Lue keskustelun säännöt.
Kun iso pomo kyselee esimiehestä,
01.10.2013 |
tyyliin osaako se hommansa? Onko sillä rahkeita siihen, mitä tekee? Pitäisikö vastata rehellisesti vai diplomaattisesti?
Kommentit (4)
Asiasta voi sanoa, esim jos ei ole vahva jollakin alueella. Mutta silloinkin diplomaattisesti. Persoonan haukkumisen kanssa pitää olla tarkkana, voi kääntyä omaan nilkkaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Pitää olla käytännön esimerkkejä, ei riitä, että ei tykkää.
Minä kerroin rehellisesti big bossille että esimieheni ei osaa yhtään mitään ja seuraavalla viikolla esimies ei enää tullutkaan töihin. Aika moni tuli onnelliseksi.
Riippuu siitä minkälainen oma esimies on. Jos on oikeasti todella hyvä, niin totta kai voi rehellisesti (mutta asiallisesti, ilman liikaa hehkutusta) kertoa siitä. Jos taas oma pomo on huono, niin ei kannata silti alkaa haukkua liian rehellisesti, vaan jotenkin diplomaattisesti hoitaa asia.