Unelmien mies ei sitten olekaan ihan täydellinen..:O
Olen elellyt pidemmän aikaa yksin, tai siis lasteni kanssa. Vajaa vuosi sitten tapasin miehen joka on kaikin puolin ihana, hän on luonteva lastenikin kanssa. Etenimme hitaasti mutta nyt hän on viettänyt viikonloput meillä ja olemme puhuneet yhteenmuutostakin, minua kuitenkin ihmetyttää miehen aika järkyt tavat jotka ovat tulleet esille nyt kun olemme olleet tiiviimmin tekemisissä keskenämme. Mies mm. menee aamuisin kahvikupin kanssa paskalle vessaan, harjaa hampaansa aina vain pelkällä vedellä, pissaa boxereiden lahkeesta riisumatta niitä, ottaa koko juuston juustokuvusta paljaaltaan käteensä sitä höylätessään jne. Näitä riittää. Tavat on minusta tosi outoja ja häiritseviä, muuten ihanaa miestä en missään nimessä näiden takia lemppaa mutta voiko noista sanoakaan?
Kommentit (42)
ja heikkoutensa. Eivät nuo pahoilta kuulosta tai vaikuta.
Kunhan vaan alkaisi pesemään hampaansa tahnalla, ettei muutaman vuoden päästä aamulla vierestäsi paistaisi rotanhampaat :)
kylläpä on todella kauhea mies!Haloo.Ehkä sun pitää elää lastesi kanssa,jos tuollaisten pikkuasioiden vuoksi ahdistaa. Käske pestä kädet ennen kuin koskee ruokaan yleensä.Meillä on keittiössä saippua käsien pesua varten. Mitenkäs itse hoidat tarpeesi wc:ssä.Haluaisitko,että mies tirkistelee mihin suuntaan römpsäsi kuivaat?
Hyvin harjattu hampaat ilman tahnaa toimii yhtä hyvin kuin tahnalla, on vain halvempi ja luontoa säästävämpi ratkaisu.
Olen itse pessyt hampaani ilman tahnaa 9 vuotta
kävin viimevuonna hammastarkastuksessa, edellisestä, oli kulunut, 12 vuotta. Kehuivat hampaitani. Ei reikiä ei mitään ongelmia.
Normaalisti jos harjaamisesta haluaa täyden hyödyn tulisi, harjata hampaat, joka välipalan jälkeen.
Minä harjaan, 3x päivässä.
Sitten juustoon. Kuka nykyään juustoa edes syö? Juusto tukkeutuu suoliston seinämiin kuin purukumi, senlisäksi, juustossa, on, rutkasti kaloreita ja suolaa.
Jos haluaa olla hoikka ja järkevä niin juusto kannattaa jättää pois ruokavaliosta, säästyy, rahaakin, paljon.
kun ne on sellaisia, jotka näkyvät myös muille (esim. juoma vessassa ja juuston käpälöinti), mutta vessa-asiat jättäisin sen seinien sisään. Eiväthän ne sinulle mitenkään kuulu. Miksi et anna toisen asioida rauhassa vessassa? Ainoastaan, jos henki haisee, niin mainitsisin suuveden käytön tarpeesta.
Juusto tosiaan tukkeutuu suoliston seinäimiin ja näkyy pömpöttävänä vatsana vaikkei olisikaan lihava. Juusto viipyy suolistossa monia viikkoja.
Sen lisäksi juusto vieläpä lihottaa silleen oikeasti eikä pelkästään turvota.
Hyvin harjattu hampaat ilman tahnaa toimii yhtä hyvin kuin tahnalla, on vain halvempi ja luontoa säästävämpi ratkaisu.
Olen itse pessyt hampaani ilman tahnaa 9 vuotta
kävin viimevuonna hammastarkastuksessa, edellisestä, oli kulunut, 12 vuotta. Kehuivat hampaitani. Ei reikiä ei mitään ongelmia.Normaalisti jos harjaamisesta haluaa täyden hyödyn tulisi, harjata hampaat, joka välipalan jälkeen.
Minä harjaan, 3x päivässä.
