Viikko synnytysestä ja raskauskilot lähteneet
Mutta entä maha? Miten siitä pääsisi eroon ja miten nopeasti on mahdollista päästä? Kyllä se päivä päivältä näyttää vähän pienenevän. Milloin voi aloittaa kunnon liikunnan? Sitä en älynnyt sairaalassa kysyä.
Kommentit (6)
Lantionpohjan lihaksia olenkin jo jumppaillut tämän viikon aikana, tosin aika epäsäännöllisesti. Täytyy ehkä vielä tehostaa sitä ja sitten alkaa varovasti jumppailemaan rauhallisesti kotona.
ap
Ainoastaan lantionpohjajumppaohjeet sain, mutta ne ovat tuttuja jo entuudestaan.
ap
parissa viikossa ihan itsestään. Sekin taitaa olla aika lyhyt aika palautua.
Viikko on tosi lyhyt aika palautua kuukausien venytyksestä, joten kehottaisin kärsivällisyyteen. Suututan ap:n kun sanon näin mutta sanonpa silti: kannattaisi keskittyä nyt vähän aikaa vain vauvan ihasteluun ja hoivaamiseen ja olla tuijottamatta peileihin. Lupaan, että se lisää onnellisuuttasi roimasti.
on viikko aikaa, ei tarvitse vielä miettiä, millä saa mahan kuosiin. Palautumisessa voi hyvin mennä se puolikin vuotta. Liikuntaa kannattaa alkaa harrastaa suositusten mukaan, kyllä se vatsa siitä kuntoutuu.
Vähän löllöä siihen tietysti useimmilla jää, ei se yhdeksän kuukauden nahanvenytys ihan jälkiä jättämättä katoa.
Eli niitä + voit vetää napaa selkärankaan päin vaikka selinmakuulla.
Kävelylenkillä voit myös vetää napaa sisäänpäin samalla, kun teet lantiopohjanlihaksia...
Eli näillä aloittaisin ja siitä sitten vähitellen enemmän tuntojen mukaan...tavallisille jumppatunneille menisin max puoli vuotta synnytyksestä etenkin, jos on raskaampia tavallisia vatsalihaksia ja pomppimista.
Monissa kaupungissa on omat jumpat odottaville ja synnyttäneille...ne on turvallisia.