Onko kellään muulla tällaista ongelmaa pukeutumisen kanssa?
Mä en voi ostaa liian nättejä vaatteita, koska ajattelen, että ne olisivat liian suuressa ristiriidassa mun arkisen ulkomuotoni kanssa. Näyttäisin naurettavalta.
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="17.05.2015 klo 22:11"]
Joo, tunnistan tuon. Minä kyllä saatan ostaakin ne kotiin kaappiin, mutta en käytä, kun ovat liian nättejä/tyylikkäitä tms. minulle, joka en ole nätti ja tyylikäs o_O
[/quote]
Mä oon nyt oppinut olemaan ostamatta. Mä en oo oikein viime vuosina löytänyt kivoja vaatteita itselleni, ja usein, kun keksin jonkun kivan mahdollisen asun, tulee tämä raja vastaan.
Ap
Mulla on sama! :D Varsinkin, koska en yleensä meikkaa tuntuu että hienommissa vaatteissa täytyy myös itse näyttää hienommalta. En vaan jaksa meikata.
Mä en myöskään meikkaa mutta käyrän nättejä vaatteita joissa kuitenkin viihdyn. Jotenkinhan se on käytettävä maailmalle että tykkään itsestäni ja kannan sen kauniisti mitä mulle luotu
On. Mulla muutama kilo ylipainoakin ja tulee mieleen että joku ajattelee "luuleekohan toi olevansa kauniskin, tai mitähän toikin läski yrittää"
Mulla tulee sellainen olo että on liian hienona.
Sama vika täälläkin. Vaatekaappini sisältää lukuisia todella kauniita vaatteita, mutta valitsen jotenkin aina ne mitäänsanomattomat ja nuhjuiset... En tunne itseäni säkenöiväksi ja tyylikkääksi joten miksi pukeutuisin niin?
Mulla sama juttu! Sitten ajattelin, että kun jään äitiyslomalle ja olen ulkona työelämästä ja siitä perusarjesta, niin alan sitten vaivihkaa käyttämään tyylikkäämpiä vaatteita, niin muutos tapahtuisi ikäänkuin salaa. No, vielä en ole siltikään vanhaa tyyliä rohjennut muuttaa :(
Mulla sama! Harvoin tulee ostettua mitään nättiä ja erikoisempaa koska en ole yhtä hoikka kun useat muut trenditietoiset niin tuntuu etten voi käyttää niitä vaatteita. Enkä oo naamastakaa mikää erityinen.. oon aatellut että mulla ei oo tyylitajua mutta enempi on ehkä kyse siitä ettei uskalla käyttää niit vaatteita... n22
Oi vitsi, mä niin kuulun joukkoon!
Näin jollain aivan ihanat kukikkaat kesäkorkkarit ja kateellisena niitä katsoin, että emmä vaan voisi tuollaisia ostaa, kun ne on aivan liian nätit mulle.
Nätit vaatteet on kauniille ja hoikille ihmisille, me muut pukeudutaan harmaasti ja tylsästi syystäkin.
Mikälie itsetuntojuttu tämäkin.
En mä kyllä "nättinä ja hoikkanakaan" osaa käyttää mitään hienoja vaatteita. Johtunee lähinnä siitä että kun ei ole työelämässä niin tuntuis tyhmältä vaan kauppaan lähtiessä sujauttaa korkkarit tms jotain hienoa päälle kun olen vain sinne kauppaan menossa..
Joo, tunnistan tuon. Minä kyllä saatan ostaakin ne kotiin kaappiin, mutta en käytä, kun ovat liian nättejä/tyylikkäitä tms. minulle, joka en ole nätti ja tyylikäs o_O