Mitä tehdä 13-vuotiaan huonolle itsetunnolle?
Tämä on mennyt jo liian pitkälle. Ainakin minun mielestäni. Tytär täyttää noin kuukauden päästä 14-vuotta ja hänellä on huono itsetunto. Olen yrittänyt rohkaista häntä sanomalla häntä mukavaksi ja ainutlaatuiseksi ihanaksi ihmiseksi. Olen yrittänyt tätä jo pitkään. Kehumalla tyttöä hän vain suuttuu. Jos sanoo jotain kohteliasta, joka liittyy hänen luonteeseensa, hän alkaa huutamaan, että miksi et voi sanoa minua kauniiksi ja laihaksi. Olen yrittänyt kasvattaa tyttöä siihen suuntaan, että ulkonäkö ei ole kaikki kaikessa. Tyttö on kyllä todella nätti ja meikkauksesta olemme sopineet sen verran, että saa käyttää meikkiä, mutta ei liiallisuuksia. Menee kouluun kuitenkin aina hirveästi meikkiä kasvoilla. Käyttää tekoripsiä ja tekokynsiä.
Toinen asia, josta olen huolestunut, on se, että hän ottaa paljastavia kuvia facebookkiin huulet törröllä. Koulussaan hän kiusaa muita. Esimerkiksi hänen luokallaan on tyttö, jolla on suuri arpi kasvoissaan. Yhtenä päivänä opettaja soitti koulusta, että tytöt olivat levittäneet koulujen seinille pilapiirroksia tästä tytöstä. Kyseisellä tytöllä ei ole kavereita ja hän on aina yksin. Monesti, kun tulen hakemaan tytärtäni koulusta, tämä tyttö istuu koulun pihalla yksin odottamassa vanhempiaan arpi piilotettuna hupparin hupun taakse.
Tytölläni on todella huono itsetunto ja toinen suuri ongelma tässä on kiusaaminen. Tyttöäni ei ole ikinä kiusattu, mutta hän on kiusannut tai ollut kiusaamisessa lähes aina mukana, kun sellaista on ilmennyt koulussa. En enää tiedä, miten toimia. Tyttö on keskiyöhön ulkona ja numerot koulussa laskevat. Keskiarvo jouluna oli 6.8 eikä tyttöä saa millään lukemaan, vaikka pakottaisi...
Kommentit (4)
kyllä siltä että teillä ei ole tytölle rajoja? Mistä on saanut tekoripset, tekokynnet, meikkeihin rahaa jne. Annatteko liian paljon viikkorahaa? Tiedätkö paljonko nämä jutut maksavat kaupassa? Minulle olisi ihan itsestäänselvä asia, että 14v ei todellakaan käytä tekoripsiä tai tekokynsiä, ja meikit pois jos ei osaa käyttää niitä sovitulla tavalla. Sun pitää nyt alkaa pistää niitä rajoja, eikä niin että alistut siihen mitä tyttö tekee kun et uskalla suututtaa sitä. Totta helvetissä se suuttuu, on murrosikäinen, todennäkösesti huutaa, paukuttaa ovia, haukkuu, karjuu, jne mutta sehän vain osoittaa että olet osunut oikeaan "suoneen". Rajat on rakkautta. Kiusaamisesta kotiarestiin, kunnon puhuttelu ja jos jatkuu niin jotain tärkeää pois, esim. puhelin viikoksi. Juttele lapsesi kanssa, mistä hänen paha olo johtuu mutta älä pelkää sen pahan olon takia pitää niistä rajoista kiinni. Monesti vanhemmat tekevät sen virheen, että eivät uskalla suututtaa lasta tai eivät uskalla kieltää masentuneelta lapselta mitään, mutta se vaan vahingoittaa heitä lisää. Ja jos minun lapseni luuhottaisi tuossa iässä puoleen yöhön asti (onhan teillä kotiintuloajat ?) niin olisi kotiarestissa ainakin viikon. Ota kuraattoriin yhteyttä, olisiko tarvetta sille että tyttö kävisi hänen luonaan keskustelemassa asioista, vaikuttaa olevan aika vihainen ja jopa ahdistunut nuori.
...joka ei pahemmin ulkonäöstään piittaa. Tapaa kavereita koulun jälkeen, mutta kaikkien pitää mennä kotiin arki-iltana ennen kahdeksaa.
Ei liity itsetuntoon suoraan, mutta kotiintuloajat on katsottava uudestaan. Arki-Iltana kotiin viimestään klo 20, viikonloppuna voi olla 1 - 2 tuntia kaemmin.
Kehu ulkonäköä, mutta ilman sotamaalausta.
Kerro hänelle, mitä kiusaaminen kertoo ihmisestä!? Hae hänelle keskusteluapua, ennen kun tilanne pahenee.
Jos koulunkäynti ei ala kiinnostaa, vähennä etuuksia, viikkorahaa, tietokoneaikaa ym. Ja ethän anna tietokonetta omaan huoneeseen, vaan kone pidetään työhuoneessa tai olohuoneessa.
Voimia!
siis onpas ihan kamalaa jos on 13 vuotiaalla tekoripset ja ne kynnet!! ööhh ite oon 13 ja käytän niit, mitä välii kuule.
tosin nyt jo myöhäistä