Käytettiinkö sun lapsuuden tukka nimitystä alapään karvoituksesta?
Kommentit (15)
Sitten kun joku vahingossa loihe lausumaan "tukka", niin johan kakarat räjätivät nauruun.
Ei aikuiset tai nuoret, se oli pikkukakaroiden juttu.
ja voi että se oli hauskaa... "toi sanoi tukka!!! eiks se muka tiedä mitä se tarkoittaa??!!"
Lähinnä vain vitsin muodossa, kun joku puhu tukka, niin se muka tarkoittikin alapääkarvoitusta ja sitten oli kaikilla niin hauskaa. En ole koskaan kuullut, että joku oikeasti nimittää pildekarvojaan tukaksi. ;)
Niin kyllä me sisarukset nautetttiin, vedet silmissä:-)
että pitä sanoa hiukset,ku tukka muka tarkoittaa pimppikarvoja :D
Kesti pitkälle täysi-ikäisyyteen, että rohkenin taas puhua hiuksista tukkana.
vieläkään tohdi sanoa hiuksia tukaksi :) Lapsena se oli hirveä moka jos sanoit vahigossa tukka, kaikki nauroivat.
Kesti pitkälle täysi-ikäisyyteen, että rohkenin taas puhua hiuksista tukkana.
Kesti pitkälle täysi-ikäisyyteen, että rohkenin taas puhua hiuksista tukkana.
:D
t. N 36
Ala-asteella 80- ja 90-luvun taitteessa Varsinais-Suomessa.
Erityisen hauskaa oli kysyä toiselta, että "Onks sulla tukkaa?". Voi heko, heko...
Mulla oli synttärit, ja mun sisko oli ehkä 4-5 -vuotias. Kavereitteni oli sitten pakko kysyä häneltä tuo tukkajuttu. Jostain syystä siskoni vastasi, että "Ei, mulla on hiukset." Olin tosi ylpeä pikkusiskostani :).
90-luvun alussa osuuspankeilla oli nuorille mainoskampanja "tukka takana, elämä edessä". Siitä me köyhien lapset monet riemut revittiin. :)
Olin unohtanut jo koko jutun, mutta ihan totta, samaa sarjaa (pyyhe)kumin ja panna-verbin kanssa. Voi sitä riemua mitä noista revittiin.
yläasteella 80/90-lukujen vaihteessa.
Minäkin vältän ko. sanaa yhä, siitä tulee syyllinen olo. Olin kai juurikin se onneton, joka joskus sanoi "tukka" ja sitten naurettiin.