Saako tähän aikaan tiskata? Vai olenko wt?
Kommentit (26)
Niin kauan kuin naapurin (ilmeisesti vähän huonokuuloiset) eläkeläiset pitävät oikeutenaan aloittaa kailottamisen jo ennen 7 ja yläkerran tyyppi kuuntelee sillointällöin musiikkia vielä 22 jälkeenkin, aion mäkin jatkaa öistä tiskaamista. Käyn muuten suihkussakin poikkeuksetta aina 22 jälkeen. Ihan yhtälailla normaaleja elämän ääniä nuokin ovat.
Harkitsisin muuta vain jos naapuritkin olisivat aina hipihiljaa, mutta nyt näin ei ole. Kyllä muakin vituttaa kun joka aamu ensimmäinen ääni mitä kuulen on tuon naapurin ukon jaaritus, joten sietäkööt myös he pieniä tiskaamisen ääniä. Mua taas ei haittaa naapureiden suihkussakäynnit tai tiskaamiset yhtään, kotonani kuuluvan musiikin sensijaan haluaisin valita itse.
Olet juntti, et wt. Haluaisit olla hipsteri muttet osaa.
No ei sillä tiskausajalla ole mitään tekemistä wt:iyden kanssa. Ihan järkevääkin käyttää yösähköä, jos ajattelit astianpesukoneella tiskata.
Mä hiippailin juuri viemään roskat. Saattaa olla että laitan pesukoneen päälle.
Saa tiskata, mutta vain omakotitalossa. Vain wt-porukka tiskaa yöllä kerrostalossa. Siellä kun pitäisi olla hiljaista klo 22 jälkeen .
Ei saa. Pitäisi olla itsestäänselvää.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 00:33"]
No ei sillä tiskausajalla ole mitään tekemistä wt:iyden kanssa. Ihan järkevääkin käyttää yösähköä, jos ajattelit astianpesukoneella tiskata.
[/quote]
Niin. Paskat järjestyssäännöistä ja muiden yörauhasta, kunhan itse säästää parin sentin edestä sähköä (jos sitäkään).
No just tiskasin, enkä kyllä miettinyt häiritseekö naapuria. Enää en pesukonetta laittaisi päälle koska siinä linkous on hyvin äänekästä, mutta on se kumma jos ei voi astioita tiskata siihen aikaan kuin itselle sopii :)
Astoiden tiskauksesta lähtevä kolina kuuluu yöllä naapurustoon kuin tiskaisit heidän huoneistoissaan. Olen pahoillani naapureidesti puolesta, he ilmeisesti kunnioittavat hiljaisuutta kun et ole tullut tätä ymmärtäneeksi.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 00:49"]
No just tiskasin, enkä kyllä miettinyt häiritseekö naapuria. Enää en pesukonetta laittaisi päälle koska siinä linkous on hyvin äänekästä, mutta on se kumma jos ei voi astioita tiskata siihen aikaan kuin itselle sopii :)
[/quote]
Joo, ei sitä naapureita kannata miettiä, eikä ylipäänsä muita ihmisiä. Hyvä tulee, kun kukaan ei mieti muita ja antaa palaa vaan aina sen mukaan, mikä sattuu itseään juuri sillä hetkellä huvittamaan.
Uusissa kerrostaloissa on niin hyvät äänieristeet, ettei naapurista kuulu pihaustakaan. Tiskaa aivan rauhassa.
Sanoiko ap asuvansa uudessa kerrostalossa?
Tiskaaminen kuuluu normaaliin elämään, tiskaa koska tykkäät.
Mun naapurit tiskata joskus yöllä, enkä koe sitä mitenkään häiritseväksi. Pientä kilinää ja veden kohinaa - kuulen siis, että siellä tiskataan, mutta ääni on niin vaimea ettei se häiritse, saati että estäisi nukkumasta.
Kantavaäänisen ihmisen normaali puhe tai puhelimessa jutustelu tai musiikin kuuntelu suht kohtuullisillakin volyymeilla on päiväaikaankin huomattavasti häiritsevämpää.
Normaali elämä on sallittu hiljaisuuden ulkopuolella. Hiljaisuuden aikana sitä ei tarvitse sietääm jos siitä kuuluu melua.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2014 klo 01:01"]
Normaali elämä on sallittu hiljaisuuden ulkopuolella. Hiljaisuuden aikana sitä ei tarvitse sietääm jos siitä kuuluu melua.
[/quote]
Jos mun suihkussakäymisestä kuuluisi ääntä ja joku valittaisi, niin valittakoot. Ei kiinnosta :D en ala siirtämään suihkussakäyntiä jonkun yliherkän mummon takia. Töistä suoraan suihkuun, oli päivä tai yö... muuttakoot maalle, siellä ei ole naapureita.
Nyt puhuttiin tiskaamisesta. Yötöistä tullessa saa tietenkin käydä suihkussa ja öisin käydä vessassa. Nyt puhuttiin asioista, jotka voi ja pitää tehdä päivisin.
Enpä usko että siivoamalla voi olla wt, ehkä jos parantaa krapulaansa sillä ja herättelee kännistä ukkoaan imurin mölyllä?