5. pv takana Nutrilett -kuurilla. Tuloksia:
Paino ennen kuuria 72,5kg (167cm), tänä aamuna 68.7kg. Pudotus viiden päivän aikana -3,8kg.
Tästä jatketaan..
Kommentit (182)
Kiitos!
Ostin sekä 3pv:n starttipaketteja että noita pelkkiä jauhepaketteja. Näistä olen väsännyt aterioita siten, että tulee sekä suolaista että makeaa, pureskeltavaa ja juotavaa n. 600-800kcal/pv.
Liikkumista on tullut tunnin kävelylenkeiltä sekä pihatöistä. Oikein raskaan liikunnan olen jättänyt pois, jotta jaksaisin jatkaa.
ap
Patukat ovat melko jauhoisia, mutta menevät puolikas kerrallaan. Suolaiset pastat ja keitot menevät myös veteen tehtynä ihan hyvin.
ap
Painan meinaan saman verran, ja olen tässä pähkinyt, että 68 tai 65 vois olla mulle sopivampi paino. Olen 172cm pitkä.
Pitäisköhän testata tuota nutrilettiä?
vielä 4,7kg -> 64 kiloon. Sitten syömisellä ja liikunnalla vielä 4kg pois.
Testaa ihmeessä, yllättävän helppoa touhua (ainakin vielä ;))!
ap
puoli kiloa viikossa.
Että näin.
Ja mulla oli silti koko ajan nälkä.
Itselleni oli yllätys, että nesteet jne. lähtevät liikkeelle näinkin tehokkaasti, varsinkin kun paino oli vain himpun verran lievän ylipainon puolella.
Minulle 1. päivä oli helppo, ei vielä nälkää tms. 2. päivänä särki päätä ja nälkä vaivasi vähän enemmän. 3.pv päänsärky ohi ja nälkä hävisi. 4. pv -> ketoosissa. Kaikki hyvin, olo energinen, ei nälkää, kun muistaa syödä säännöllisesti (minulla 3 tunnin välein) sekä juoda runsaasti. Nyt kuudennen päivän puolessa välissä olotila on normaali ja mieli hyvä ja pirteä. Keho on tottunut uuteen rääkkiin.
ap
kuinka paljon ja mistä. Ja miten sitten aloittaa tuo nutraaminen.
Mulla on nuo dieetit nättinä sekamelskana päässä, enkä yhtään tietäisi miten aloittaa esim. nutraaminen..
Tuo kuulostaa kyllä tosi tehokkaalta ja tuloksia tuntuu tulevan vauhdilla..
t. 166/70
Citymarket), apteekeista (kalliimpia) tai netistä tilaamalla (halvin vaihtoehto, esim. Hyvinvoinnin tavaratalosta ->googleta).
Jos kaikki on sinulle uutta, suosittelisin ostamaan joko 3pv:n tai 5pv:n starttipaketin, jossa on kaikki tarvittavat syötävät kyseisille päiville sekä selvitettynä, miten ja milloin mitäkin syödään (sen vuoksi en jaksa tähän kirjoitella). Hyvinvoinnin tavaratalossa 3pv:n kuuri 19.90e. Näissä paketeissa päivän kalorimääräksi tulee 830kcal.
Minun eilinen päiväni: Aamupala nutrilett suklaapirtelö maitoon tehtynä, välipala 2x puolikas suklaa crips patukka, päivällinen kananuudelikeitto veteen, iltapala kevyt kasvisliemi. Kalorit vähän alle 700.
Jos aloittaisit siis tuollaisella paketilla ja siirtyisit sen jälkeen pelkkiin pirtelöihin ja keittoihin. Osta suklaapirtelö paketti 15pss -> 5pss/pv maksaa n. 16-22e. Tällä saat kaloreita 550kcal/pv.
Eli tiivistettynä: osta Nutrilett dieettipaketti: All in one 3 day diet (https://www.hyvinvoinnin.fi/dieettipaketit)
sekä 1pkt suklaapirtelöitä.
Siinä sinulle 6. päiväksi kevennystä. Siinä samalla opit, kuinka jatkossa kannattaa edetä.
Osta, tutustu, aloita, hoikistu!
ap
kenellekään, ainakaan jos ne on samanlaisia kuin jotain vuosi sitten. Ostin kuuden päivän paketin ja ruoat oli erittäin ällöjä. Netistä sitten luin miten niitä kritisoitiin muutenkin, esim. kalorimäärien suhteen. Starttipakettien ruoat ei siis ole samoja kuin varsinaisen kuurin. Ostin myöhemmin varsinaisia keittoja ja pirtelöjä ja ne oli minusta ok. Starttipaketin ruokiin lisättiin maitoa, yöööök. Muuten keitot ja pirtelöt tehdään Nutriletilla veteen.
