Minkälaisella treenillä allit pois?
Haluaisin ensisijaisesti muokata juuri mun käsivarsia kiinteämmiksi, minkälaista treeniä suosittelette? Eli treeni jonka voisi heittää joka päivä vaikka aamulla ennen töitä kotona. Kotoa mulla löytyy 5kg kahvakuula. Kantsisko ostaa käsipainot? Eli about mitä liikkeitä/toistot/ja treenin kesto?
Kommentit (5)
Voi johtua hormonaalisista seikoista nuo allit. Ja silloin auttaa se hormonitasapainon palauttaminen ensisijaisesti ja lisänä sitten treeni.
Uinti auttaa myös käsien treenaamisessa ja joku kiipeily. Ei siis ole varsinaista lihastreeniä, mutta sellaista pitkä kestoista rasitusta.
No alleihin auttaa ojentajaliikeet.
En kuitenkaan itse treenaisi pelkkiä ojentajia treeninä vaan monipuolisesti koko kroppaa. Yksittäisen lihaksen/lihasryhmän treenaamisessa ei ole musta järkeä, korkeintaan vatsoja tai yleensä keskivartalon hallintaa voi olla järkevä treenata ilman muunlaista treeniä mutta pelkkä allitreeni ei pitemmän päälle ole mitenkään motivoiva treeni.
Et edes tarvitse ojentajien treenaamiseen välttämättä painoa, riittää, kun teet dippejä.
http://keho.net/artikkelit/naytaartikkeli/Dippi-penkilla-ojentajat-270
Oleellista onkin vain oikea suoritustekniikka eli kyynärpäät taaksepäin eikä sivulle.
Kokeile esim. 3 x 15. Raskaammaksi saat liikettä laittamalla jalat suoriksi:
http://3.bp.blogspot.com/-6N5RSEFJMBk/UYtSjpHvO0I/AAAAAAAAHUM/g-6nYgYEQ6o/s1600/tricep-dip_thumb.jpg
Entä mitkä on sun mitat? Pelkkä treeni ei välttis auta, jos on kovasti korkea rasvaprosentti.
Ikävästi sain todeta omalla kohdallani, että punttitreeni ei (ole) auttanut alleihin. Olen nyt reilun puoli vuotta käynyt kolmesti viikossa salilla, alussa olin normaalipainon ylärajalla. Punttia olen vääntänyt tosissani, siis en pitkää sarjaa kevyillä, vaan sillai terveen jaksamisen äärirajoilla (miten tän nyt selittää ettei joku salihirmu tuu dissaa kuinka VÄÄRIN teen =D ). Lihasta on toki tullut kivasti, siitä olen tyytyväinen - mutta ei ne alliläskit ole mihinkään kadonneet. Siellä nyt vaan on sitä venynyttä nahkaa ja sitkeää läskiä sen oikkari- ja haukkarilihaksen päällä. Olen toki tyytyväinen tilanteeseen, että on edes sitä lihasta, ja sellainen hyllyminen on kadonnut, mutta kyllä mulla silti siivet siellä on, ja kaiketi pysyy.