Aion jatkossa elää miehen kanssa vain lastemme vanhempina.
Nyt se viimein loukkasi mua niin paljon, että meni fiilis koko tyypistä.
Kommentit (69)
Onpas täällä Huolestunutta porukkaa, raakileukkeleita varmaan enimmäkseen joilta ei saa Vaatia mitään. Eikä Suomalaisesta luonteesta saa muutenkaan valittaa, vaikka onhan noita höhhöjä kaikenmaalaisissa. Jos sinulla on varaa palkata lastenhoitoapua aina välillä, niin siitä vain. Ei tarvitse vastata mihinkään epäasiallisuuksiin vaan pitää sopivasti etäisyyttä ja tehdä niin kuin itselle sopii. Voithan sanella ehdoksi myös pariterapian.
Joko menette parisuhdeterapiaan tai jätä se. Tolla vahingoitat lapsianne peruuttamattomasti.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 11:49"]Joko menette parisuhdeterapiaan tai jätä se. Tolla vahingoitat lapsianne peruuttamattomasti.
[/quote]
Etkö Ap näe mitä tuo aiheuttaa tulevaisuudessa lapsillesi? Ihan jo ensinnäkin lapset eivät saa terveen parisuhteen mallia tai normaalia tunteiden kirjoa kun kotona ollaan vaan passiivisagressiivisia, välinpitämättömiä, eletään saman katon alla välittämättä läheisistään?? Miten voit tehdä noin omille lapsillesi?!! Ja turhaan valehtelet itsellesi ettei tämä vaikuta lapsiisi, ei ne lapset niin tyhmiä ole.
No pitäisi aikuisen ihmisen tajuta, ettei mököttämisellä asioita ratkota. Jos mies ei suostu keskustelemaan rakentavasti, eikä ota sinun tunteitasi ja tarpeitasi huomioon, niin mitäs sitten? Meinasitko vaan mököttää hamaan hautaan asti? Onhan tuo nyt kaikille todella kuluttavaa. Raahaa se mies terapiaan ja jos ei siihen suostu niin sano, että ero tulee. Mieti edes niitä lapsiasi, jos et itsestäsi tarpeeksi välitä. Kyllä lapset todellakin kärsivät tuollaisesta. Kotoa saadaan se parisuhteen malli. Älä vain laita tuota toimintamallia eteenpäin lastesi ristiksi.
Marttyyri mielensäpahoittaja. Uskoisin sinun saavan marttyyriudestä paradoksaalista mielihyvää. Vähän sama asenne kun mulla oli joskus murrosiän pahimpina hetkinä. Huomionhakua. Järkevän aikuisen toimintatapa konfliktissa tuo ei ole.
Kuulostat "ällölättäpylyltä". Jos olet hän, niin oikeasti voisit pitemmän päälle paremmin ilman tuollaista miestä. Tuo asetelma, jossa hän on hakemalla hakenut sellaista kumppania, joka on monella elämänalueella kokemattomampi ja jolle hän voi sitten yksipuolisesti kuittailla, on sairas. Joku topakka naisihminen, joka olisi monessa liemessä keitetty ja yhtä paha suustaan, kestäisi paremmin tuollaisen kanssa (ongelma olisi "yhteinen"), sinä vain satutat itseäsi tuollaisessa suhteessa. Tietysti se vauva on vielä pieni, mutta ei sinun osasi nytkään helpolta kuulosta, kuulostaa siltä, että mies vain arvostelee vieressä tekemisiäsi ja vetää mattoa altasi.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 12:03"]Marttyyri mielensäpahoittaja. Uskoisin sinun saavan marttyyriudestä paradoksaalista mielihyvää. Vähän sama asenne kun mulla oli joskus murrosiän pahimpina hetkinä. Huomionhakua. Järkevän aikuisen toimintatapa konfliktissa tuo ei ole.
[/quote]
Voi ei, tiedän tuollaisen elämäntapamarttyyrin. Ikävä juttu mutta hän on usein puheenaihe tuttujensa kesken eikä mitenkään mairittelevassa mielessä. Rehellisesti en tiedä ketään joka hänestä pitäisi, sen sijaan hänellä on mies joka on kyllästynyt häneen aikoja sitten ja lapsipuolet jotka ovat katkeria hänelle. Onnistunut pilaamaan useat perhejuhlat marttyyriasenteellaan. En tiedä mitä mies on hänessä nähnyt aikanaan mutta varmaan katuu että pisti hynttyyt yhteen...
Kerro lisää, tai antakaamme ketjun kuolla pois!
Miksi vaivaudut sellaiseen? Eroa.
Ja mies ikään kuin katuu, mutta anteeksi ei saatana pyydä eikä edes tajua kaikkia loukkauksiaan. Ap
Sehän vasta on hauskaa, että elää vihasena toisen kanssa. Vihanpitäjä kärsii eniten. Tai lapset
En ole vihainen, se vaihe on mennyt ohi. Olen viileän asiallinen ja välttelen kaikkea keskustelua. Ap
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 06:54"]En ole vihainen, se vaihe on mennyt ohi. Olen viileän asiallinen ja välttelen kaikkea keskustelua. Ap
[/quote]
Kai sä ymmärrät että ne lapset tajuaa tuon?
On miehellä mahdollisuus muuttaa käytöksensä ja yrittää hyvittää loukkauksensa. Ap
Onnea valitsemallasi tiellä.
Ei sitä sitruunaa jaksa katella, vaan kyliltä löytyy nauravaista seuraa.
Entäs kun lapset muuttaa pois? Mykkäkoulua loppu elämä?
Vanhempien toraa ja puhumattomuutta koko lapsuuteni katsellessani, sanoisin, että teet lapsillesi karhunpalveluksen. Etkä edes ihan pientä.
[quote author="Vierailija" time="08.04.2015 klo 07:18"]Entäs kun lapset muuttaa pois? Mykkäkoulua loppu elämä?
[/quote] no sitten toki ero. Ellei mies muutu. Ap
Kyllä on sairasta touhua. No omapahan on elämäsi. Turha sit vanhana katkerana akkana enää katua elämätöntä elämää.