Elämänilo-ja osin halukin hävinnyt, mikähän auttaisi??
Tiedostan asian nyt todella selkeästi, elämäniloni ja loppunut ja elämänhalukin hieman matalalla tasolla vaikka en voikaan itseäni esim tappaa kun on nuo lapset.
Mutta se tietoisuus, että tätä samaa paskaa esim työelämän suhteen on tiedossa ties vaikka eläkeikään asti eli n.30v ajan ei oikein kannusta nousemaan punkan pohjalta aamuisin.
Minä en vaan enää jaksaisi ja piste.
Työterveyteen turha mennä kun pätkätyö taas kyseessä, paha näissä pätkähommissa on sairastaa ja olla pois töistä.
Kommentit (7)
saisi pysyvän työpaikan ja voisi vain elellä tätä perhe-elämää terveenä ja saisi lapset kasvatettua aikuiseksi ja ehtisi jopa mummoksi tulla ennenkuin kuolema korjaa.
Sitä en sitten tiedä miten siinä käy kun äitinikin kuoli alta 5kymppisenä syöpälajiin joka yleinen ja pelkään sitä itsekin.
En esimerkiksi vakituiseen työpaikan iloista (ja harmeista) tiedä yhtikäs mitään, en kunnon palkallisista kesälomista yms en mistään.
ap
tällä hetkellä ei itse työssä mikään erityisemmin kamalaa ole, teen eri kentällä työtä kuin aiammat vuodet vaikkakin saman alan hommia.
Mutta tämäkin ilo on vain puolinaista koska ei tällä palkalla pärjää ja lisäksi tämäkin on pätkää ja työttömyys koittaa taas. Ja uusi työnhakurumba, itsensä myyminen pomoille, paperishowt, rahojen odottelut eikä niilläkään tuloilla pärjää jne.jne
Ei vaan jaksaisi enää.
ap
ei vakituine paikka ole onnen avain, siellähän joutuu kitumaan pahassa tapauksessa loputtomiin.
Onnistuisitko kääntämään ajatuksiasi nii, että et pelkäisi sellaista jota ei ehkä kohdallesi tule ja olet onnellinen siitä mitä sinulla on.
Jokainen on itse vastuussa omasta onnellisuudestaan, miten olet onnistunut siinä? Mitä aiot tehdä huomisesta lähtien hiukan eri tavalla?
mulla oli sama ongelma..ei jaksa kiinnostaa mikään,kroppa oireili
-rintaa puristi
-joka paikkaa kolotti
kotona 4 lapsen kanssa 24/7 samat asiat päivästä toiseen.
otin itseä niskasta kiinni varasin ajan yksityiselle kerroin mikä on ja tohtori kirjotti mieltä piristävää-lääkettä(efexor depot 37,5mg).. ja nyt elämä maistuu taas paljon paremmalta...varaa yksityiselle aika,se kannattaa. ihan itses kannalta ja lasten
se tuo niin paljon sitä hyvää siihen elämään, että kun sitä ei ole koskaan aikuiselämänsä aikana sanaut niin kyllä se vaan alkaa vuosien saatossa viemään mehut ja todellakin ahdistamaan.
On ilmeisen vaikeaa asiaa tajuta, mutta kokeilepa säänn vuodesta toiseen tapahtuvaa työttömyyttä, epävarmoja tuloja, itsesi myymistä ja pettymistä kun et tulekaan valituksi, rahan kanssa pihtaamista ja kaikkea sitä paskaa mitä pätkätyöt tuo tullessaan ja tule sitten vinkkaamaan "elämän hyvistä puolista ja niihin keskittymisestä".
Ja ihan oikeasti, on hieman eri asia tippua työelämästä, säänn tuloista joilla jotenkin pärjää yms omasta halusta kuin kerta toisensa jälkeen muulla tavoin.
ap
ei vakituine paikka ole onnen avain, siellähän joutuu kitumaan pahassa tapauksessa loputtomiin.
Onnistuisitko kääntämään ajatuksiasi nii, että et pelkäisi sellaista jota ei ehkä kohdallesi tule ja olet onnellinen siitä mitä sinulla on.
Jokainen on itse vastuussa omasta onnellisuudestaan, miten olet onnistunut siinä? Mitä aiot tehdä huomisesta lähtien hiukan eri tavalla?
nappia nassuun ja terapiaan, jos oikein lkästää. ne napitkin auttavat.