Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kiva reitti Paraisilta (Airistosta) Naantaliin?
09.06.2009 |
Olemme varanneet yöpymisiä ja suunnitelleet merellistä kesälomareissua. Matkassa äiti (rv34), isä sekä 7- ja 4-vuotiaat tytöt.
Reissu lähtee liikkeelle Hangosta, jossa tehdään risteily Russarön majakalle. Hangosta olisi tarkoitus siirtyä Paraisille Hotelli Airisto Strandiin, jossa ollaan yksi yö. Seuraavana päivänä siirrytään Naantaliin.
Joko tuo Hanko-Parainen tai Parainen-Naantali väli olisi aika kiva tehdä jotain saaristoreittiä pitkin (mahdollisesti losseja ym matkan varrella jos mahdollista). Mukana on kuitenkin auto.
Tunteeko kukaan noita seutuja niin hyvin, että osaisi neuvoa jotain mielenkiintoista reittiä?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Turun saaristossa on monta eri vaihtoehtoa kiertää autolla tai fillarilla + yhteysaluksilla saaristoa, pisimmät menevät Ahvenanmaalle asti ja matkaan menee tietysti päiviä. Jos aikaa on, suosittelen!
Lyhin reitti Paraisilta Naantaliin kulkee Nauvon, Rymättylän ja Merimaskun kautta. Paraisten ja Nauvon välissä on muistaakseni yksi lossi (voi joutua jonottamaan) ja Nauvon ja Rymättylän välissä kaiketi yhteysalus. Autolle varmaan tarvitsee varauksen, hinnoista en tiedä. Oheisesta linkistä löytynee lisätietoa.
http://www.saaristo.org/fi/reitit-nauvo.htm