Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmiset ei enää jaksa kantaa kauppakasseja vaan kaikilla kärry, johon ruuat laitetaan. Sit sitä vedetään perässä.

Vierailija
02.08.2026 |

Mielipiteitä?

Kommentit (187)

Vierailija
181/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etkö ymmärrä kärryjä vetäviä ihmisjoukkoja?

Vierailija
182/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Olen nähnyt vetokärryjä vain iäkkäillä ihmisillä. Vanhemmiten tulee kulumia olkapäihin ja painavan kassin kantaminen koskee.

ja katinkontit, olen yli 70v ja kannan aivan kevyesti 29kg kauppakassin jos tarvitsee.

 

Eikä ole mitään "olkapää" kipuja.

Taidat narrata. Menee tuollaista kantaen sormet kuolioon kun ei veri kierrä niissä riittävästi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
183/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Olen nähnyt vetokärryjä vain iäkkäillä ihmisillä. Vanhemmiten tulee kulumia olkapäihin ja painavan kassin kantaminen koskee.

Nykyisin niitä saattaa nähdä jo nelikymppisillä, kun niillä on tekemättömyyden takia kunto niin huono.

Tuossa oli ehkä totta toinen puoli: vetokärryt oli tosiaan ennen vain vanhusten juttu, mutta niitä näkee nykyään nuoremmilla. En usko, että se johtuisi huonosta kunnosta tai tekemättömyydestä, vaan siitä, että ennen moni kävi autolla kaupassa tai kantoi ruoat repussa, ja piti noita kärryjä vain mummojuttuina. Nykyään niitä käyttää kuitenkin moni muukin. 

Vierailija
184/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Käytän sellasta pilkki-reppu-jakkara yhdistelmää. On tosi kätevä. Voi istahtaa välillä. Siellä on myös muovipusseja pakattuna jos kakka- tai pissahätä yllättää. Enää en vaihtaisi pois.

Mulla on myös sellanen tyroxi-laatikko-reppu. Erämessuilta ostin muistaakseni. Hyvä puoli on kun se ei paina oikein mitään ja on kuitenkin tukeva. Että jos ostaa kananmunia ja tomaatteja niin pysyy kaikki ehjänä kotiin.

Ostin siihen pisu-kaki pusseiksi sellaisia kompostipusseja mutten osta enää. Päivän aikana suli. Oli hirveä sotku.

Onko tuosa pyörät alla. Vai vedätkö sitä ollenkaan?

Vierailija
185/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sulaan aikaan vetokärryllä ja lumikeleillä potkukelkalla. Näin ne kauppa-asiat hoituu parhaiten. Tulee samalla liikuntaakin. 

Kotiin voi ruokaa tilata, mutta en kovin usein tilaa, koska sitten on ongelma että mitä tekee niitten kaikkien pahvilaatikoiden kanssa, kun ne pitäisi saada johonkin pahvinkeräykseen, jonne on pitkä matka. Lähinnä silloin tilaan, jos on kova pakkanen tai rankka vesisade. 

Voi  tilata ruokaa kotiin mutta onhan se todella noloa minun sukupolvelle. Nuoret löllykät ovat niitä joille se sopii. Vanhempi väki kantaa reippaasti itse niin kauan kunnes joutuu turvautumaan avustajiin. Asenteissa on rutkasti eroa, sukupolvien välinen kuilu tässäkin.

Vierailija
186/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vedettävä kärry on tosi hyvä keksintö. Kun tulen vielä vanhemmaksi, enkä aja enää autoa, hankin aivan varmasti vedettävän kärryn.

Kuka käyttää matkalaukkua jossa ei ole pyöriä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
187/187 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

On sitä joskus pyykätty ja tiskattu käsin, oltu ilman mitään nykyajan sähköllä toimivia vempeleitä ja ruokakin pääsääntöisesti kerätty, kasvatettu ja metsästetty itse. 

 

Ei joskus ollu kirjoituskoneita eikä tietokoneita. Kaikki tehtiin itse käsin. Pakko oli kuitenkin jotain työkaluja käyttää kuten vaikkapa tikkua ja kiveä. On sitten keksitty jalostaa niitä tarvittuja työkaluja sieltä kivikaudelta tähän päivään asti... 

Silloinkin kun ei ollut kirjoituskoneita niin käsin kirjattiin. On joku sen kynänkin joskus keksinyt, vaikka joskus on käytetty nokea tms jolla sitten kirjattu tai piirretty paperille, maahan, seinään jne... 

 

Ihmisillä on edelleen omat jalat, eikä aina ole ollut olemassa kaikenmaailman kulkupelejä joita käyttää hyödyksi.  Eikö ihmiset enää jaksa kävellä itse ja kantaa kaikkea? Niin tai näin niin miksi edes pitäisi. 

 

Kyllä sitä elämässä tekemistä ja työtä riittää siitäkin huolimatta että on olemassa kaikenlaisia apuvälineitä. Näiden apuvälineiden olemassa olon kääntöpuolena on tullut se että ihmisten työtaakka on lisääntynyt entisestään. 

 

Ja toisaalta monen työt viety myös kun koneet hoitaa... 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kuusi