Onko 30 paitaa lapsella ihan liikaa?
Laskin huvikseni 3-v tyttöni paidat, siis tavalliset pitkähihaiset trikoopaidat. Niitä kertyi kolmisenkymmentä. Osa on suht reiluja, kaikki eivät tosiaankaan ole vielä käytössäkään, mutta syksyllä tarkoitus ottaa käyttöön. Onko tuollainen määrä ihan päätön, pitäiskö hillitä shoppailua?
Collegepuseroita lapsella ei taida olla kuin yksi, collegehuppareita on vajaa kymmenkunta. Housuja on vajaat 10 ja legginsejä samoin. Hameitakin on ehkä vajaat 10. Mekkoja onkin sitten varmaan 20-30.
Kommentit (26)
Usein vanhemmat paikkaavat omia lapsuustraumojaan tuolla tavoin. Vaatteiden määrä kuulostaa jo patologiselta.
Pärjäisitkö nro 3 itse viidellä paidalla? Jos mun tytöllä olisi 5 paitaa, niin vaatteet loppuis kesken keskellä viikkoa, kauan ennen pyykkipäivää...
Oli mulla vähän niukka lapsuus, kyllä nyt olenkin shoppaillut oikein sydämeni kyllyydestä, kun viimeinkin on millä mällätä. On ihanaa pukea lapsi nätisti ja ostaa kauniita vaatteita.
Minäkään en halua pitää koko aikaa samoja vaatteita päällä lapsilla vaan täytyy olla vaihtelua. Tietty joistain vaatteista tulee suosikkeja ja joitain ei käytetä ihan niin paljoa. Meillä on kolmella tytöllä jokaisella tuon verran vaatetta. Vauvalla tosin siitä syystä, että niitä tarvitaan paljon.
Kunhan et roskiin nakkele kun pieniksi käyvät!
Minun tytöilläni on kyllä paljon vähemmän, mutta pesenkin pyykkiä joka päivä. Housuja on ehkä kuudet, hameita pari kolme, legginsejä kolmet tai neljät, t-paitoja paljon mutta pitkähihaisia trikoopaitoja vain muutama ja collareita yksi, huppareita toisella ei yhtään ja toisella yksi. Lapsia on siis monta ja pyykkiä kertyy. Lisäksi inhoan sitä, että kaikki vaatteet käyvät pieniksi ja taas pitäisi ostaa hirveästi lisää, sillä inhoan myös shoppailua. Meillä mennään niin vähällä kuin mahdollista, ainakin melkein! :D
Mutta kukin tyylillään! Osta ihan vapaasti!
lapsilla ja musta on liikaa. Kaikkia ei ehdi käyttää kun kuitenkin lempipaidat jäävät aina pinon päällimmäisiksi ja tulevat eniten käyttöön.
En ole shoppailuintoilija, vaan olen ostanut pääosan vaatteista shoppailuintoilijalta käytettynä. Euron hinnalla ei tietenkään tunnu niin suurelta summalta laittaa vaatteisiin, mutta olen silti sitä mieltä, että liikaa on... Turhaa.
mutta jos on ainoa lapsi toistaiseksi, niin vähän harvemminhan se pesukone käy.
Sitten kun lapsia enemmän, niin kone käy tiuhempaan, ja per lapsi vaatteita tarttee vähemmän.
Meillä on kauhean vähän vaatteita itse kullakin perheenjäsenellä, mikä johtuu lähinnä siitä, ettei asunnossamme ole juurikaan säilytystilaa.
