Jos on oikeasti köyhä, kannattaa imettää, kestoilla ja tehdä itse vauvanruoat!
Kommentit (33)
vaan ostan myös ruuat samalla, itseasiassa ostan vaipat yleensä Prisman jäsenetupäiviltä, jolloin ostan myös paljon muutakin.Ja vaikka laskisinkin 4-5 krt vuodessa tuon kauppareissun polttoaineet ei se paljoa tee, kun Prismaan on matkaa 1km.
Omakotitalossa asumme, mutta en huomioi laskelmassani jätemaksuja koska ne ei lisäkuluja tuo. Meillä on pienin jäteastia ja lyhennysväli pisin jonka saa (meillä kierrätetään kaikki mikä voidaan)
että kestoilu tulis kalliimmaksi kuin kertikset.
Hassu juttu, mekin asumme n. 1 kilometrin päässä Prismasta ja kauppareissut sujuvat ilman autoa, kun ei tarvitse raahata vaippoja. Tiesitkö, että auton kylmäkäynnistys pakkasella kuluttaa moottoria yhtä paljon kuin 500 kilsan ajo. Ja järjettömintä ja epäekonomisinta/epäekologisinta on juuri tuollainen lyhyiden pätkien ajo. Ja jos onnistut ostamaan 4-5 kauppareisulla vuoden vaipat, niin sinulla on melkoiset säilytystilat vaippapaketeille. Meillä ei sellaisia ole.
Meillä kierrätetään myös metalli, lasi, paperi ja kartonki mutta pienimmällä jäteastialla ja kahden viikon tyhjennysvälillä jäteastia tulee auttamatta täyteen aina ennen tyhjennystä vaikka kertakäyttövaippoja ei siellä juuri olekaan. Täytyy ihailla, olette aika tehokkaita kierrättäjiä, en tiedä missä asutte, onnistutteko kierrättämään myös muovin ja onko teillä kompostori?
Mä ostin esikoiselle kestot vuonna 1994. Samoja vaippoja käytti vielä kuopus vuonna 2003 ja sen jälkeen myin vielä osan niistä eteenpäin pienellä hinnalla.
Kestoilu olisi kyllä tullut kalliimmaksi kuin kertakäyttövaipat.vaikka kuinka olisi käytettynä vaipat ostanut.
ja taloyhtiön pesutuvasta on hankala saada vuoroja, että kestot ehtisi pestä riittävän usein.
Että eipä kestoille, ei imetetä eikä tehdä vauvan soseita itse meidän perheessä.
9km kauppaan ja 2km roskikselle. paljon helpompaa on kestoilla. nyt toinen lapsi samoissa kestoissa enkä ole kokenut kamalaksi energia syöpöksi etenkään kun on oma kaivo.
ennen kaikkea minulle on kuitenkin tärkeintä ekologisuus eli se ettei kaatopikkoja enää täyttettäisi jonninjoutavilla vaipoilla.
kestoilen myös itse kuukautisien aikaan. ei haudo ja on mukavat kaytttää. ainoastaan jos menen kylään otan kertissiteen mukaan.
Kyllä sinne mahtuu paljon muutakin sekaan.
Laskutapasi mukaisesti täytyisi sitten laskea kertakäyttövaipoille jätehuoltohinta (voisit toki laittaa muun jätteen sekaan- kuten pyykkiä pestessä voi kestot laittaa muiden sekaan, mutta jos lasket sen hinnan kestoille, niin laske myös kertavaipolle).
Lisäksi auton bensamaksut kun käyt kaupasta ne ostamassa. Ei tarttis yhtä usein käydä kaupassa, jollei niitä vaippoja ostais ja niiden paino kuluttaa enemmän bensaakin.
siis sinä joka olit laskenut kestovaippojen kannattamattomuuden. Paljonko rahaa kului kertavaippoihin?? Ja et tosiaan huomioinut kestovaippojen jälleenmyyntiarvoa, ja sitä niillä todella on. Kestovaippojen imut sitä paitsi ovat tehokkaimmillaan vasta useamman käyttökerran jälkeen, joten uutena ostettu kestovaipan imu ei ole heti niin tehokas kuin käytetty, tätäkään et varmaan tiennyt.
Ja onko sinulla tosiaan ylhäällä tarkka määrä kuinka monta kertavaippaa lapsesi on käyttänyt vaippaikäisenä? Kun vastasyntyneelle niitä menee yleensä enemmän kuin isommalle..