Hampaita EI kuulu harjata joka välipalan jälkeen! Syömisen jälkeen hampaiden pinnalla on käynnissä happohyökkäys (str. mutans -bakteerit ovat saaneet ravintoa ja tuottavat happoa, joka pehmentää kiillettä) ja harjaamalla vain kulutat hampaan kiillepintaa. Harjaus aamuin illoin riittää; ruokailun jälkeen kannattaa syödä ksylitolipurukumia tai -pastilleja. Ksylitoli tuhoaa str.mutans -bakteereita (kariesbakteereita). Fluorihammastahnaa suositellaan käytettäväksi sen vuoksi, että fluori vahvistaa kiillettä. Hampaiden reikiintymiseen vaikuttavat toki myös streptococcus mutans -bakteerien lukumäärä, ruokailutottumukset, sekä se, miten hyvin hampaansa pesee.
Ja käykää hyvät ihmiset vuosittain hammastarkastuksissa (tai harvemmin, jos hammaslääkäri niin määrää), koska vaikka hampaissa ei olisikaan reikiä, niin moni kärsii tietämättään iensairauksista ja hammaskivestä. Hammaskivi alkaa irrottamaan kiinnityskudoksia hampaista, jos se suussa liian pitkään makaa. Hampaattomana ei ole kiva hymyillä..
Siis epäsiistit tavat. Onneksi olen löytänyt ihanan miehen, joka on siisti. Kyllä niitäkin on. Mutta tosiaan tuo epäsiisteys monissa alkoi vaivata vain enemmän ja enemmän. En jaksanut olla siivoamassa toisen jälkiä koko ajan, kuunnella etteikö se taaskaan pessyt käsiä vessassa käynnin jälkeen jne..
Mun mies kans valittaa, ku mä menen vessaan ja jätän oven auki! :D
ollaan jo seitsemän kuukautta asuttu yhdessä ostettua taloa, menty kihloihin ja odotetaan yhteisen pienokaisen syntymää. Sekä hänen että minun lapset asuvat meidän kanssa. Niin että on ap edennyt hitaasti.
nyt suunnittelette yhteenmuuttoa ja olette EDENNEET HITAASTI??? Mietipä asiaa lasten kannalta.
virheistänne oppineet? Ette hirveästi "entisiä" lapsia arvosta, kun on pakko repiä noin valtaviin elämänmuutoksiin tota tahtia?
Ja sit jos menee pieleen, niin eks vaan, että kävi taas vaan "huono tuuri"? Ja hinnan maksaa lapset?
AAARGH mä en kestä ihmisten tyhmyyttä silloin kun se vaikuttaa niin vahvasti muihin.
Mutta muuten mies on sitten hyvä,ellei täydellinen,niinkö?
Kahvikuppi kädessä paskominen on outoa,mutta jos pistää kupin itse tiskikoneeseen/pesee sen jälkeen niin antaisin olla.
Hampaiden harjauksesta sanoisin,ihan jo senkin takia,et lapset ottaa esimerkkiä. Ja luultavasti siihen vetoaisinkin. Aloittaisin luultavasti kysymällä,et mitä hammastahna merkkiä ostan hänelle meille? jne
Juustosta sanoisin "ohimennen" ja sit antaisin olla... jos on siis muuten hygieeninen ihminen. Jos on näitä viipalejuustopaketteja niin koskeehan niissäkin ihminen väkisinkin muihinkin juustoihin ottaessaan juuston.
Siis mitä muita outouksia on?
Aloita työ kasvattamalla lapsiasi malliksi miehelle. Opasta siis lapsia äänekkäästi juuri niistä asioista, joihin miehen pitää kiinnittää huomiota, tyyliin: "Hyi Niilo, juustoa ei oteta omaan käteen vaan höylätään nätisti yksi siivu. Kukaan sivistynyt ihminen ei kähmi ruokaa tuolla tavalla" jne. Mies kuulee, panee merkille ja oppii. (Ongelma on tietysti se, jos lapsesi ovat jo täysin kasvatettuja ja virheettömiä.) Neljän viikon päästä tarkkailet, mitä mies on oppinut. Ellei oppi ole mennyt perille, aloita uusi vaihe. Pysäytä vessaan menevä mies ja nappaa kahvikuppi pois kädestä sekä katso merkitsevästi. Mikäli jupinaa syntyy, kerro, että hänen tapansa on vastenmielinen. Yleensä miehet ovat hyvin oppivaisia, eiköhän tämä sinunkin. Muista myös palkkio!
tavat mitkä häiritsee eivät ole myöskään kauhean merkittäviä.
