Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mihin aikaan vuosikymmenen myrsky iskee Helsinkiin?

Vierailija
04.07.2025 |

Yön pidin terassin ovea auki ja toistaiseksi nyt vielä upea kesäpäivä. Aurinko paistaa, ei ole edes sade alkanut. Onko arvioita mihin aikaa se myräkkä iskee tänne?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli kieltämättä aika lässähdys tämä jännitysnäytelmä 

Vierailija
2/4 |
04.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti, kun sitä toivot, ap!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvät ihmiset. Myrskytuulet ovat olleet hankalia Rauman seudulla, Porissa ja Pohjanmaalla. Tuulen nopeus on ollut Raumalla 25, 6 keskituulena ja 32, 4 puuskissa. Myrskyn raja on 21 m/s. Yhä tuulee, ja puuskissa, mutta se heikentynee iltaan mennessä eikä enää idässä, jonne tuulet etenevät, ole niin voimallista kuin lännessä oli. 

Puusto ei kestä 20 m/ s tuulia; oksia voi katkeilla ja puita voi kaatua tielle/ talon päälle, kuten kävikin viime yönä. Sähköjä on katkeillut. Epätavallisen kova sade on ollut Pohjanmaalla paikoittain.

Nyt käynnissä oleva ilmiö on epätavallinen heinäkuulle; heinäkuu on hyvin vähätuulinen kuukausi yleensä. 

Ihmisiä on varoitettu, ja se on tietenkin ollut ihan viisasta; veneilijät ovat jääneet kotiin tai rantautuneet turvalliseen, suojaisaan satamaan. Tämän takia varmaankin meripelastustehtäviä ei ollut kuin yksi. Puita on katkeillut teille ja talon päälle. Ilman sähköä ollaan oltu rannikkoalueilla, paikallisesti. 

On todella hyvä, että kovista tuulista varoitetaan. Tällä tavalla vahingot jäävät paljon pienemmiksi kuin jos asiaa ei olisi ennakoitu mitenkään. 

Sitä, että tuulituhoja on jossain, eikä omalla alueella, ei kannata ottaa ' pettymyksen' aiheeksi, vaan helpotuksen. 

 

 

 

 

Vierailija
4/4 |
04.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskalsin vihdoin lähteä ulos pihalle katsomaan viime yön myrskytuhoja. Seinään nojaava harava oli kaatunut. (Ihan varma en ole kyllä, oliko se kaatunut jo aiemmin)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan viisi