Entä jos lasket uudelleen niin, että ostat käytettynä 20 yhdenkoon kestovaippaa 10e kappale, tekee siis yhteens 200 euroa ja niillä pärjää hyvin, eikä tarvitse pestä pyykkiä joka päivä. Ja tällä 200 euron investoinnilla pärjäisi lapsen koko vaippaiän. Ja kun vaipoilla ei ole käyttöä niin voit myydä ne eteenpäin tai käyttää seuraavalla lapsellasi. Onko pesukustannukset ym. tosiaan niin paljon ettei kestoilu kannata tällä laskennalla? Saako halvimmillaan kertakäyttövaipat koko vaippaiäksi tosiaan muutamilla sadoilla euroilla?
eikä todellakaan joka kauppareissulla osteta vaippoja! Ei edes joka viikko.
Luuletteko, että niitä kertakäyttövaippoja kuluu paketti viikossa?
Meidän 5 kk vauvalla kuluu vaippoja 4-5 kpl päivässä. Pampersin paketisa on uistaakseni yli 50 vaippaa.. Mitä pienempiä, sitä enemmän... Kyllä ne kestot on hankalia, kun vuotavatkin nii helposti ja tulee vielä ylimääräistä vaatepyykkiäkin lisäksi.
jos vaippoja menee 5 päivässä, niin 50 kpl paketti kestää 10 päivää.. Joten kyllä niitä silloin joka viikko on ostettava..
"Kyllä ne kestot on hankalia, kun vuotavatkin nii helposti ja tulee vielä ylimääräistä vaatepyykkiäkin lisäksi."
Meillä ei kestot vuoda.
Sen sijaan Pamperseista menee kakat niskaan asti ja Liberosta reisille. Sitäpaitsi Pampers ja Liberovauvat haisee niin järkyttävän hirveelle, et reissussa laitetaan NB-vaippa joka myöskään ei falskaa tai haise :)
montako vaippaa sinulla on ja kuinka moneksi päiväksi ne riittää että pitäisi pestä pyykkiä.
Jos sinulla on 10 vaippaa joudut pesemään pyykkiä päivittäin eli 365 koneellista vuodessa.
pyykkikoneellinen kuluttaa 50-60l vettä/koneellinen
sähkön kulutus 0,6 - 1,7kwh/koneellinenSitten vain kerrot niillä hinnoilla jotka sähköstä ja vedestä maksat, muista myös jätevesimaksu ja sähköstä siirtomaksu.
Ja huomioi vesi joka kuluu vaippojen huuhteluun ja liotukseen.Allegro-pyykkipulveri maksaa 22snt/annos
vaipattajakin, jos tuollaista laskelmaa käyttää :) Jos nyt jollain oikeasti olisi se tilanne, että päivässä kuluu 10 kestovaippaa (meillä se on pienelläkin ollut max 6-7 vaippaa), niin kuinka tyhmä pitää olla, että laittaisi pyykkikoneeseen pyörimään pelkästään ne vaipat?
Laskeskelin itse joskus vaippojen tuomaa ylimääräistä pyykkimäärää, meillä se on ollut yleensä yksi koneellinen viikossa. Tämä erittäin summittainen laskelma siitä, että kun lapsi oppi kuivaksi, meillä riittää yksi 60 asteen koneellinen viikossa, aiemmin tarvittiin kaksi.
Vaippoja ei meillä ole huuhdeltu eikä lioteltu erikseen kuin poikkeustapauksissa. Tosin minä olen käyttänyt riisipaperia vaipoissa, mikä toki tuo oman lisäkustannuksensa.
jätemaksut kandee huomioida jos yrittää laskea kertakäyttövaippojen "halpuutta", ainakin omakotitalossa, jossa joutuu maksamaan sen mukaan kuinka iso roskis ja kuinka monta tyhjennyskertaa tarvitaan. Meillä moninkertaistuisi jätemäärä ja maksut jos käytettäisiin kertiksiä. Bumgeniukset tulee halvaksi ja ovat helppoja/käyvät pitkään (kohta vuoden olleet käytössä)ja menevät kakkoselle seuraavaksi. Pesemme satsin kerran kahdessa päivässä. Ja entä haetko kertakäyttövaipat autolla marketista?