Vinkkejä miten viettää perhepäivää perheen kesken?
Siis esim.viikonloppuna kun haluamme viettää perheen kanssa yhteistä aikaa, ideoita? Muuta kuin (lasten)elokuva ja tilataan pizza. Perheessä kaksi pientä lasta.
Kommentit (9)
Lasten mieleen olisi:
metsäretkelle eväiden kanssa
uimaan kylpylään/uimahalliin
tai erilainen saunapäivä kotona (vaahtokylpyä, kynttilänvaloa, erilaisia kylpyleluja, saippuakuplia tms)
pullan/pipareiden leipomista
lautapelejä lasten toiveiden mukaisesti
retki lähiseudun leikkipuistoon, jossa ei yleensä käydä
tuo Nuuksioon makkaraa paistamaan on meidän suosikki, tulee liikuttua ja ulkoiltua
pihalle keinumaan
Haltialan tilalle ulkoilemaan ja katsomaan eläimiä
jäähalliin luistelemaan
ja sitten yhteinen hyvä päivällinen, alitatte yhdessä ruokaa.
Ja hei te "et oo tosissasi" -tyypit, haistakaa huilu. Totta kai sitä saa kerätä ideoita täältä!
Perhepäiviä tulee viettäneeksi vuosien mittaan paljon ja kaikki uudet ideat ovat kullanarvoisia.
Tässä joitain, joita en huomannut vielä mainitun:
- päättäkää jokin teema päivälle. Esim. jokin maa. Tehkää siihen liittyvää ruokaa, kuunnelkaa musiikkia/katsokaa elokuva. Esimerkiksi japanilaista ruokaa (löytyy muutakin kuin sushia, googlettakaa) ja Miyazakin (melkein mikä tahansa, joukossa tosin pienimmiltä kiellettyjäkin) piirretty, Totoro uppoaa perheen pieniinkin.
-tehkää pyöräretki. Eväät mukaan, kohteeksi jokin sellainen paikka, jossa voi grillata. Aikuisetkin saavat vähän liikuntoa
- pystyttäkää teltta olkkariin ja antakaa lasten nukkua päiväunet/yö siellä. Evästä saa ottaa, pehmot tietysti kaikki mukaan myös.
- lapsille on suuremmilla paikkakunnilla vaikka kuinka kulttuuria tarjolla - ja parhaimmillaan sellaista, että aikuisillakin on antoisaa. Et tosin kerro, minkä ikäisiä lapsenne ovat, ihan taaperoille on aika vaikeaa löytää esityksiä. Jos asutten E-Suomessa, stadista ainakin löytyy monenlaista, kts. ensin vaikkapa täältä:
http://www.visithelsinki.fi/Suomeksi/Matkailija/Koe/Tapahtumakalenteri/…
- Yhdessä voi tehdä vaikka sormiväri-taidenäyttelyn tai teatteri-esityksen.
- Tehkää paperilennokkeja - maalatkaa ikkunat, logot yms. ja menkää lennättämään niitä jostakin korkealta mäeltä.
- Käykää retkellä kotieläinpuistossa tai vaikkapa ihan tutulla maatilalla - mukaan porkkanoita ja kuivaa ruisleipää herkuksi eläimille.
- Joulun alla järjestetään eri puolilla maata joulupolkuja ja -konsertteja. Pientenkin kanssa voi mennä vaikka laulamaan joululauluja kirkkoon, kunhan pysyttelee sellaisessa paikassa, josta voi poistua tarvittaessa kotiinpäin (jos lapsia alkaa väsyttää ja itkettää).
Stadissa on tämä, mutta ruuhkaan kannattaa varautua, kävijöitä on paljon, eikä autoa saa parkkiin kovinkaan lähelle:
http://www.joulupolku.net/
tilataan pizza.
Jos vaikka teette sen itse, niin sekin on hauskaa puuhastelua perheen kesken. Et maininnut kuinka pieniä lapsesi ovat, mutta kyllä jo viimeistään kaksivuotiaana voi pitsaa tehdä. Ei se ole niin tarkkaa :D
Siitä listasta sitten äänestätte tai arvotte kullekin päivälle tekemiset ja syömiset.
Tai sitten teette niin, että lapset saavat päättää (tietty kohtuuden rajoissa :)).
Yllätykset on myös mukavia lapsille, aikuiset ovat keksineet jonkun kivan paikan jonne mennä, ja se paljastuu vasta perillä. Esim. kotieläintila tms.
Kivoja vinkkejä täällä jo, täytyy ottaa itsellekin talteen.
tavallisia asioita ihan rauhassa, mutta yhdessä:
- tehkää itse se pizza
- käykää kävelyllä lapsetkin kävelevät, siisn niin pienellä tai pitkällä lenkillä kuin lapset jaksavat
Saunomista, lautapelejä, herkuttelua yms.
Olet aivan oikeassa.
Mutta kun perheessä on muitakin jäseniä eli vanhemmat... ja meidänkin viihtymisemme on tärkeä asia. Jos joka viikonloppu saunotaan ja herkutellaan, tekee mieli ihan vaihtelun vuoksi joskus tehdä jotain uutta.
Siksi tämä ketju on mielestäni hyvä.
metsässä, pihalla leikkimässä, potkitte palloa, hypitte narua. Käytte leffateatterissa, jossain lasten paikassa (Esim. Hoplop), teette yhdessä ruokaa tai ainakin jälkkäriä, luette satuja, rakennatte legoja jne.