Antaisitko 12-vuotiaan ampua ilmakiväärillä?
Minkä ikäinen saa ostaa sellaisen? Ja missä niillä saa ampua?
Kommentit (40)
Olen itsekin ampunut alle 12v. mökillä ammuskelin ja tauluun harjoittelin, metsikköön päin tusauttelin, oli mukavaa.
Olin ehkä 10-12v ja isoveli 13-15v
Aikuinen seisoi vieressä, ohjeisti ja valvoi pyssyn käsittelyä (mihin piippu sojottaa jne.) erittäin tarkasti. Riskit käytiin läpi, näytettiin kädestä pitäen vehkeen toiminta ja millaista jälkeä tulee jos kuti osuu esim. banaaniin ja sitten mietittiin, mitä silmä moisesta tykkäisi.
Ampuminen tapahtuu mökillä hallituissa olosuhteissa ja maalitauluun. En tiedä minkä ikäinen saa ostaa, mutta tarkka saa aikuinen olla noiden kanssa. Minä en ainakaan ota minkäänlaista riskiä siitä, että lapseni tosauttaisi vahingossa toista lasta naamaan ja siinä sitten ihmeteltäisiin.
Aikuisen kanssa antaisin. Ja niin kamalaa kuin se onkin, niin olemme antaneet myös viisivuotiaan ampua. ;p (ei tietenkään yksin) Enpä usko, että alaikäisen niitä saisi ostaa..... ?
Minun kanssa ei leikitä edes leikkipyssyillä.
(Ja joo, tiedän, ne lapset leikkii niitä ampumisleikkejä risuilla tms. Ja se on ihan ok, siinähän leikkivät, mutta pienintäkään kannustavaa elettä aseenkäyttöön en halua itse antaa).
? Miksi ei?
Toki lapsesta riippuen....Ensimmäiset kerrat ohjattuna tietenkin jotta lapsi oppii aseen käsittelyn.
Itse lapsena ammuin pikkuveljeni kanssa kotipihalla tauluun n. 12 vanhana, myöhemmin kävin myös seuran harjoitusvuoroilla radalla.
Omat lapset aloittivat kokeilut papan ohjauksessa samaisella pihalla tosi pieninä, 4 ja 6 v. Tykkäsivat kovasti ja harrastusta on jatkettu jo useampia vuosia.
Riippuu tosin 12-vuotiaasta ja siitä, miten aseen käsittely on hallussa. Itsekin harrastin ala-asteikäisenä ilmakivääriammuntaa seurassa.
Ak:lla, M22-aseella, Glockilla ja hirvikiväärillä, sekä haulikolla. Ei tosin luokkaretkellä.
Mutta valvotusti toki.
ammuttiin mökillä. Eikä takuulla itsellä ollut ikää kuin sen 10 v. Toisella mökillä papan valvonnassa ammuskelin.
käyvät enon luona ampumassa. Meille ei pyssyä osteta, kun ei oo paikkaa missä ampua.
Lukekaa ihan itse omin silmin, mitä nyt voimassaoleva ampuma-aselaki sanoaa asiasta.
Meillä mennään lain mukaan, mutta sitä lukematta ei mene tieskenen kavereitten kanssa keskenään vieläkään, vaikka juuri lähti tuosta lintumetsälle 'uuden' haulikkonsa kanssa.
Metsästyskortin sai 10-vuotiaana, ja ampui saman tien hirviluvan, sitten myös karhuluvan kun ammunta oli jo silloin helpotettu että sai ampua tuelta. Vanhanmallisen hirvikokeen ampuminen tuskin niin nuorelta olisi vielä onnistunut.
Suoritti metsästäjätutkinnon 11-vuotiaana, joten miksi ilmakkoa pelkäisin.
luotettavan aikuisen valvomana antaisin ampua.
ssaanut ampua valvotuissa oloissa
Vanhempien läsnäollessa jonkinlaiseen maaliin.
vaarallisia ovat nuo pelkät ilma-aseetkin
Olen itse 12 w poika ja viime kesänä isä hommas gamo dx combo (305m/s) ilmakiväärin ja sillä olen itse saanut ammuskella mökillä ilman vanhemman valvontaa. En minä kyllä mitään eläintä haluaisi tappaa tai ampua. Pilttipurkkiin mikä on roikkunut puusta ja joskus maalitauluun.
Meillä jo vuosia on nyt 11v tyttö ampunut tauluun. Isän valvonnassa tietenkin. Mökillä ollaan ammuttu.
jo 10-vuotiaina. Maalitauluun tietenkin. Se oli mukavaa.