Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä te perheelliset teette yhdessä vkonloppuisin?? tuntuu

Vierailija
15.10.2011 |

että tämä on ihan tuubaa tämä touhu, ainakin enimmäkseen:/

Me ei ulkoilla yhdessä, ei ole kyläpaikkoja joissa käydä, ei mitään.

Miehellä ei ole pyörääkään jotta vois tehdä pyöräretkiä tms.

10v ja 8½v ei halua edes kavereilleen soitella että tapaisivat ulkoilun merkeissä, se lähin kamu muutti tuosta naapurista pois kesällä ja sen jälk onkin ulkoilu vähentynyt ihan radikaalisti ja kuulema heilläkin mutta ei lohduta.

Ei kai kaikkia pe-iltoja, la-ja su-päiviä voi "vain" kökkiä sisällä ja legoilla, lukea, katsella jotain ohjelmaa tai pelata pleikka kolmosta?!

Tai voi mutta minusta se ei ole ok.

Saunoimme toissailtana yhdessä ja kiuasmakkaraa teimme ym olin tehnyt pöytään, eilen uimassa mutta muuten tätä kökkimistä ja sisällä oloa:/

Tympii ja ahdistaa ja kyllästyttää ja mies vaan natisee siitä miten hän tuon ikäisenä heilui vaikka ja missä kavereidensa kanssa, no ok siinähän heilui mutta nuo ei heilu ja piste.

Kai ne sitten murrosiässä en tiedä..

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pelataan pihassa, vauva repussa. Jalkapalloa, sählyä, koripalloa. Käydään kävelyllä.

Vierailija
2/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina viikonloput mummilassa. Varmaan osasyy on minussa kun en keksi mitään kivaa yhteistä tekemistä. Leikkipuistoja inhoan eikä meillä ole ketään kavereita keillä olisi lapsia, muutenkin mulla ja miehellä ei ole yhtään yhteistä kaveria vaan omat porukkamme. Sun mainitsemien lisäksi käyn joskus lapsen kanssa shoppailemassa, leikkiluolassa, ylipäänsä kaikenlaisissa lastentapahtumissa, joskus mies tulee mukaan mutta yleensä pelaa mieluummin tietokoneella. Siis silloin kun ovat kotona, yleensä menevät viikonlopuiksi miehen vanhemmille koska "on tärkeää että isovanhemmat saavat nähdä lastenlasta mahdollisimman paljon". Minäkin ottaisin todella mielelläni vinkkejä millä saisin kotona olon yhtä kivaksi kuin mummilan! Tai siis mielelläänhän veisin lasta jonnekin kun vain keksisi minne, ei sinne hoploppiinkaan joka viikonloppu viitsi mennä. Kesällä oli paljon enemmän kaikkea kun oli rantaa, linnanmäkeä, suomenlinnaa yms. Kiinnostaisi tietää että mitä muut sitten hommaavat, onko se sitä iänikuista leikkipuistoa/pihaleikkiä?



En tiedä välittävätkö sinun lapsesi shoppailusta mutta noin isojahan voi viedä jo vaikka elokuviin, teatteriin, museoon? Tai jos jaksaa niin vaikka leipoa yhdessä? Ainakin pk-seudulla on myös kaikenlaisia lastentapahtumia, jos ovat kaupungin niin eivät edes maksa paljoa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis minun mielestäni tavallista: nukumme aamulla ainakin kahdeksaan, siivoilemme, laitamme ruokaa, teemme pihatöitä, retkeilemme lähimetsissä tai kauempanakin päiväretkiä, saunomme, käymme uimahallissa, katsomme leffoja kotona, pelaamme yhdessä lautapelejä tai pelikoneilla, lötköilemme sohvalla koko sakki ja luemme sarjakuvia, kyläilemme, kutsumme meille sukulaisia tai kavereita käymään... Näin ne viikonloput hurahtaa. Ja kokoonpanona meillä siis minä, mies, 2 koululaista ja vauva.

Vierailija
4/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lauantaisin kolme lasta uimassa, joten aamupäivä menee siinä ja mies käy spinningissä. Iltapäivisin tehdään porukalla ruokaa, käydään saunassa, pelataan lautapelejä, ulkoillaan, katellaan leffaa, lueskellaan, kyläillään, lapset käy kavereilla, tehdään metsäretkiä, pelataan porukalla wiitä ym. Riippuu aina viikonlopusta. Jos sunnuntaina on jotain menoa, niin lauantai otetaan ihan rennosti eikä tehdä yhtään mitään. Sunnuntai menee lähes samalla kaavalla. Sunnuntaisin ei välttämättä ulkoilla ollenkaan.



Voisitteko tekin ulkoilla koko porukalla? Tai pelailla jotain lautapelejä yhdessä? Tai vaikka kokkailla porukalla?



Meillä oli jossain vaiheessa tuota samaa, että kahta vanhinta ei saanut minnekään. Me vaan pakotettiin ulkoilemaan, jos ei ketään kaveria halunneet hakea, niin sitten ulkoilivat kaksistaan. Nopeesti rupes löytymään kavereitakin. Peliaikaa ei saanut, jos ei ollut ulkona. Ja peliaikaa sai sen verran, kun oli ulkoillu tai sit sai katella leffaa. Sillä saatiin kans ulkoilua lisättyä. Perheen kesken tekeminenkin on tosi kivaa!

