Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kummaksiko veikkaisit?

Vierailija
15.06.2009 |

Kun raskausviikolla 28 olevan mahavauvan syke on 156. Aiemmin ollut aina välillä 148-156krt/minuutti. Löysin vain yhden lapsemme vanhan äitiysneuvolakortin, mutta siihen ei oltu merkitty sykkeen kohdalle kuin + tai ++ kai sen mukaan, ovatko sykkeet kuuluneet hyvin vai erittäin hyvin. :) Kolmen aiemman lapsen kortteja olen etsinyt, enkä ole (vielä ainakaan) löytänyt.



Sikäli mielenkiinnosta kyselen, kun neljä aiempaa ovat kaikki poikia. :)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle neuvolantäti sanoi tänään masuvauvan 154 sykkeestä, että tytön sykkeeltä kuulostaa kun on niin nopea. Vanhempi lapsi on poika ja hänellä oli kyllä samanlaiset sykkeet näillä viikoilla.

Toisekseen rakenneultrassa kun kysyin, lääkäri veikkas enempi pojaksi, ei tosin varma ollut hänkään.

Vierailija
2/2 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kansanuskomuksia.



Enemmän sykkeeseen vaikuttaa sikiön koko.



Tätä mietittiin taannoin neuvolass terkan kanssa, ja tuumasi nyt olevan pojan sykkeen (tiedämme vauvan olevan poika). Päädyimme kuitenkin tuohon edelliseen, eli syke ei todellisuudessa kerro vauvan sukupuolta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kaksi