Pitkähiaisia trikoopaitoja taitaa olla 3-6 kpl/lapsi ja sama pätee T-paitoihin. Farkkuja, sammareita, mekkoja, shortseja, college-/trikoohousuja 2-3 kpl/lapsi. Alushousuja löytyy reilummin, mutta ulkovaatteet, fleecet, neuleet, takit, hatut jne. ovat minimissä.
erinomaisesti, kyllä meillä pestään pyykkiä joka toinen päivä suunnilleen, joten melkein ne pari lempipaitaa pyörii käytössä.
sai mut tuntemaan itseni suhteellisen luontoa ystävällisesti kuluttavaksi - musta meillä on niin paljon vaatetta, vähemmälläkin pärjäisi ja paitoja on kuitenkin vain max 15/ lapsi, housuja 5-10, hameita/mekkoja tytöillä 5-8... ehkä meillä siis kuitenkin ihan sopivasti :-). Mihin mahtuu tuollainen määrä vaatetta... tai no mahtuu tietty, jos vain yksi lapsi
.. on kullakin kymmenkunta pitkähihaista paitaa: trikoopaidat, colleget ja hupparit siis yhteensä. Meille sopiva määrä, ei mahtuisi enempää kaappeihin :)
...mutta sama määrä taitaa löytyä meidänkin pojalta. Olen ajatellut nyt päiväkodin alkaessa, ettei tarvitsisi työpäivän jälkeen olla jatkuvasti pyykkäämässä. Lisäksi pidän kahta eri pinoa: pk-paidat ja siistimmät paidat (esim. kyläilyyn, kaupungille jne).
kävin huvikseni laskemassa heidän pitkähihaiset trikoopaidat ja pienimmällä oli 29 kpl, keskimmäisellä 25 ja isoimmalla 23. Nämä kaikki ovat viime keväältä ja todennäköisesti kaikki jo pieniä, näin kesällä lapset ei käytä pitkähihaisia. Kyllä niitä on aika hyvin tullut käytettyä, toki vähemmälläkin pärjäisi. Tykkään ostella ja aina löydän jotain nättiä.
mutta silti tykkään, että lapsillani on paljon vaatteita. Niitä on kiva yhdistellä erilailla keskenään ja lapsetkin nauttivat. Meillä on 4 lasta, joista vanhin on 11 ja nuorin 1,5, välissä kaksoset 6v. Aloin myös laskeen lasten vaatteita, kun kerta täällä siitä oli puhetta ja jokaisella lapsella on n.25-30 pitkähihaista paitaa, legginsejä n.10, farkkuja n.3-5kpl, hameita n.10kpl, pikkuhousuja oli kaksosten kaapissa 50 kpl :), ja sukkia meillä on satoja... terv. vaatteiden ystävä
mäkin tykkään kauniista vaatteista, mutta meidän perheen filosofia kaikessa on, että vähän, mutta laadukasta. Tytöllä 5-6 pitkähihaista trikoopaitaa, 4 lyhythihaista, kolmet farkut, mekko, yksi hame. Leggingsejä ehkä viidet. Pari hupparia, pari neuletakkia. Yhdet ulkovaatteet. Nyt kesällä kahdet sandaalit (saatu), parit lenkkarit, gore-lenkkarit ja kumpparit (liikaa musta). Pärjätään hyvin, meillä pestään valkoista, tummaa ja punaista pyykkiä:-) Melkein joka päivä kone pyörii, joskus pienen pyykin säästöohjelmalla. Ahdistuisin, jos olisi paljon vaatteita!!
mutta taitaa meidän tytöllä olla samoja määriä vaatteita, hameita enemmän kuin teillä, pitkähihaisia vähän vähemmän.
Syy on siinä, että saan niin paljon vaatteita, mutta sitten haluan kuitenkin ostaa jotakin itsekin.
Pojalle en enää saa niin paljon vaatteita, joten hänellä on vähän vähemmän. Housuja kyllä isot pinot, kun vetää polvia puhki ja saa ruohonvihreää tasaiseen tahtiin. Suurimman osan ostan kirppikseltä, joten rahaa ei noihon ole jkauheasti mennyt.
ns. merkkivaatteita, suurin osa on ostettu uutena, osa uudenveroisena huutiksesta tai ystävältä. Meillä käy pyykkikone joka päivä, ja lisäksi silitän kaikki vaatteet. Tykkään siitä hommasta ja edelleenkin niistä ihanista lasten vaatteista :)
apäkiinnostava avaus.