Vierailija
5/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos joskus on harrastukseton päivä, niin raahaan perheen uimahalliin, luistelemaan tai laskettelurinteeseen tai sovin kyläilyjä. Eniten meillä mies näyttää joskus vähän hapanta naamaa noista menoista, lapset eivät niinkään. Mies tykkää kyllä noita touhuista, mutta tykkäisi vain ollakin kotona (on se perheenjäsenistä kuka ehtii olla vähiten kotona), joutuu tosin sitten taipumaan muun perheen tahtoon.



Normaalit viikonlopun ohjelmat ovat siivoaminen ja illalla saunoen. Koiran kanssa myös lenkkeillään. Lapset häipyvät myös todella nopeasti kavereille kun ehdotan siivoamista:) Peliaikaa tuskin paljoa saavat, pikemminkin sitten katsotaan telkkaa iltaisin perheen kesken.



Minä en pysty kökkimään noita kaikkia päiviä sisällä ja siksi ohjelmaa. Haluan myös viettää perheen kanssa aikaa ja se puuhailu tekee heillekin hyvää. Eli kyllä se perhe tekee kun koordinoin nuo touhut. Toisaalta myös se olen minä joka hoidan perheen lomamatkat yms.

Vierailija
6/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset leikkivät keskenään, mies katsoo elokuvia ja minä istun koneella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ohjelmaakin on, mutta jos ei jaksa lähteä mihinkään, ollaan hyvällä omallatunnolla vaan kotona ja kukin rentoutuu omaan tyyliinsä.



Arki on sen verran kiireistä kouluineen, töineen ja harrastuksineen, että olemme ansainneet löhöämisen :)

Vierailija
8/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ap kuittaa pienten lastensa käytöksen teinimeiningiksi. Ehkä joskus on vaikea muistaa, että viikonloppuna kaikilla perheenjäsenillä kuuluisi olla oikeus viettää edes osa siitä haluamallaan tavalla, ei vain yhtä (tässä tapauksessa äitiä) miellyttävällä tavalla. Perheen kanssa puuhastelu ei välttämättä aina kaikkia innosta, mutta mikäänhän ei (käsittääkseni) estä ap:ta lähtemästä yksin ulos kävelemään tai tekemään pihahommia ja unohtaa marttyyrinkruunu naulakkoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ap kuittaa pienten lastensa käytöksen teinimeiningiksi. Ehkä joskus on vaikea muistaa, että viikonloppuna kaikilla perheenjäsenillä kuuluisi olla oikeus viettää edes osa siitä haluamallaan tavalla, ei vain yhtä (tässä tapauksessa äitiä) miellyttävällä tavalla. Perheen kanssa puuhastelu ei välttämättä aina kaikkia innosta, mutta mikäänhän ei (käsittääkseni) estä ap:ta lähtemästä yksin ulos kävelemään tai tekemään pihahommia ja unohtaa marttyyrinkruunu naulakkoon.

Että lapset saavat päättää mitä tekevät? Tottakai lapsetkin tarvitsevat aikaa olla ja levätä, sekä leikkiä. Mutta en ymmärrä miksei lapsilta saa odottaa mitään perheen eteen. Normaaleissa perheissä sekä lapset ja aikuiset joustavat. Perheen yhteinen tekeminen hitsaa perhettä yhteen. Lisäksi lapset voivat löytää sitä iloa uusista tekemisistä.

Vierailija
10/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että lasten odotetaan tekevän jotain perheen eteen. Minä sain sen käsityksen, että sekä ap että lasten isä on pettynyt siihen, etteivät lapset leiki pihalla niin kuin he ovat tervehenkisessä lapsuudessaan tehneet. Tässä kohtaa vanhemmat voisivat ehkä katsoa peiliin ja miettiä, millaisen mallin ovat itse lapsilleen antaneet näiden ollessa pienempiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin emme tykkää uimahallista, laskettelusta tai luistelemisesta, eivät edes lapset.

Joskus vien isommat Jumbon kylpylään ja shoppaillaan sillä aika miehen ja taaperon kanssa ja käydään syömässä.

Mutta pihalla ja talossa riittää töitä, koko nurtsin leikkaamiseen menee yhteensä nelisen tuntia.

On puutöitä, haravointia, kasvihuone ja kasvimaa.

Teinejä en saa kiinnostumaan talon töistä mutta tapero on mielellän mukana.

Käydään paljon kirppareilla koko porukka.

Molemmissa mummoloissa viihtyy koko perhe, joten ainakin kerran kuussa käydään siellä.

Aika vaikea on keksiä yhteistä kaikille kivaa tekemistä kun perheessä on yläasteikäinen, lukiolainen ja kolmevuotias.

Vierailija
12/12 |
15.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että niin kovin moni äiti ottaa paineita siitä, millaista perheen elämän kuuluisi olla. Aika harvassa ovat ne perheet, jotka joka viikonloppu viettävät aikaa yhdessä aamusta iltaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kahdeksan