Voi vit*u, miehen sisko on sössinyt raha-asiansa totaalisesti
Voi persus, taitaa olla lainoissa viimeistä hiustupsuaan myöten. Luottokortit tapissa, pikavippejä jne... + tietty sukulaisilta lainattu rahaa niin paljon kun irti on lähtenyt. Meiltä noin 2 t€.
Silti kuvittelee että maksaa helposti velkansa pois, ainakin 25t€, perushoitajan palkalla. Todellisuudentaju on totisesti hämärtynyt.
Miehellekkin olen sanonut, ettei enää lainaisi rahaa, vaan veisi pari ruokakassia ennen. Uhkailee näet itsarilla, jos rahaa ei tipu.
Kommentit (6)
jos pääkin on noin sekaisin, että kiristää itsarilla. Ei ole ihan terveen touhua.
Mutta milläpä te aikuisen ihmisen terapiaan saisitte..
Ilmoita kälylle selkeästi että tuette häntä kyllä kaikessa muussa mutta raha-asiat on saatava kuntoon. Sovit yhden päivän viikossa jolloin lapset tulevat teille hoitoon jotta käly jaksaa. Kerrot että seuraavasta itsariuhkauksesta lähtee välittömästi lastensuojeluilmoitus. Peli on saatava poikki.
Että elää jo omilaan. Raha-asiat ovat kai aina olleet miinuksella, mutta työttömäksi joutuminen aiheutti todellisen katastrofin.
Velkaneuvojalla en usko kälyn käyneen, koska uskoo itse selviävänsä veloista helposti. Minä en uskalla laittaa rahahanoja kiinni, pelkään että tekee vielä itselleen jotain. Ja kun todellista tietoa ei ole siitäkään, mistä kaikkialta on rahaa lainannut, niin toki huolestuttaa että velkojat ovat todella ovella perimässä saataviaan.
Toivon vaan että käly saisi jotenkin raha-asiansa kuntoon ja osaisi aloittaa vaatimattoman elämän.
Turha toivo, että aloittaisi uuden, vaatimattoman elämän.
Vaikuttaa pahasti siltä, että kälyn elämä on lipsahtanut pahasti raiteiltaan. Ikävä kyllä, sinä ja miehesi ette voi häntä pelastaa. Pitäkää te huoli itsestänne ja lopettakaa hyysääminen.
Ehkä hänen on sitten pakko ryhdistäytyä ja alkaa pitämään huolta itsestään ja rahoistaan, kun te ette enää rahoita. Nyt hänellä ei ole siihen mitään tarvetta, mutta sitten olisi edessä pakko.
Julmaa sinusta, mutta varmaan paras keino olisi laittaa nykyisetkin velat ulosottoon. Jos tekisi itselleen jotain, niin mitä sitten? Ette te kuitenkaan voi sitä estää millään keinolla, vaikka kuinka työntäisitte hänelle kaikki rahanne.
Mielenterveystoimisto ja itsemurhauhkailun aikaan pilliauton soittaminen voisi vähän herättää häntä.
Ymmärrätkö nyt, että jokaisella on täysi oikeus pilata raha-asiansa ja tuhota elämänsä? Mutta vain OMANSA, älkää antako hänen tehdä teidän elämällenne ja raha-asioillenne samaa.
ehkä siskon olisi aika kasvaa aikuiseksi. tehkää velkakirja veloista ja vaatikaa maksua takaisin rivakkaa tahtia.
itsariuhat erittäin vakavasti. Jos ovat ihan vaan uhkailuja, eivätköhän ne lopu kun puhutte mielenterveystoimistosta ja mielisairaalasta.
Mihin sen siskon rahat on menneet? Onko velkaneuvonnassa?
Toivottavasti miehesi ei lainaa enempää, eikä muutkaan sukulaiset.