Kauanko ajaa Kirkkonummelta isoon omenaan Espooseen?
Hei paikalliset tai muuten asiasta tietävät, kauanko kestää ajella Kirkkonummen keskustasta isoon omenaan Espooseen? Onko välillä ruuhkaa/vaihteleeko ajoaika päivän mittaan?
Kommentit (5)
Noin 15 min. Tosin nythän moottoritien rakennus siinä käynnissä, joten hidasteita saattaa tulla eteen.
Aamuruuhkassa tietty voi mennä hieman pidempään
Moneltakohan ruuhka-aika alkaa (eli aamulla omppuun ja iltapäivällä k-nummelle päin)? Tietääkö joku millaisessa maineessa masala on asuinalueena nykyään?
Alkaa aamulla ennen seitsemää ja kestää toista tuntia, mies lähtee yleensä töihin vasta puoli yhdeksän jälkeen jolloin ruuhka ohi ja iltapäivällä ruuhka on pahimmillaan puoli neljän ja kello viiden välillä. Masalasta Hangontielle pääseminen aamulla on tuurin kauppaa koska Sundsbergin risteyksessä Masalasta tultaessa ei ole valoja ja liikenne on vilkasta molempiin suuntiin...Masalan maine...noh, kannattaa lukea uutisarkistoja, niin sillähän tuo selviää.
en asu kirkkonummella, mutta tästä aika läheltä isoa omenaa käydään joskus siellä uimassa. Veikkaukseni olisi siis omiin arvioihini perustuen, että keskustasta isoon omenaan 25 min ilman ruuhkaa. Ruuhka-aikana voi melkein tuplata sen ajan, tosin harvemmin kai niin kova suma sieltä tänne päin kuin täältä sinnepäin kun ihmiset tulee töistä kotiin.