Aamuisin kauhea limanköhiminen vessassa, äänet ärsyttävät, siis suunnilleen oksentaa kun yskii. On melko sottapytty, ei siivoa usein kotonaan ja mitä lie sitten kun yhteen muutetaan... Puhuu kovaa silloinkin kun pitäisi osata kuiskata, mutta hänellä on huono kuulo, johtuisiko siitä, tai matalasta äänestä. Syö epäsiististi hotkien kauhomalla kauheeta vauhtia ruokaa suuhunta, siis oikein lappaen. Tosin ulkona jos syödään, syö ihan siististi. Jne jne.
En ole ottanut puheeksi enkä ota, varmasti itsestäni löytyy sitten yhtä ärsyttäviä piirteitä mitä hän miettii.
mielestäni oli hammastahnan puuttuminen. Mitenkäs muuten pystyt höyläämään juustoa kuin ottamalla palan käteen? Ja eikö boksereissa ole se sepalus juuri vessassa käyntiä varten? Ja jos se hätä yllättää kesken kahvin niin eihän sitä kahvia moisen takia kannata jättää kylmenemään D
nyt suunnittelette yhteenmuuttoa ja olette EDENNEET HITAASTI??? Mietipä asiaa lasten kannalta.
mutta musta ainoa noista oudoista tavoista oli se, että ei käytä hammastahnaa, sehän voi olla hammasterveyden kannalta huonoa.
Musta siinä, että juo kahvia aamukakalla ei ole mitään ällöä, enkä ymmärrä miksi pitäisi vetää bokserit alas kun käy pissalla? Mun mies ainakin pissii housunkauluksesta tai aukosta, jos semmoinen on. Kerrohan nyt mulle, miksi ne bokserit pitäis vetää alas?
Niin ja mä tartun ihan sumeilematta juustoon käsin. Ei ällötä.
Relaa vähän.
on erilaisia. Ei nuo nyt mun mielestä ole tosi outoja ja häiritseviä. Jos mies on ihana ja kiva, niin anna olla, tai sitten nätisti huomauta niistä, jotka eniten häiritsee. Ja samalla kysy, mitä tapoja mies vastavuoroisesti toivoisi sinun muuttavan, mikäli asutte yhdessä.
Lapsetkin ovat jo lukioikäisiä. En meillä oteta juustoa paljaaltaan käteen, hyi kamala. Joko juusto on omassa paketissaan ja pidetään muovista kiinni tai kuvun alustassa piikeillä jolloin kosketaan alustaan?! Mies vie kahvikupin vessaan joka aamu. Joku kyseli muita tapoja, nuolee jatkuvasti sormiaan ruokapöydässä, nuolee joskus lautasensa, kaivaa sormella hartaasti korvaa eikä edes pese sormea tämän jälkeen, heittelee nenästä kaivamiaan tuotoksia sinne tänne, sylkee keittiöni lavuaariin eikä huuhtele klimppejä viemäriin, pissaa ovi auki ja pieree pitkästi päälle, ei pissaa sepaluksesta vaan lahkeesta vetää sen vehkeensä ulos, juo meilläkin tölkkien suusta. Ihan omituisia kamalia tapoja, miehestä ei ikinä uskoisi, fiksu, siisti mies. Nämä tulivat ihan yllätyksenä näiden vkloppujen myötä, aiemmin vain lenkkeiltiin yhdessä ym. joten enpä arvannut. AP
muut huonot tavat eivät ole pahoja, ainoastaan toi, ettei käytä hammastahnaa...
Tarkennan ettei joku luule että kauhistelen oluttölkistä suoraan juomista. Kai minä sitten olen niuho vanha akka jos tavat eivät ole edes kamalia, huoh. AP
Käy kakalla ovi auki. Ja monesti puhuu vielä puhelimessa.
Makaa sohvalla ilman vaatteita.
Kaivaa nenää.
Haistelee sukkia voisiko niitä vielä käyttää.
Käy "ranskalaisessa" suihkussa vaikka pitäisi ihan oikeassa käydä.
Kyllä muo noi ärsyttää mutta rakkaus on sokeaa...