Miksi miehenne ei halua sitä seuraava lasta?
Minä haluaisin vielä kolmannen mutta mies ei. Syynä on se, että mies haluaa seuraavaan vaiheeseen. Hän haluaa matkustella ilman vauva/taaperoikäistä sekä nukkua viikonloppuisin pidempään. Meillä on kaksi lasta, vauva ja taapero.
Kommentit (6)
mies haluaisi vielä kolmannen, mutta on kolmen vuoden aikana ilmeisesti menettänyt toivonsa kolmannesta ja on nyt suostunut vasektomiaan.
4
t. 2
mutta miehen palkka tulee nousemaan huomattavasti tulevaisuudessa (plus mun palkka tulevaisuddessa). Taloudelliset seikat ei paina meillä niin paljoa. Tuo miehen kyllästyminen vauva-aikaan taitaa olla se pääsyy, varsinkin kun eletään sitä juuri nyt.
ap.
Ja ihan samat syyt kuin miehelläsi painavat mielessäni. Lisäksi taloudelliset syyt ja se, että haluan olla kahdestaan myös mieheni kanssa.
okei, ei meille pitänyt tulla kuin kaksi lasta alunperi. Ihan käytännöllisistä syistä, juuri nämä että talo olisi ollut juuri sopiva, että pääsis matkustelemaan jne. Mutta sitten niitä lapsia vaan tuli, kaikista ehkäisy-yrityksistä huolimatta. Ei haluttu keskeyttää kuitenkaan.
Ja nyt ollaan siis ihan tyytyväisiä neljän lapsen vanhempia mutta lisää ei todellakaan enää haluta- ei jaksaisi millään enää aloittaa alusta vauvan kanssa.
Meillä minä en halua 3.lasta kun en jaksa olla raskaana, en halua synnyttää, en jaksa valvoa vauvan kanssa enkä tapella uhmaikäisen kanssa.
Ja ennen kaikkea jokaisesta vauvasta kasvaa ärsyttävä teini ja olen huomannut olevani tosi huono teinin äiti!
Mies olisi kyllä 3.lapsen "tehnyt" mutta sanoi, että minä saan päättää...päätin EI.
Ja ihan samat syyt kuin miehelläsi painavat mielessäni. Lisäksi taloudelliset syyt ja se, että haluan olla kahdestaan myös mieheni kanssa.