Tiedätkö työpaikkaromanssia, joka olisi päättynyt huonosti?
Esim. työpaikan menettämiseen, työpaikkakiusaamiseen, häpeän vuoksi irtisanoutumiseen tai johonkin muuhun negatiiviseen.
Kommentit (13)
Irtisanouduin lopulta sillä minua halveksittiin ja kiusattiin jutun takia.
Homma oli niin että pokasin pikkujouluista pöhnässä esimieheni hänen vaimonsa silmien alta. Pikkujoulukohellus oli jo tarpeeksi paha, mutta mies alkoikin jatkossakin haluta tavata minua, ja minäkin olin jotenkin ihastunut häneen joten suostuin, vaikka oli huono omatunto kun mies on naimisissa. Lopulta mies muutti vaimonsa luota minun luokseni, ja tässä vaiheessa katsoin parhaaksi irtisanoutua, koska tuntui että firman naiset on liittoutuneet yhdessä minua kuspäätä vastaan ja tekevät työntekoni siellä mahdottomaksi. No, onneksi löysin uuden ja paremman työpaikan samantien.
Verrattuna siihen, miten paljon pikkujouluja ym. pelätään (siis puolisot pelkäävät) ja miten paljon pikku hairahduksia, flirttiä ja romansseja on, ällistyttävän harvoin niistä seuraa mitään ihmeellistä. Tiedän useita onnellisia pareja, jotka ovat löytäneet toisensa työpaikalta, ja ainakin yhtä monta, jotka ovat isomman tai pienemmän seikkailun jälkeen eronneet, mutta jatkaneet vaikeuksitta samalla työpaikalla. Itsekin kuulun jälkimmäisiin.
nuoreen tyttöön, joka ylenikin hyvin nopeasti firmassa, mutta kun suhde parin vuoden päästä loppui, sai tyttö lähteä saman tien. En tiedä, kumman aloitteesta lähti, itse vai oliko pakko.
Muut saman esimiehen suhteet työntekijöihin loppuivat ihan sovussa (niitä oli useita, kunnes erosi ja meni yhteen yhden tällaisen "suhteen" kanssa. Ehkä oli ollut onneton liitossaan ja löysi sitten rakkauden, tai sitten oli vaan inhottava pettäjä-tyyppi,en tuntenut niin hyvin)
jossa nainen joutui jättämään työnsä, mutta menivät kuitenkin lopulta keskenään naimisiin.. että oliko lopputulos hyvä vai huono, en osaa sanoa.
Oli suhteessa sihteeriinsä. Johtajaa varoiteltiin ylimmän johdon toimesta, mutta kun ei ajoissa lopettanut suhdettaan, sai monoa. Sihteeri sai jäädä taloon.
Oli suhteessa sihteeriinsä. Johtajaa varoiteltiin ylimmän johdon toimesta, mutta kun ei ajoissa lopettanut suhdettaan, sai monoa. Sihteeri sai jäädä taloon.
Kiinnostaisi minkälainen firma tässä kyseessä, kenties perheyritys tai joku amerikkalainen?
Ekan päätyttyä ko. henkilö heittäytyi yhteistyökyvyttömäksi. Ei ollut suora esimieheni, mutta henkilö, jonka kanssa oli pakko tehdä yhteistyötä. Vaihdoin työpaikkaa.
Toinen taasen jatkoi työaikana lääppimistä yms., vaikka kielsin ja suhdekin oli jo päättynyt. Ollaan yhä samassa paikasssa töissä, mutta mies välttelee minua. Joskus menin samaan kahvipöytään ja hän poistui välittömästi. Olen saanut varmaan paljon selkäänpuukottamista osakseni, mutta tässä on enemmänkin ko. mies menettänyt maineensa kuin minä. Itse kun en ole siihen lähtenyt (vaikka aihetta olisikin ollut).
Enää en sekaannu työkavereihin.
ainahan ne,
meillä romanssin jompikumpi osapuoli saa vaihtaa maisemaa eli saa siirron toiseen toimipisteeseen!
Oli suhteessa sihteeriinsä. Johtajaa varoiteltiin ylimmän johdon toimesta, mutta kun ei ajoissa lopettanut suhdettaan, sai monoa. Sihteeri sai jäädä taloon.
Rakastuin työkaveriin, hän vain leikki tunteillani, nyt hänellä on jo uusi nainen pyöritettävänä. Satuttaa katsoa sitä menoa, enkä haluaisi enää olla samalla työpaikalla. Pakko jotenkin kestää ja kerätä omia sydämen paloja kokoon. Olisi helpompi unohtaa hänet, jos ei tarvitsisi nähdä jatkuvasti.
Kyseistä "romanssia" on tälläkin palstalla jonkun toimesta puitu.
Jos suhde on tasa-arvoinen, eikä se häiritse työyhteisöä, ei siihen mielestäni ole kenelläkään mitään sanomista. Sellaisiakin on nähty työpaikallani.
Sitten oli tämä yksi, mikä sotki todella monet kuviot, ja päätyi siihen, että molemmat osapuolet saivat lähteä, eikä asiaa takaisin ole ikinä. Enkä kumpaakaan osapuolta itse ikinä palkkaisi mihinkään hommiin.
Minä olin työharjoittelussa ja kohtasin siellä avopuolisoni, tulevan aviomieheni. Jonkun aikaa tapaamisesta aloimme seurustella ja kun tämä tuli julki, minulle tehtiin selväksi, ettei minulla ollut asiaa kyseiseen paikkaan enää työharjoitteluun tai vaihtoehtoisesti, että mieheni saisi potkut, minut otettaisiin työharjoitteluun takaisin. Minä ilmoitin, että etsin toisen paikan. Mies lopetti tuolla kyllä jonkun aikaa tämän tapauksen jälkeen, nykyään uudessa paikassa töissä, meille tulee vauva ja olemme menossa naimisiin.
Mieheni pomo oli nainen ja moni on veikannut, että mustasukkaisuudesta tämä johtui, tiedä häntä.
Meidän firmassa aika paljon työpaikkaromansseja, suurin osa niistä jotka tiedän ovat päätyneet naimisiin/suhteeseen. Pari lopahtanutta tiedän myös, mutta niistä ei ollut kait tarkoituskaan tulla mitään.