Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lainan marginaali

Vierailija
28.10.2009 |

Minkälaisilla marginaaleilla olette nyt syksyn aikana saaneet euriboriin sidottuja ns. käyttölainoja (esim. autoon, remontiin yms.)? Paljon olette lainaa ottaneet, paljon marginaali, mihin sidottu ja mistä pankista?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkinasteinen kulutusluotto kesämökkiä varten. 50 000eur, 12kkeuribor, hypo

Vierailija
2/5 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

2,0% marginaali iso 60 000€ 12kk euriboriin sidotulle lainalle?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kulutusluotto (esim. vapaa-ajan asunto) marginaaliksi kohtuullinen, asuntolainaksi kova.



Myös vakuusvaje tai muu riski voi kasvattaa marginaalia.

Vierailija
4/5 |
29.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kulutusluotto (esim. vapaa-ajan asunto) marginaaliksi kohtuullinen, asuntolainaksi kova. Myös vakuusvaje tai muu riski voi kasvattaa marginaalia.

Kulutusluotto ja vakuudet on omasta asunto-osakkeesta. Ollaan pankin pitkäaikaisia asiakkaita ja aina kaikki laina yms. asiat heidän kanssaan hoidettu. Mitein vain, että onko marginaali vähän yläkanttiin, mutta kaipa ne nykyään ovat jo nousussa.

Onko kukaan muuten kiinteään korkoon meinannut lainojaan sitoa? Nordeako se eilen uutisissa asian otti esille?

Vierailija
5/5 |
29.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

+2,0% on aivan liian kova. Ota huomion, että tuo sitoo koko lainanmaksuajan. Ihmettelen, jos ette löydä pankkia, joka antaa lähemmäs 1,0%.



Mun mielestä kiinteä korko ei vielä ole laskenut tarpeeksi, eikös se ole nykyään 3,5% + marginaali?



t.se 1,0% marginaalilla kulutusluotto

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi viisi