Käytkö salilla koska pidät siitä vai koska sosiaalinen paine ajaa sinne?
Nykyään tuntuu että pitää käydä salilla.
Miten itse?
Kommentit (48)
Kuntosaliharjoittelu tukee harrastamaani lajia ja parantaa arjen elämistä. Tämän lisäksi on kiva huomata positiivista kehitystä niin käytetyissä painoissa kuin peilissä tai vaa'assa.
Olen yli 65 v. ja käyn salilla pitääkseni lihaskuntoni hyvällä tasolla. Ainakaan se sali missä minä käyn ei ole mikään näyttäytymispaikka vaan siellä kaikki treenavat tosissaan.
Olen aikuinen 36 vuotias. Minuun ei teini-ikäisten ryhmäpaine iske, käyn salilla koska halun pitää itseni kunnossa ja koska tykkään siitä.
Tykkään lihasmassasta, siis ihan kunnollisesta, ja sali on helpoin tapa naiselle saavuttaa se. Ei sekään kyllä helppoa ole silti, pitää vuosia treenata tavoitteellisesti.
Mun tutut ei hirveästi käy salilla joten sosiaalista painetta siihen ei ole. Käyn salilla pitääkseni lihaskuntoa yllä. Yritän myös pudottaa painoa ja lihaskuntotreeni tukee sitä. Olen huono tekemään treenejä kotona kun aina olisi muuta tekemistä, mutta kun salille saa itsensä vietyä niin tulee treenattuakin.
En pidä siitä eikä sosiaalinen paine vaikuta, vaan ainoa syy, miksi pakotan itseni sinne on se, että tiedän sen edistävän omaa hyvinvointiani. Mutta en tykkää eikä vois vähempää kiinnostaa, mitä muut ajattelee.