Miesystävällä hyvin tiukat rajat, miten suhtautua?
Edes riidellessä hän ei hyväksy esim. huutamista tai kiroilua. Mies ei itsekään koskaan huuda vaan puhuu rauhallisesti äänellä jossa on auktoriteettia.
Kerran väittelimme viestein eräästä asiasta ja laitoin hänellä viestin että "okei..." Kun seuraavan kerran näimme hän ilmoitti ettei hyväksy tuollaista vaan haluaa että kommunikoin asiallisesti. Ilmeisesti se kolme pistettä oli liikaa ja hän otti sen kiukutteluna.
Hän myös kieltäytyy menemästä tunteisiin mukaan. Vaikka itse huutaisin hän ei huutaisi takaisin vaan olisi kylmän rauhallinen.
Onko tuollainen käytös mielestänne ok?
Kommentit (150)
Ei normaalit ihmiset huuda edes riidellessä. Viestien ylitulkitseminen menee toki ehkä vähän jo yli, hän voisi sen suhteen vähän rauhoittua.
Ainoastaan sinä tiedät, onko tuo kaikki ok sinulle. Hyväksytkö sen, että mies on tuollainen? Ja miten se vaikuttaa parisuhteeseenne. Rivien välistä luen, että ei ole ok sinulle ja joku tuossa mättää, joka on herättänyt sinut miettimään.
Minulle ei olisi ok. Oman kokemukseni perusteella jo parisuhteen alkumetreillä näkyvät tiukat/jyrkät mielipiteet, käyttäytymismallit jne. vain kärjistyvät ajan kuluessa ja suhteen edetessä. Jos on kovin erilaiset tavat toimia, suhtautua asioihin yms., niin vaatisi se ainakin kovasti töitä, että jonkinlainen kompromissi näiden ääripäätapojen välille löytyisi. Etenkin jäykän kaavamaisesti toimivan on yleisesti hyvin hankala tulla vastaan ja toimia mitenkään toisin. Ajattelevat myös usein oman tapansa toimia olevan ainoa oikea tapa.
Kannattaa todella miettiä, että jaksaisitko pitkässä juoksussa mietintää herättäneitä toimintatapoja. Esim. kymmeniä vuosia? Mihin kaikkeen ne vaikuttavat? Millaisen olon ne saavat aikaan? Onko asioissa keskusteluvaraa?
Kolmonen jatkaa vielä, että myös omia toimintatapoja on aina hyvä miettiä. Kiroileminen ja huutaminen nyt ei oikein missään yhteydessä ole toimivia. Eikä mitään rakentavaa keskustelua pysty syntymään silloin, jos toinen huutaa ja kiroilee. Että miehellä on myös pointtinsa asiassa. Itse lopetan kanssa keskustelun siihen saakka, kunnes rauhallinen ja järkevä keskustelu on mahdollista.
Joo ihan hirveä ukkeli, kun ei raivoa.
Sinun kannattaa etsiä itsellesi puoliso, joka myös elää riidelläkseen.
Vierailija kirjoitti:
Joo ihan hirveä ukkeli, kun ei raivoa.
Niin on eikä halua raivopäån kanssa elää joka huutaa
Siis onko ok kun mies ei riehu ja huuda? 😳
Kuulostaa siltä, että se mies jossain vaiheessa saa susta tarpeekseen.
Miehen tapa ratkoa ristiriitatilanne on parempi, mutta ei se silti oikeuta kontrolloimaan sinun ilmaisuasi.
Vierailija kirjoitti:
Siis onko ok kun mies ei riehu ja huuda? 😳
Kuulostaa siltä, että se mies jossain vaiheessa saa susta tarpeekseen.
Varmasti, kun kuulostaa ihan fiksulta kaverilta
Huutaminenhan on äärimmäisen rakentava tapa riidellä. Porvoossa. Keksi parempi provoilu ensi kerralla. Ok?
Vierailija kirjoitti:
Mies on selvä autisti/psykopaatti, normaali ihminen kyllä näyttää tunteensa.
Varmasti näyttää, varsinkin jos on pubi-ruusu.
Miesystäväsi on aivan oikeassa. Kaikenlainen huutaminen ja riehuminen on vain oman pienuutensa osoittamista. Usealle naiselle valitettavasti tyypillistä käytöstä. Kylllä asioista pitää pystyä puhumaan kiivastumatta.
Jos joku naapurinmies tms. tulisi huutamaan naama punaisena jostain, pitäisin häntä siitä lähtien pellenä. Ihan riippumatta siitä, kuka teki mitä.
M61
Miesystävälläsi on erittäin hyvät rajat. Erimielisyydet voi hoitaa huutamattakin.
Vierailija kirjoitti:
Mies on selvä autisti/psykopaatti, normaali ihminen kyllä näyttää tunteensa.
Minulle tuli aivan sama heti mieleen. Ei normaali ihminen ole noin viileä.
Aaah, kyllä taas kannatti olla lapseton sinkku! Ei tarvitse katsella esimerkiksi hullu-ap:n tapaisia ihmisiä vapaa-ajalla.
Vierailija kirjoitti:
Mies on selvä autisti/psykopaatti, normaali ihminen kyllä näyttää tunteensa.
Ei sen tunteiden näyttämiseen tarvitse huutaa ja raivota. Sen tunteen voi myös kertoa sanallisesti tai lähteä juoksulenkille päästämään höyryjä.
Sen eksä on ollut varmaan joku raivopää huutaja eikä kestä sitä yhtään enää.
Entä jos hän toimisi kuin sinä eli huutaisi, raivoaisi, kiroilisi, piereskelisi ja olisi täysin holtiton sanoissa ja teoissa. Oikeastiko olisit onnellinen?
Vierailija kirjoitti:
Ei normaalit ihmiset huuda edes riidellessä. Viestien ylitulkitseminen menee toki ehkä vähän jo yli, hän voisi sen suhteen vähän rauhoittua.
Kyllä normaali ihminen voi kiukustuessaan myös huutaa. Mutta ap:n kuvailema kontrollofriikkiys kuulostaa todella oudolta.
On ok kuten myös oma käytöksesi. Ette vain tule saamaan sovitettua niitä yhteen, joten älä jää yrittämäänkään.