villahousuja, niin tavallaan joo.
Ja entisaikaan, kun pyykinpesumahdollisuuksia ei yksinkertaisesti vain ollut, niin villa juuri olikin hyvä juttu. Miksei siis nykyäänkin?
[/quote]
Mitä h*lvettiä??
Jos itselläsi lirahtaa vahingossa housuun niin laittaisitko ne samat housut päälle tuuletuksen ja ulkonakuivauksen jälkeen? WTF??
[/quote]
montako vaippaa sinulla on ja kuinka moneksi päiväksi ne riittää että pitäisi pestä pyykkiä.
Jos sinulla on 10 vaippaa joudut pesemään pyykkiä päivittäin eli 365 koneellista vuodessa.
pyykkikoneellinen kuluttaa 50-60l vettä/koneellinen
sähkön kulutus 0,6 - 1,7kwh/koneellinen
Sitten vain kerrot niillä hinnoilla jotka sähköstä ja vedestä maksat, muista myös jätevesimaksu ja sähköstä siirtomaksu.
Ja huomioi vesi joka kuluu vaippojen huuhteluun ja liotukseen.
Allegro-pyykkipulveri maksaa 22snt/annos
laskit oikein. Tai no, ehkä jos sinulla on vain yksi lapsi. Mutta ota huomioon, että jos vaipat säästää ja saa lisää lapsia, niin se toinen saa vaipat pesukustannuksilla. Ei mutta, meillä vaippoja menee niin mielettömästi, että mitenkään ei voisi tulla halvemmaksi kertikset. En oikeasti usko tuohon laskelmaan lainkaan, jonka mukaan kestoilla ei säästäisi. Silloin kestot tulevat kalliimmaksi, jos niitä hankkii, mutta ei käytä. Muuten säästö on aivan selvä!
mutta kyllä ne kannattaa ilman köyhyyttäkin :-)