Koitin itse semmoisen starttipaketin kerran ja en mennyt ollenkaan sillä ketoosiin eli nälkä ja huono olo oli jatkuvasti! Sen jälkeen kokeilin niitä VLCD pirtelöitä joissa on vielä vähemmän kaloreita päivässä ja 3 päivässä menin ketoosiin ja sen jälkeen olikin todella helppoa olla pelkillä Nutreilla. Pelkillä suklaa-VLCD-Nutriletteilla laihdutin 16 kg 10 viikossa :) En syönyt mitään vihanneksia tai muuta koko aikana lisäksi, vain Pepsi Maxia join.
Itsellä pituutta 169 ja painoa 52kg, kyllä kuolisin jos tähän lisättäs läskiä 20kg! Ei olisi kyllä lievästä tietoakaan....
Itsellä pituutta 169 ja painoa 52kg, kyllä kuolisin jos tähän lisättäs läskiä 20kg! Ei olisi kyllä lievästä tietoakaan....
johan on dramaattista *silmien pyörittelyä* t. jo 16 kg pudottanut jolla on edelleen painoa 70 kg, pituutta 163 cm, enkä tästä enää aio laihduttaakaan kuin viitisen kiloa ;-) Enkä ole kuollut vaikka siis pahimmillani painoin noin 90 kg.
Nostan hattua ap:lle, joka on näitä pystynyt syömään jo 5 päivää.
Ainakin Nutrilettin starttipaketin annokset olivat niin pahan makuisia, että en kerta kaikkiaan kyennyt syömään niitä kuin puolitoista päivää ja silloinkin oksennus oli lähellä:( Söisin mieluummin vaikka vanhaa villasukkaa... En odota mitään herkullisia makuelämyksiä, mutta edes sellaisia makuja, että pystyisin syömään. Mitä ehdotatte?
Nostan hattua ap:lle, joka on näitä pystynyt syömään jo 5 päivää.
Ainakin Nutrilettin starttipaketin annokset olivat niin pahan makuisia, että en kerta kaikkiaan kyennyt syömään niitä kuin puolitoista päivää ja silloinkin oksennus oli lähellä:( Söisin mieluummin vaikka vanhaa villasukkaa... En odota mitään herkullisia makuelämyksiä, mutta edes sellaisia makuja, että pystyisin syömään. Mitä ehdotatte?
mutta minusta sen takia helpoimpia onkin ne juotavat pirtelöt, että ei tarvitse niitä oikein syödä vaan sen kun äkkiä kulaisee kurkusta alas. Ei niitä paljoa ehdi niin edes maistaa. Mulla se lähinnä mauton/pahvinmakuinen suklaa-VLCD on parhaiten alasmenevä. Ne mansikat sun muut on jo turhan ällömakeita tosin kyllä nekin saa äkkiä alas kulautettua.
En nykyäänkään syö mitään makeaa, ajatuskin makeasta ällöttää..(Nämä kiloni olen kerännyt roskaruoalla, siis pitsoilla yms..)Ei kai minun nyt pidä sitten opetella jotain suklaapirtelöitä syömään?
t. 9
Ainakin Nutrilettin starttipaketin annokset olivat niin pahan makuisia, että en kerta kaikkiaan kyennyt syömään niitä kuin puolitoista päivää ja silloinkin oksennus oli lähellä:
Mutta ne oikeat pussit on sentään siedettävän makuisia. Eipä sitä oikein löydä kuin kokeilemalla. Mulle maistui parhaiten kasviskeitto, tomaattikeitto ja suklaapirtelö. Joku muu voi inhota vaikka tuota tomaattikeittoa.
Ainakin Nutrilettin starttipaketin annokset olivat niin pahan makuisia, että en kerta kaikkiaan kyennyt syömään niitä kuin puolitoista päivää ja silloinkin oksennus oli lähellä:
Mutta ne oikeat pussit on sentään siedettävän makuisia. Eipä sitä oikein löydä kuin kokeilemalla. Mulle maistui parhaiten kasviskeitto, tomaattikeitto ja suklaapirtelö. Joku muu voi inhota vaikka tuota tomaattikeittoa.
makuelämys ei ole kummoinen. Minulla menee parhaiten suklaapirtelö.
Mitä kuuri vaatii: muutaman päivän sinnittelyn, jonka jälkeen kaikki helpottuu.
Itse tilasin juuri suolaiseksi kanakeittoa, joka ei ole vielä saapunut. Jatkossa menen näin:
aamupala: suklaapirtelö tai moccapirtelö
lounas: kanakeitto
välipala: suklaapirtelö
päivällinen: kanakeitto
iltapala: moccapirtelö tai moccapirtelö
ap
Eka pussi voi olla järkytys, mutta kun sitkeästi vaan vetelee, kyllä ne rupeaa menemään alas ja niistä jopa oppii pitämään. Mä en sitten pystynyt lopulta nutraamaan, menin tosi huonoon jamaan. Mutta nyt tässäkin juon ihan huviseni välipalana tuota Hot & Cold Mocca -pirtelöä =).
Oletko syönyt muutakin esim porkkanaa, kurkkua jne?
Mitä makuja? Oletko liikkunut?