"Kuka synnytti ensimmäisen ihmisen?" - Miten vastaatte tähän, ei-uskovaiset?
Lapsi 5½v. kysyi minulta tänään, että "kun oli dinosauruksia ja ihmisiä ei vielä ollut ja sit ihmiset tuli, niin kuka sen ensimmäisen ihmisen synnytti?"
En halua liikaa tuputtaa lapsilleni mitään Jeesus-juttuja, mahdollisimman neutraalisti yritin vastata, "jotkut uskoo, että Jumala loi sen, mutta ei sitä varmaksi kukaan tiedä". Sitten lapsi kysyi vielä perään, että kukas sen Jumalan sitten synnytti... Öööh...
Mitä olette vastanneet?
Kommentit (66)
joka on kysynyt minulta tismalleen samaa. En ole uskonnollinen itsekään, joten vastasin rehellisesti, että en tiedä eikä kukaan oikein tiedä.
tulee aina olemaan. Häntä ei ole luotu eikä synnytetty. Hän on Luoja. Jumala on niin suuri ja ääretön ettei ihmisen rajallinen järki kykene häntä käsittämään.
alkoi tätä pohtimaan. Esikoinen onneksi pelasti tilanteen kertomalla auliisti oman versionsa... Tätä saavat muutkin käyttää tiukan paikan tullen!
"Intiaanit synnyttivät ensimmäiset ihmiset, Jumala synnytti intiaanit ja jumala syntyi itse taikamunasta."
ja alemmas...kunnes tullaan yksisoluisiin. Sitä ennen oli merta, mikä täynnä mineraaleja ja suoloja.
Sitä ennen maapallo oli valtavan kuuma. Kuumuus johtui räjähdyksestä ja jäähtyminen jatkuu edelleen (ja laajeneminenkin)
Emmä jaksa kirjottaa..
Eiks tää oo yleisivistystä?
koska ei ollut mitään sellaista selkeää rajaa koska ihminen lajiutui, vaan se oli hidas prosessi. Ja tarkoitettaisiinko tässä Homo-suvun edustajia, vai jo jotain muunlajisia varhaisesi-isiä?
Mutta noin pienelle ei ehkä ihan sisäisty tämä ;) Joten vastaisin, että ei sitä kukaan tiedä kun siitä on niin kauan. Kukaan ei muista eikä silloin osattu myöskään kirjoittaa asioita muistiin (mikä on myös ihan totta).
eihän aatamiakaan kukaan synnyttänyt. se vaan tulla tupsahti, simsalabim.
toiset ihmiset uskoo jumalan luoneen ja toiset sitten evoluutioon.
Ihan yksinkertaista, ettei äiditkään tiedä ihan kaikkea, vaikka melkein kuitenkin ;) Mutta siis ei joka asiaan tarvitse olla täydellistä vastausta. Tänään viimeksi minulta kysyttiin, onko jumala olemassa ja eikö se avaruus kuitenkin jossain lopu ja mitä siellä sitten on jos menee tarpeeksi kauas.
evoluutioteoriasta???
Mitäs jos hankkisit jonkun filmin (siis dvd:n) jossa tulee ilmi miten evoluutio on luonut hirviön eli ihmisen.
Evoluutio tarkoittaa sitä että lajit muuttuvat vuosien kuluessa ja yksi laji apinoita muuttui pikkuhiljaa ihmiseksi. Just tänään eskarilainen kysyi asiaa.
poissulkevina? Luterilaisuus sallii kyllä uskon evoluutioon ja alkuräjähdykseen, se on enemmän amerikkalaisten fundamentalistien heiniä tuollainen evoluutiokielteisyys.
Eikö teillä ole yleissivistystä, vai onko teidän uskonnollisuutenne jotenkin niin "uuskristillistä" ettette hyväksy evoluutiota?
ei kyllä ole tullut mieleenkään sanoa että jumala loi ihmisen. En ole ikinä ajatellut että joku lapsilleen sellaista opettaisi, paitsi jenkeissä.
Darwin kopioi väärennökseksi todistettuja kehityskaavioita toisen tekemästä kirjasta jotka olivat ratkaisevia todisteita hänen kehittäessään evoluutioteoriansa.
vastaan kyllä silti ihan evoluutioteorian mukaisesti. Tarina Aatamista ja Eevasta on myytti ja heijastaa ihmisen ikiaikaisia tuntoja itsestään ja Jumalasta. Sellaisena oikein arvokas ja tärkeä tarina, mutta eihän sitä nyt ole mitään tarvetta kirjaimellisesti uskoa!
Enkä tosiaankaan koe mitenkään poissuljetuksi sitä, että Jumala on luonut ihmisen ja maailman kaikkinensa. Se on voinut tapahtua myös evoluution kautta.
Ja kuka nämä mysteerikaaviot on todistanut vääriksi?
Darwin kopioi väärennökseksi todistettuja kehityskaavioita toisen tekemästä kirjasta jotka olivat ratkaisevia todisteita hänen kehittäessään evoluutioteoriansa.
Darwin kopioi väärennökseksi todistettuja kehityskaavioita toisen tekemästä kirjasta jotka olivat ratkaisevia todisteita hänen kehittäessään evoluutioteoriansa.
hahahaha
koulujen käymisestä ollut, halusin ihan vain tietää, että miten te muut olette selittäneet asian 5-vuotiaille, tai lapsille yleensäkin. :) Ei hernettä nenään!
Ap
että matelijoista kehittyi nisäkkäitä ja joistain nisäkkäistä kehittyi kädellisiä ja joistain kädellisistä kehittyi ihmisiä