Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Risto Murto ehdottaa eläkeiän nostoa 80 vuoteen

Kommentit (63)

Vierailija
61/63 |
02.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä löytyy paljon porukkaa, jotka otti Ap:n ilmiselvän trollauksen tosissaan! Onko porukka kännissä vai vain tyhmää?

Vierailija
62/63 |
02.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei terveys kestä. Mahtaako Ristolla itselläänkään kestää? Hän vois näyttää hyvää esimerkkiä. 

No, hänen ”työnsä” on vähän eri, lähinnä hyvävelikerhoissa pyörimistä ja kevyttä kirjoituspöydän takana kokouksissa istuskelua yms tyhjänpuhumista. Tuskin silti aikoo jatkaa yhtään yli eläkeiän vaikka palkka on ties kuinka monta sataa tonnia kuussa. Sairasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/63 |
03.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten leipäjonossa halppistekarit murtuu ja ryysyt tippuvat jonottajien harteilta, kun ryhdytään järkeistämään yhteiskuntaa tuottavuuden puolelle.

 

 Miten lienee se kuusipäiväinen ja kaksitoisttuntinen työaika vanhoille uurastajille. Heillähän ei ole varsinaisesti elämää, vain työ joka tekee vapaaksi. 

 

Odotan mielenkiinnolla eläkeikärajan nostoa. Lex Murto avaa uuden oven käsitteelle vanhassa vara parempi.