sterilisaatio naiselle
Onko kokemusta millainen toimenpide ja onko mitään ongelmia?
Kommentit (9)
Minulle tehtiin n.nelikymppisenä ja olin todella tyytyväinen! Helppo toimenpide; olin kyllä yön yli sairaalassa, mutta se oli siinä. Tosin parin vuoden kuluttua jouduttiin kohtu poistamaan, niin, että oli tavallaan "turha" toimenpide, mutta sillä hetkellä hyvä valinta. Suosittelen, jos lapset on saatu ja ikää vähän enemmän kuin 25! Kovin nuorelle en suosittele, koska milloinkaan ei tiedä elämästä, mitä tuo tullessaan. On kuitenkin lähes peruuttamaton toimenpide.
Mä olen menossa nyt 14.10. Vähän jännittää nukutus, kun se on eka kerta ja mahdolliset kivut, mutta innolla odotan silti, pääsee e-pillereistä lopullisesti!
Helppo ja nopea juttu, aamupäivä sairaalassa. Nopea nukutus, se menee tosi helposti, eikä mitään ongelmia jälkeenpäin. Muutaman päivän vähän kipuja ja turvotusta, mutta tavalliset kipulääkkeet tepsivät hyvin. Toimenpiteestä on yli 10 vuotta, eikä ole ollut mitään vaivoja sen jälkeen.
Kiitos paljon vastauksista. Olen kokeillut kaikki minipillerimerkit ja nyt tämä viimeisin microlutonkaan ei sovi.Viimeisestä synnytyksestä 6kk ja kamala hiustenlähtö alkoi,kun ensimmäiset minipillerit sain eikä ole loppunut vaikka merkkiä on vaihdettu kolmesti. Käsittääkseni hormonikierukassa on samaa hormonia,kuin tässä microlutonissakin joten enpä taida uskaltaa enää kokeilla sitä. Hiustenlähtöon sitä luokkaa,että kohta oikeasti kalju paistaa ja hiuksia vain lähtee kiihtyvämmässä määrin.
Lapsia jo neljä,ikää 33 ja lapsiluku nyt varmasti täysi ja tänään neuvolassa sain neuvolalääkärille ajan sterilisaatiokeskustelua varten.Halusin kuulla muiden kokemuksia toimenpiteestä ja mahdollisista komplikaatioista.Taidan päätyä tuohon ratkaisuun,joka tuntuu olevan paras ja huolettomin kaikista.Kiitos vastanneille!
Mä odotan kolmatta lasta ja haluan että lapsemme ovat nyt tässä. Juttelin neuvolalääkärille että haluan strerilisaation heti synnytyksen jälkeen samalla sairaalareisulla. Ei kuulemma onnistu samalla kertaa vaan vasta jälkitarkastuksessa kirjoittaa lähetteen gynelle, joka tekee sen.
Olen kuullut että joillekin on tehty heti synnytyksen jälkeen, mutta minulle sanottiin näin.
Mulle tehtiin kolmannessa synnytyksessä, oli kyllä sektio, joten meni helposti siinä samassa. Mitään sivuoireita ei ole ollut, kuukautisetkin yhtä runsaat kuin ennen. Mielelläni olisin ottanut koko kohdun pois, niin olisi päässyt vuodosta eroon.
Essure menetelmällä tehtiin alkuvuodesta, eli olin sairaalassa sisällä noin 20 minuuttia. Suosittelen lämpimästi. Kipuja ei ollut ollenkaan ja lähdin siitä töihin takaisin. Noin kolmen kuukauden päästä oli lopputarkastus ja kaikki on mennyt tietenkin todella hyvin. Olen 40 vuotias kolmen lapsen äiti. :-)
[quote author="Vierailija" time="02.10.2014 klo 15:33"]
Suosittelen, jos lapset on saatu ja ikää vähän enemmän kuin 25! Kovin nuorelle en suosittele, koska milloinkaan ei tiedä elämästä, mitä tuo tullessaan. On kuitenkin lähes peruuttamaton toimenpide.
[/quote]
Lisääntyjät nyt ovatkin tuuliviirejä. Jos ei halua ollenkaan lapsia, 25 on jopa liian korkea ikäraja. Suomessa toki holhotaan kolmikymppiseksi asti.
Helppo ja nopea toimenpide. Nukutuksessa tehdään ja normaalisti pääsee samana päivänä kotiin. Itse jouduin jäämään yöksi tarkkailuun, koska normaalit kipulääkkeet eivät minuun tehonneet ja sain vähän tujummat napit. Mahdottoman tyytyväinen olen ollut eikä jälkeenpäin ole ollut mitään ongelmia.