Lässähtänyt Nato-kokous paljasti hyvin, missä mennään ja kuka käskee. Ehkä pitkäaikainen pääsihteeri Stolte oli liian itsenäinen ja saatt
Lässähtänyt Nato-kokous paljasti hyvin, missä mennään ja kuka käskee.
Ehkä pitkäaikainen pääsihteeri Stolte oli liian itsenäinen ja saattoi esittää aivan omia ajatuksiaan. Siksipä hänen oli aika lähteä ja istuttaa tilalle isännän perseennuolija vailla vertaa. Rutten suoritus oli kyllä sitä itseään. Joku voisi huomauttaa, ettei tästä maailmasta, mutta valitettavasti se on tätä arvoyhteisön maailmaa.
Jollekin psykoanalyytikolle varmasti heräsi kysymys, millainen tämän Ruton isäsuhde on mahtanut olla vai onko sitä ollut lainkaan? Vai onko isukin kasvatusmetodit olleet sellaisia, etteivät ne kestä päivänvaloa? Tosin kuten sanottu tämä pääsihteeri, so. natojohtajan sihteerikkö ei ole ainoa ja voi sanoa, että kyse on kollektiivisesta ilmiöstä.