KAMALA määrä tulee vauvalle tavaraa kun lähdetään etelään :D
Olen vasta tehnyt listaa kaikesta tarvittavasta ja huh huh..Siinä sentään päästään helpommalla että vuokrataan rattaat lomakohteesta eikä raahata mukana.Mutta tuleehan sitä kamaa,kaikki vaatteet,ruuat,vaipat,lelut,muut tarvikkeet ym ym ym! Sänky on hotellilla mutta peitto ja petivaatteet pitää viedä mukanaan.
Ei ihan taida riittää tuo 10 kg kiintiö joka vauvalla on matkatavaran suhteen :)
Kommentit (10)
Miksi petivaatteet? Ja vaippojakin saa paikan päältä.
Juu, tuleehan sitä, mutta suurin osa on sitten lopulta varmaan turhaa... meillä ollut joku oma viltti tms. mukana, ei sitten tarvitse muita petivaatteita ja on koneessa kiva. Puolipotkareita kannattaa ottaa, ettei varpaat pala. Pienen paras aurinkosuoja on vaaleat pitkähihaiset ja -lahkeiset vaatteet.
Tarvitseeko lapsi välttämättä peittoa mukaan? Eikö riittäisi jalkaterällinen yöasu ja peitoksi iso kylpypyyhe hotellista? Eikö vaippoja saa ostettua matkakohteesta tai vauvanruokia? Leluja ei kannata kantaa edes takaisin, mielummin ostaa tarvittaessa lelun, toimii sitten myös matkamuistona. Hotellin pyyhkeitä voi käyttää rattaissa ja tuo lakana on hyvä idea aurinkosuojaksi, harso toimii myös.
Joo-o. On ihan samanlaista matkustaa lasten kanssa kuin lapsettomana... Näinhän täällä aina lapsettomille väitetään :D
Mitä! Eikö se matkailu olekaan ihan simppeliä lasten kanssa! Niinhän te aina kerrotte kun joku miettii tehdäkö lapsia vai ei. Kaikkea muka voi tehdä ihan samalla tavalla lasten kanssa kuin ennen niitä, matkailukin on ihan yksinkertaista eikä tarvitse mistään luopua.
Meillä on saman verran kamaa ollut mukana lasten kanssa matkustaessa kuin ennen lapsiakin, paitsi rattaat ekstrana. Omia tavaroita on vähentänyt hiukan niin reppuihin on tullut tilaa. Matkustuaessa meillä siis aina yks reppu per aikuinen. Ei se vauvakaan niin paljon kamaa tarvi jos sitä pysähtyy ajattelemaan. Toisaalta, jos menette vain pakettimatkalle yhteen hotelliin koko ajaksi niin väliäkö tuolla vaikka olisi kilokiintiö täynnä.
Me otettiin vain semmonen kymmenkunta vaippaa mukaan ja luotettiin että paikan päältä saa edes jonkunlaisia. Ihan samoja purkkiruokiakin siellä näkyi olevan. Leluja ei tosiaan kannata kuskata koska niitä voi ostaa paikanpäältä ja vauvalle kelpaa leluksi vaikka mikä ei lelukin.
Ja elää ja kasvaahan ne vauvat siellä paikallisillakin, paikallisten tuotteilla. Miksi ei siis meidän lapset. Kuumelääkkeet ja maitohapot oli tärkeimmät mitä otettiin mukaan.
Kannattaa vähän miettiä mitä sieltä paikanpäältä voi ostaa, esim vaippoja ja jotaon purkkiruokiakin yleensä saa. Korvike kannattaa viedä jauheena ja puurot hiutaleena. Leluja vain sen verran mitä lentokoneessa tarvii. Petivaatteita en veis, kyllähän hotellissa täytyy petivaatteet olla. Tai jos on niin sirkea hotelli ettei ole niin en vauvan kanssa sellaiseen meniskään. Paikanpäältä voi ostaa jonkun lelun jos tarttee, palatessa laukuissa on enempi tilaa kun ne purkkiruoat yms on pois tilaa viemästä.
Tosi ohuita liruja on ne hotellin vauvapeitot, jos aikuinen tarvii ilmastointia on huoneessa usein helposti vauvalle kylmä. Eli pienelle lapselle kunnon yöppäri ja sukat yöksi, oma peitto ei oikeesti oo tyhmä veto.
Muista ottaa vaunuihin joku auringon suojaksi vaikka lakana. Vaunut myös kuumenee auringossa kovasti joten jotain myös siihen vauvan alle.. Mukavaa matkaa!