Miksi joku ei hyväksy LinkedIn kutsua.
miksi et hyväksy jonkun ihmisen LinkedIn kutsua? Pitääkö olla tietyn "tasoinen" että hyväksyt kutsun tai tietyllä alalla? Esim. Kerää verkostonsa vain director tason ihmisiä vai mitä muita syitä?
Kommentit (40)
Jos ei esim. ole LinkedInissä emt.
[quote author="Vierailija" time="19.02.2015 klo 16:05"]
Sama kuin fb:ssa. Ei mahiksia jos ei tunneta entuudestaan. Headhunterit on asia erikseen.
[/quote]
Mulla tiukempi kuin FB:ssä, jos tunnen mutta ei ole mitään käsitystä ammatillisesti, en hyväksy.
[quote author="Vierailija" time="19.02.2015 klo 16:05"]Sama kuin fb:ssa. Ei mahiksia jos ei tunneta entuudestaan. Headhunterit on asia erikseen.
[/quote]
Kannattaako headhunter hyväksyä?
Olen jättänyt pari pyyntöä hyväksymättä, koska minulla ei ole ollut yhtään mitään aavistusta, kuka henkilö on ollut kyseessä. Kerran lisääjä oli kanssani samasta yliopistosta, ja yhteisiä tuttuja selvästi oli, mutten ollut tietääkseni koskaan ollut henk. koht. missään tekemisissä kyseisen henkilön kanssa, emmekä olleet opiskelleet edes samaan aikaan. Lisäksi on näitä tyyppejä, jotka laittavat massakutsut menemään kaikille työpaikan jakelulistalla oleville riippumatta siitä, onko ikinä tehty töitä yhdessä.
Toki nuokin varmaan kannattaisi hyväksyä. En silti vain tykkää siitä edes minimaalisesta todennäköisyydestä, että joskus minulta kysytään, mistä tunnen kyseiset tyypit, enkä osaa sanoa heistä yhtikäs mitään.
Hyväksyn kaikki, jotka tunnen henkilökohtaisesti ja ovat edes jossain määrin samalla tai kiinnostavalla alalla. En näe hyötyä pitää verkostossa esim. vakibaarin portsaria tai tuttua lääkäriä, koska käytän LinkedIniä lähinnä työnhaku- ja rekrytointivälineenä. Alallani ei ole mitään tekemistä baarien tai vaikka hoitotyön kanssa. Noin muuten verkostossa on kaikilla "tasoilla" (AP:n sanoin) olevia ihmisiä kesäharjoittelijoista toimitusjohtajiin (ja pari headhunteria).
Sain kutsun saksalaiselta headhunterilta. Kun hain kasvokuvan perusteella googlen kuvahaulla lisätietoja ko. henkilöstä, niin tulokset veivät kanadalaisen fysioterapeutin kotisivuille.
Kummallakin oli siis ihan sama kasvokuva, eli jompikumpi käyttää toisen henkilön naamakuvaa.
En siis hyväksynyt kutsua.
En ole moiseen palveluun itse liittynyt, eikä noissa roikkuminen kiinnosta pätkääkään.
Riittävän monta kun tuli, niin luokittelin ko. viestit roskaposteiksi, eikä tarvitse enää niitä katsella.
Kai se yleisin tapa on, että jos haluaa tuntemattomia ihmisiä kavereiksi, niin LION:t hyväksyy kutsut aina.
Muutoin voi saada/antaa IDK:n eli I don't know (you), ja se on ihan ok.
Hyväksyn ihmiset, jotka olen vähintään tavannut tai joiden kanssa olen muuten ollut tekemisissä.
Koska se välillä lähettää spämmejä ihmisille, joille olet joskus lähettänyt sähköpostia, eli olen saanut kutsuja ihmisiltä, joilla ei taatusti ole ollut aikomustakaan kutsua.
Mutta - ei kiinnosta, en tarvitse. Mulla on omat riittävän toimivat verkostoni ja en halua vaihtaa työpaikkaa enkä ole mikään avainhenkilö, joten en aio siihen liittyä.
Minut kutsui henkilö jonka kanssa tein huutonetissä yhden kaupan. Ei edes tavattu vaan lähetin tavaran postitse. Jotain rajausta pitäisi olla näillä kutsujilla.
Ihan ventovieraita vieraista maista en kuittaa kavereiksi, paitsi jos ovat värväreitä, joiden tausta on kunnossa. Linkedinistä on oikeasti hyötyä. Löysin viimeisimmän työpaikkanikin sitä kautta kun rekrytoija otti yhteyttä.
En kuulu LinkedIniin enkä tarvitse sitä mihinkään.
Millä perusteella laitoit itse kutsun?
LinkedIn ei ole mikään Facebook, jossa kaveerataan elämänkoululaistenkin kanssa. LinkedInissä kerätään verkostoa, josta uskotaan olevan jotain hyötyä.
Koska minua ottaa päähän, että joku valopää menee levittelemään spostiosoitettani Linkedinille ja ties kenelle muille, joille en itse tahdo.
Sama kuin fb:ssa. Ei mahiksia jos ei tunneta entuudestaan. Headhunterit on asia erikseen.