te joilla kohtuullinen asuntolaina,,
Te joilla kohtuullinen asuntolaina,vaikkapa alle 170 000, miten asutte?
Meillä lainaa 132 000 ja asutaan vanhassa kaksikerroksisessa puutalossa lasikuistin kera.Yläkerta on remontissa kokonaan ja alakerta oikein tosi kivaksi remontoitu.
Kommentit (8)
Rivitalo Vantaalla. 3h+k+khh+sauna ja pieni oma piha. Meitä on vanhemmat ja yksi lapsi.
Ihan tavallinen koti. Vaatimaton sisustus. Vähitellen ollaan rempattu kotia mieleiseksi.
Me olemme suurituloisia ja olemme maksaneet PALJON auntolainaa jo kauan. Täällä Helsingissä asunnot vain ovat sen hintaisia että meillä on vieläkin n. 150 000 euroa velkaa tästä ei-niin-hienosta omakotitalostamme. Neliöitä on noin 200 ja kuntoa luonnehtisin "tyydyttäväksi".
Asumme Töölössä aivan ihanassa kodissa. Asuntomme arvo on varmaan hitusen alle 300 000 €.
Asuntolainamme on pienehkö koska:
*olemme perineet noin 100 000 €, joten meillä oli hyvä lähtöpääoma
*nelihenkinen perheemme mahtuu mainiosti 76 neliöön
*lyhennämme jatkuvasti lainaamme
Miten mahdutte 76 neliön asuntoon?Monta huonetta teillä on?
Meillä on 3 h+k, lapsilla yhteinen isohko huone (lapset 7- ja 5-vuotiaita) ja aikuisilla pienenpieni makuuhuone. Keittiö ja olkkari "normaalikokoisia". Mä en halaja kauheasti tilaa ympärilleni; tuleepa oltua paljon perheen kanssa yhdessä kun ollaan lähekkäin:-) Luulen, että asutaan tässä viellä useapi vuosi.
Parvekkeen kyllä haluaisin, ja sellaisen sisäpihan jossa olisi lapsille leikkikavereita. No, nytkin on yksi lasten kaveri leikkimässä meillä joten onneksi voidaan kutsua kavereita kotiin.
Kyse on ihan pohjaratkaisusta. Meillä siihen 78 neliöön mahtui kolme makuuhuonetta, erillinen keittiö ja iso olohuone. Säilytystilaakin oli paljon. Ei yhtään hukkaneliötä. Mm. pyykkihuolto tehtiin taloyhtiön neliöissä, mitä sitä turhaan omissa neliöissään pyykkiä pesemään ja kuivattamaan.
Alunperin oli noin 90 000e.
Asumme itse rakennetussa omakotitalossa jossa yläkerta vielä vaiheessa. Itse tekemällä säästää.