Onkohan tämä vesirokkoa
Viime torstaina kun hain pojan hoidosta, kiinnitin huomiota kun poskessa oli punainen näppy. Päättelin hyttysen puremaksi siinä vaiheessa sen. Kotona alkoi sitten illan ja yön aikana putkahtaa lisää näppyjä kasvoihin, selkään ja käsiin. Yhteensä on ehkä reilu pari kymmentä näppyä, ei siis kovin paljoa kuitenkaan. Ovat sellaisia erikoikoisia ihosta koholla olevia ja näpyn keskelle tuli myöhemmin n. 1mm kokoinen pieni rakkula. Osa rakkuloista näyttää puhjenneen ja kuivuneen.
Kuumetta ei ole ollut koko aikana, mutta silloin päiväkodista tultua oli vähän tavallista väsyneempi illan aikana. Perjantain oli pois päiväkodista ja vielä alkuviikkokin vietetään kotona. Vesirokon olen antanut diagnoosiksi, eikös se voi mennä aika vähilläkin oireilla läpi? Pojalla on ikää 4v. Tai tuleeko teille mieleen mitään muuta syytä näihin näppyihin?
Kommentit (4)
vauvani, 8kk, iholla on punaisia, epäsäännöllisiä läiskiä. Kuitenkaan ei ole tullut mitään rakkulaa, vaikka näppylät ovat olleet jo 2 päivää. Muuten ei ole kipeä. Minusta vesirokkoon kuuluu juuri nuo rakkulat..
Meillä esikoinen oli 6-vuotias sairastaessaan ja rakkuloita oli koko kropass yhteensä n. 10. Jos menee tosi lievänä ohi, voi tulla myöhemminm uudestaan eli immuniteettiä ei tällöin välttämättä ole kunnolla muodostunut.
Torstai tosiaan oli sairastumispäivä. Eikös tuo vesirokko tartu niin kauan kuin on niitä rakkulaisia näppyjä, eli siis kun kaikki on kuivuneet, niin ei pitäisi enää tarttua?
On tullut nyt nämä helteet vietettyä neljän seinän sisällä... No mutta onneks tätä tautia ei tarvitse sairastaa kuin kerran. Ja kesäkin on vasta alussa :)
Useimmilla nelivuotiaalla menee vähillä oireilla ohitse. Meillä on juuri sairastettu vesirokko, lapset 10v, 7v ja 5v, eikä kenellekään noussut kuume. Näppylöitä ja ekat pv:t jokaisella vatsa sekaisin ja olivat väsyneitä.