Ostaisitko teinillesi mopoauton?
Meillä 14v poika on alkanut mopoautoa ruinaa, täyttää 15 keväällä. Olisi kuulemma cool ajella aurinkolasit silmillä mopoautoa? Aika turvattomilta nuo näyttää ja uuden hinta n:12000t:e
Kommentit (61)
ja turhia.. naurattaa aina, kun näen jonkun 15vuotiaan kermaperseen ajalemassa sellaisella tientukkeena.
toimii hyvin, pyörällä voi mennä. Toi, että joku olisi coolia, ei saisi minua edes harkitsemaan asiaa. En ole lapseni kaveri.
ja turhia.. naurattaa aina, kun näen jonkun 15vuotiaan kermaperseen ajalemassa sellaisella tientukkeena.
Ja sitten ajavat abc:n pihalle ja luukuttavat musikkia niin että tanner raikaa. Se on sitten niin cool.
Että teini edes kehtaa pyytää jotain noin kallista. Suhteellisuudentaju hämärtyy. Vaikka itse olemmekin hyvin toimeentulevia, niin kyllä pierunauru pääsisi, jos meidän lapsi tuollaisen haluaisi.
ei se sen turvattomampi tai vaarallisempi ole kuin mopokaan. Ja nelipyöräisellä on vaikeampi ajaa liikennesääntöjen vastaisesti, esim kolme rinnan risteyksessä, jne. joten oikeasti mopoauto on turvallisempi ja mopoautokuskeilla liikennesäännöt paremmin hanskassa kuin mopokuskeilla. Kuminpoltto paskaringeissä ja muu häiriöajo on myös hankalampaa ja siksi vähäisempää.
Mä ajattelin panostaa siihen, että poikani osaa liikennesäännöt.
Meillä siitä olisi todellista hyötyä, kun on harrastuksiinkin sen verran pitkä matka että säästyisi kuljetuksissa.
Silti kuljetan mieluummin itse kuin ostan kalliin ja turvattoman mopoauton ja laitan lapseni yksi taipaleelle pimeälle tielle, vaikka se lapsi ajaa traktorilla samoja matkoja.
ja olen myös ostanut. Kaikki sujunut ihan hyvin, kun on tehnyt säännöt selviksi miten sen kanssa tuolla liikenteessä käyttäydytään.
Ystäväni mies korjailee mopoautoja, ja siinä pysyy todella hyvin leivässä! :) Esim. vaihdelaatikon korjaus 1300 plus osat, ja moneen autoon se pitää tehdä ainakin pariin kertaan, johtuen teinin virheellisestä ajosta.
Myös rungot ovat usein vääntyneitä ja muodostavat todellisen turvallisuusriskin.
Se miten olen nähnyt noiden teinien ajelevan noila mopoautoilla niin jää kyllä hankkimatta. Kyllä sellaista poukkoilua se ajelu välillä että oiken hirvittää katsella.
Tästä syystä, tappaisi vielä itsensä. Ostaisin ennemmin sillä rahalla oikean auton muutamaa vuotta myöhemmin.
teitä lainkaan? Olitteko kummajaisia heidän mielesään?
Täysin tarpeettomia ja vaarallisia.
pojalle mopoauton kun täytti 15, hän ajoi sillä 3kk vaille 2 vuotta ja kilometrejä tuli 30.000 ilman yhtäkään haaveria tai sakkoa, ainoat vaaratilanteet tapahtuivat huolimattomien aikuisten autoilijoiden puolelta,mutta poika oli tilanteissa "hereillä". Poika ei ajanut isoilla teillä (80km/h), kulki koulussa ja treeneissä. Nyt on oikea auto tallissa odottamassa kesää ja ajokorttia. Huolissani olin toki usein tai melkein aina :), mutta se on asia erikseen. Syyttä mopoautoja aina moititaan, onhan meissä aikuisissa autoilijoissakin ääliöitä... Kaikille turvallisia kilometreja vuodelle 2012! äiti
Ostettiin käytetty mopoauto uuden mopoan hinnalla. Huomattavasti turvallisempi vaihtoehto. Bussikorttien hinnalla maksaa mopoauton vakuutukset ja polttoaineen vuodessa, niin se valitettavasti on.
Missä universumissa?
Mopoauton liikennevakuutus on vajaat 200 € vuodessa, osakasko 100 €. Jos kuitenkin otetaan huomioon, että joka kymmenes mopoauto on vuosittain onnettomuudessa, joissa mopoauto on useimmiten syyllinen eli korvausvelvollinen, voidaan päälle laskea keskimääräisestä korvauksesta aiheutuva 500 € kertaa 10% = 50 €. Ja tämä on vielä armelias luku - täyskaskon hinta olisi 700 € eli neljä kertaa mopon vastaava. Tämä johtuu siitä, että mopoautoilijat ovat viisi kertaa useammin onnettomuuksissa. Oma teoriani on, että kuljettajat eivät ymmärrä ajavansa muovikorissa vaan luulevat, että mopoautoissa olisi jotenkin huomioitu 2000-luvulla tapahtuneet muutokset autojen turvateknologiassa. Huom. luvulla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, miten muut autot kohtelevat mopoautoja: summa tulee siitä, miten usein mopoautoilija joutuu korvausvelvolliseksi koska on onnettomuuden aiheuttaja; syytön saa korvauksen täysimittaisena syylliseltä (tai tämän vakuutusyhtiöltä, jos syyllinen on maksukyvytön).
Mopoauto kuluttaa n. 4l/100km joten jos kilometrejä tulee vaikka erittäin konservatiiviset 1000 km per vuosi, nykyhintaisella dieselillä se tekee silti 60 € per vuosi. Pelkästään näistä tulee vuositasolla vähintään 400 € yhteensä; katsastukset ja huolto päälle tekee takuuvarmana satasen lisää.
Haluaisin tietää, missä kaupungissa asut, jos siellä opiskelijan bussikortti maksaa enemmän kuin 500 €? Ainakaan missään suurimmista kaupungeista et saa kulumaan neljää sataa lähiliikenteen rajattomasta linja-autokortista vuodeksi. Ja tässä ei edes puhuta siitä, että kyseisessä muovikotterossa on kiinni useampi tuhat euro pääomaa joka viidenkin prosentin korolla tuottaisi jo useamman satasen.
Myytiin sitten se käytetty mopoauto korjattuna, jäi 1000 € voittoa. Oli vain liikennevakuutus eikä yhtään haaveria sattunut mopoautolla. Halvemmaksi tuli kuin bussikortit ja matkanteko sujui kätevästi :)
Ei mauton värillä ole väliä, kunhan se on musta :)
Jos aivan perähikiällä asuisimme ja kulkeminen harrastuksiin olisi muuten mahdotonta, voisin harkita. Mopoa en ostaisi missään tapauksessa tieliikenteeseen. Turvallisuussyistä.
EN ostaisi. Tarvitseeko tähän edes selittää syitä?
nyt pojallani on vain kaksipyöräinen, eikä se sen turvallisempi vehje ole... sade- ja pakkassäällä epämukavampi vain.
Se miten olen nähnyt noiden teinien ajelevan noila mopoautoilla niin jää kyllä hankkimatta. Kyllä sellaista poukkoilua se ajelu välillä että oiken hirvittää katsella.