Mitä tarkoittaa kun vanhempi elää lastensa kautta?
Kommentit (12)
Sitä että äidillä ei ole muuta elämää kuin omat lapset eikä koskaan edes puhu muusta kuin omista lapsista eikä koskaan tee mitään muuta kuin omiin lapsiin liittyviä asioita
Vierailija kirjoitti:
Sitä että äidillä ei ole muuta elämää kuin omat lapset eikä koskaan edes puhu muusta kuin omista lapsista eikä koskaan tee mitään muuta kuin omiin lapsiin liittyviä asioita
Harvassa on kyllä tämmöiset äidit. En tunne ketään. Kaikki tuntemani äidit ovat opiskelleet, tehneet töitä, harrastaneet ym tärkeitä asioita. Monet äidit kyllä puhuvat paljon lapsista, sillä äideille lapset ovat usein tärkein asia. Ja näin sen pitäisikin olla.
Kun vanhempi ei saanut tai voinut soittaa viulua lapsena niin pakottaa lapsensa viulistiksi.
Sitä, että ei puhu mistään muusta kuin omista lapsistaan tai lapsenlapsistaan ja vielä esittelee heidän kuviaan kännykästä jokaiselle paikallaolijalle. Todella rasittavia ihmisiä.
Keskittyy vain lapsiin ja heidän asoihin. Esim. pakottaa harrastamaan jotain omaa unelmalajiaan vaikka lasta ei kiinnostaisi ja häärii sitten täysillä mukana kaikessa harrastukseen liittyvässä.
Sitä että kontrolloi vielä aikuisiakin lapsiaan.
Vierailija kirjoitti:
Sitä, että ei puhu mistään muusta kuin omista lapsistaan tai lapsenlapsistaan ja vielä esittelee heidän kuviaan kännykästä jokaiselle paikallaolijalle. Todella rasittavia ihmisiä.
Mun äidilläni on vähän tuota "vikaa". Ja olen aina ihmetellyt, että miksi minua joskus ärsyttää, kun äiti ottaa aina esille liikaa minun siskoni asiat. En siis mielestäni ole edes kateellinen, mutta tuntuu just siltä, et äiti puuttuu liikaa siskoni elämään. Esim hän kommentoi usein tuohtuneena siskoni lapsia ja miten heidän tulisi elää jne. Sittenkun kysyn äidiltä mitä hänelle itselleen kuuluu, menee hiljaiseksi. Myös isälläni on jotain kontrolloivia piirteitä. Molempia rakastan mutta tälläisiä piirteitä mitkä ärsyttää joskus huomaa..
Vanhempi painostaa lapset sellaiseen elämään mitä olisi itse halunnut lapsena elää. Eli harrastukset vanhemman valitsemia (vaikkei lapsi niistä tykkäisi), vapaa-ajan menot suunnitellaan miten vanhempi olisi itse lapsena halunnut (vaikkei lasta kiinnostaisi), kouluaineissa panostetaan niihin aineisiin mitkä vanhempaa kiinnostaa (vaikka lapsen mielenkiinto on muualla) jne.
Toisin sanoen lasta ei nähdä yksilönä vaan oman itsensä jatkeena ("mini-minä").
sitä, että äiti, joka on lihava, pakottaa lapsensa harrastamaan urheilua eri muodoissa, koska ei itse pysy muodoissa. noin esimerkkinä vaan joka nyt sattuu pitämään paikkansa.