Osaisko joku auttaa? Tietokone ei suostu tekemään päivitystä? ov
Eli tänään, kun avasin aamupäivällä koneen, tuli huomautus, että kolme uutta päivitystä on saatavilla.
Klikkasin ok ja lopuksi ei sitten tullut sitä huomautusta, että kone on käynistettävä uudestaan, että päivitykset tulevat voimaan.
No jätin asian sikseen ja menin muihin puuhiin.
Tulin kaks tuntii sitten uudestaan koneelle ja toi huomautus on edelleenkin näkyvillä eli siis asenna uudet päivitykset.
Olen nyt kolme kertaa asentanut nuo ja kerran käynistänyt koneen uudestaan ja krran sammuttanut koneen kokonaan ja sitten käynistänyt uudestaan.
Vikalla kerralla (kun sammutin koneen kokonaan) kun avasin koneen, niin toi huomautus oli kadonnut, MUTTA se pomppasi taas esiin 15 minuutin päästä.
Mikä hitto tätä konetta nyt vaivaa? Kyllä se aikaisemmin on toiminut normaalisti.
Kyseessä on XP.
Kommentit (11)
ja mullakin on xp. Olen googlaillut, mutta en ole löytänyt selitystä.
nyt viimeisimmän avauksen jälkeen kone ei enää herjaa päivityksistä. Kumma juttu.
luovi kohtaan asennetut päivitykset, löytynee windows update - keskuksesta. mulla ei ol enää xp:tä joten ihan tarkkoja suuntimia en osaa antaa, mutta koneelta se löytyy. tarkista, ovatko päivitykset asentuneet oikein. jos päivityksen kohdalla näkyy virhekoodi, kopioi se ja peistaa selaimeen, katso, mitä antaa ohjeeksi. voit koittaa myös asentaa kyseisen päivityksen suoraan window-sivustolta. itse oon joskus joutunu tyhjentämään päivityshistorian, kun oli ongelmia.
ohis, joka on ihan pihalla
nyt illalla näköjään noiden kolmen päivityksen asennus on onnistunut. Kone on yrittänyt sitä useita kertoja. En osaa sanoa, miksi onnistui nyt vasta illalla.
t. toinen, jolla oli sama vika
xp käytössä ja sama ongelma.
Eli kolme kertaa on asentanut päivitykset mutta edelleen on niitä vailla...
kyllä se jossain vaiheessa ne päivitykset kelpuuttaa ;)
Tästä aiheesta on tänään ollut juttua monessa paikassa, mutta korjauksesta en tiedä. Olen muutamia kymmeniä kertoja asentanut ne päivitykset, ja heti onnistuneen asennuksen jälkeen ne palaavat takaisin ikään kuin uuusina päivityksinä.
Kyse on siis näistä päivityksistä:
KB2572073
KB2633880
KB2518864
Tällä hetkellä ainoa ratkaisu on piilottaa päivitykset, jolloin niitä ei enää tyrkytetä. Ne on jo onnistuneesti asennettu.
Sen verran paljon tästä asiasta on tänään ollut puhetta ja monilla käyttäjillä on aivan samat hankaluudet.
10
Kaks kertaa vielä yrittänyt, mutta ei onnistu niin onnistu. Mutta kiva tietää, että ongelma ei ole meidän koneessa.
ap
Ei se huomenna todennäköisesti ole yhtään paremmin kunnossa, ellei Microsoft tee asialle jotain, julkaise päivitystä tms. Jostain luin, että tämä ongelma on ollut tiedossa jo viime helmikuusta lähtien, eikä asialle ole tehty mitään, vaikka useimmille päivitykset tulivat vasta tänään.
Jos haluaa eroon siitä, että niitä tyrkytetään koko ajan vaikka asennus on jo onnistunut, päivitykset kannattaa piilottaa, siis ne kolme. Sen jälkeen ei enää System Traylla ole ilmoitusta, että tietokoneen päivitykset ovat valmiit jne. Paitsi tietysti seuraavien todellisten päivitysten ilmestyessä, mutta ne ovat erinimisiä.
luovi kohtaan asennetut päivitykset, löytynee windows update - keskuksesta. mulla ei ol enää xp:tä joten ihan tarkkoja suuntimia en osaa antaa, mutta koneelta se löytyy. tarkista, ovatko päivitykset asentuneet oikein. jos päivityksen kohdalla näkyy virhekoodi, kopioi se ja peistaa selaimeen, katso, mitä antaa ohjeeksi. voit koittaa myös asentaa kyseisen päivityksen suoraan window-sivustolta.
itse oon joskus joutunu tyhjentämään päivityshistorian, kun oli ongelmia.