Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Missä vaiheessa pyytää kummiksi?
31.07.2009 |
Raskaana (missä vaiheessa raskautta?) vai vasta kun lapsi syntynyt?
Pitääkö kummin kuulua kirkkoon, voiko kummiksi pyytää "epävirallisesti"?
Kommentit (3)
Minua on kaksi kertaa pyydetty kummiksi kun lapsi on jo syntynyt, ja yhden kerran raskausaikana. Eli jokainen tavallaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
kirkkoon kuulumatonkin "haltijakummi" saa olla mukana seremoniassa. Ei vaan saa kirkon "virallista" todistusta itselleen. Ja voi osallistua lapsen kasvatukseen muutenkin kuin höpöhöpö-rukouksilla. Seremonian kulku on usein papin kanssa sovittavissa..kyllä ne yleensä kaikkensa tekee, että saavat tulevia kirkollisveron maksajia (lapsen) kirkon piiriin..
Alue: Aihe vapaa
Meillä on ollut tapana pyytää vasta kun lapsi turvallisesti maailmassa. Pelottaa jos lapsi sattuisi kuolemaan ja siinä vääntämään vielä jonkun kummin kanssa.
Mutta ihanaa se varmasti olis jos kummiksi uskaltaa pyytää jo raskausaikana!!
Kummin pitää kuulua kirkkoon. Tämä meidän kirkossa ihan tarkistetaankin.
Ei ole erottelua että teillä voi olla kuulumatta kirkkkoon ja meillä kuuluttava.
Kummin kuuluttava kirkkoon. Kummin tehtävä on rukoilla ja auttaa lasta uskonnollisessa elämässä, ei se ole vaan pappien sananhelinää.
Kasteessa lapsi liitetään kirkkoon. Ei sinne mennä ottaan vaan valokuvia ja hymyilemään!!!
Epävirallisia kummeja kirkko ei tunnusta. Kummit saa todistuksen kasteesta. On kaukana "epävirallisuudesta".
En ymmärrä miten nykyaikana eletään kuin pellolla. Jos et kuulu kirkkoon, et voi tarjota kummiutta. Eikä se ole mikään mielipide! Niin se vaan on.
Jos ei kelpaa niin pitäkää nimiäiset, ne ei liity kirkkoon mitenkään ja saatte leikkiä kotia.