Älkää hyvät naiset syökö pillereitä
Pitkä suhde takana ja luulinnolevani täysin haluton. Söin pillereitä yli 10 vuotta. Sitä ennen olin aktiivinen.
Nyt lopetin pillerit ja tsädäm, 2 kk eikä housut meinaa pysyä jaloissa.
Tämän kun olisin tajunnut aiemmin...
Kommentit (20)
[quote author="Vierailija" time="02.02.2015 klo 14:00"]
Ei mulla ainakaan haluaminen hävinnyt minnekään. Päinvastoin, kun ei tarvitse kortsujen kanssa säheltää. Se mikä sopii yhdelle, ei sovi toiselle.
[/quote]
Näin. Mulla tosin kapseli, mutta eiköhän se aikalailla samaa tavaraa ole kuin pilleritkin.
Ei kannata yleistää. Mulla menkat loppui kokonaan pillerien takia, ja seksihalut on huipussaan, voisin harrastaa vaikka joka päivä. Mieskään ei aina pysy mun halujen perässä. :)
Pillerit ovat riski naisen terveydelle. Miehet tuskin olisivat valmiita ottamaan samaa riskiä.
[quote author="Vierailija" time="02.02.2015 klo 14:05"]
Pillerit ovat riski naisen terveydelle. Miehet tuskin olisivat valmiita ottamaan samaa riskiä.
[/quote]
Niin, paitsi mulla käytetään hormoniehkäisyä hoitomuotona munasarjojen ongelmiin. On niistä hyötyäkin.
Mullakaan ei oo halut ihan huipussaan. Tosin ehkä voi johtua myös väsymyksestä. Aattelin kyllä kokeilla ottaa pillereistä taukoa kun resepti loppuu. Kattoo nyt mitä oon mieltä, otanko ne takasin vai en.
Minulle pillerit aiheutti jatkuvat panetuksen ja seksielämäni olikin aika holtitonta. Nylkytin suunnilleen kaikki lyhtypylväätkin kadulla. :D Nyt on paljon helpompi olla, kun jätin pillerit pois.
Entäs huonot naiset? Saako ne syödä?
Samaa mieltä kuin ap. Itsellekin aiheuttivat salakavalaa lievää masennusta ja haluttomuutta. Onneksi tajusin kokeilla 2 v. jälkeen pilleritaukoa ja sehän auttoi ihan parissa viikossa. Sen jälkeen en ole hormonaalista ehkäisyä suostunut käyttämään. Uskon, että hormonaalinen ehkäisy myös vaikuttaa negatiivisesti parinvalintaan. Nykyajan avioliitto-ongelmat johtuvat siitä, että pari valitaan e-pillereiden vaikutuksen alaisena ja sitten kun ehkäisy aikanaan lapsitoiveiden vuoksi lopetetaan niin valittu kumppani alkaakin etoa.
Mä söin pillereitä akneen ja eron kyllä huomasi. Halut katosivat ja tuli muitakin sivuoireita. Lopetin pillerit enkä tule koskaan syömään niitä. Mieluummin otan aknen kuin mm. haluttomuuden.
Ap, onko sulla siis edelleen sama kumppani?
Mulla ainakin on halut tallella. :) nyt o pakko pitää päivä pari taukoa, kun on paikat vähän hellänä.
Hei, ei ole ollut kumppania pariin vuoteen. Ei mitään halujakaan ennenkukn lopetin jokin aika sitten pillerit. Teki terää myös treffailuhaluille:) ei siis ole uutta miestä, ei edes yhdenillan juttuja. Mutta kohta toivottavasti on. Mietin että onko mussa jotain vikaa.
En syökään :) omien hormonieni kanssa pärjään paremmin kuin ylimääräisten. Minusta tulee raivohullu kalkkuna jos käytän jotakin hormonaalista ehkäisyä. Normaalisti olen rento ja lunkki tyttöystävä. Pidän mieluummin parisuhteeni kuin työnnän itseeni ylimääräisiä hormoneja. Seksikin luistaa paremmin kun alapää ei ole kuin Saharan autiomaa ;) lisäksi masennusoireet ja tukan lähteminen päästä loppuivat kun ehkäisyhormonit loppuivat.
[quote author="Vierailija" time="02.02.2015 klo 13:59"]Pitkä suhde takana ja luulinnolevani täysin haluton. Söin pillereitä yli 10 vuotta. Sitä ennen olin aktiivinen.
Nyt lopetin pillerit ja tsädäm, 2 kk eikä housut meinaa pysyä jaloissa.
Tämän kun olisin tajunnut aiemmin...
[/quote]
No kauan se kesti!
Minä en ikinä oo syöny hormoneja.
Endometrioosi ja adenomyoosi... Olisi niistä pillereistä voinut olla vähän apuakin. Mutta en ikinä käyttänyt niitä.
Pillerit aiheuttaa syöpää. Rintasyöpäriski lisääntyy huomattavasti. Ne paksuntaa verta ja aiheuttaa sydämen lisälyöntejä ja pitkällä käytöllä sydän- ja verisuonisairauksia. Suonikohjut ja veritulpat yleisiä. Ei voi suositella kellekään.
Ei mulla ainakaan haluaminen hävinnyt minnekään. Päinvastoin, kun ei tarvitse kortsujen kanssa säheltää. Se mikä sopii yhdelle, ei sovi toiselle.