Minkälainen on ollut edellinen elämäsi?
Kommentit (5)
Ei ole mitään "edellistä elämää." On vain tämä yksi ainoa elämä, vaikka harhaopeissa muuta väitetään. Älä anna eksyttää itseäsi!
Apostolien teot, 16. luku, jakeet 30 - 31: Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin? Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
Totisesti, totisesti: sillä, joka uskoo, on ikuinen elämä. (Joh. 6:47.)
Mä en varsinaisesti usko edellisiin elämiin, mutta minulla on kyllä kummallisia muistoja/mielikuvia/unia jotka voisi halutessaan tulkita edellisestä elämästä olevaksi.
Niissä olen pitkä- ja mustatukkainen nainen jolla on monta lasta. Meillä on kauhean köyhää, mies on kuollut. Mutta olen onnellinen aina jos jostain saadaan ruokaa, jos ei ole nälkä eikä kukaan ole sairas. Noissa mielikuvissa hämmästyttää yksityiskohtaisuus ja se miten paljon ne paikat poikkeaa normiympäristöstäni. Paikassa kasvaa palmuja, mutta muuten on aika karua ja vuoristoista. Kaupungissa jossa asun on hiekkakivisiä ja harmaakivisiä taloja. Toreilla myydään monenlaisia mausteita ja papuja, hedelmiä, taateleita, viikunoita, kalaa, lihaa. Miehetkin käyttävät kaapumaisia vaatteita, rikkaat hienoja värikkäitä ja koristeellisia. Köyhillä kuten minulla on yksinkertainen likaantuneenharmaa kaapu ja paljaat jalat.
Mä oon varmaan ollu Joku Valtakunnankansleri tai tri Mengele tms. Näin oon monasti miettinyt, kun tämä meneillään oleva inkarnaatio on niin täynnä vaikeuksia, tuskaa ja kärsimystä. Maksannenko nyt tekemisistäni?
Mä olin edellisessä elämässä nuori, nätti, huoleton ja melko hyvin toimeentuleva.
Tää nykyinen on aika kaukana siitä:(
Onko kenelläkään kokemusta?