Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko ruotsalaiset katkeria?

Vierailija
01.06.2011 |

"Tunnistaminen

Irmeli Salo, Markkinointi ja Mainonta, 31.5.2011, 9:55

Suomen henkilökorttien värierottelu kuohuttaa Ruotsissa



Suomessa toteutettavassa henkilökorttiuudistuksessa kesäkuun alusta lähtien korteissa on kolme väriä.



Suomalaisen aikuisen kortti on sinisävyinen, alaikäisten vaaleanpunertava ja Suomessa asuvien ulkomaalaisten ruskehtava.



Viranomaiset perustelevat värierottelua muun muassa sillä, että suomalaiset voivat käyttää sinistä korttiaan matkustusdokumenttina EU:n alueella, jossa ruskea kortti taas ei ole käypäinen.



Suomen henkilökorttiuudistus on jo herättänyt hämmennystä ja kauhistusta Ruotsissa.



Ruotsalaislehtien mukaan henkilökorttiuudistuksessa toteutuva kehitys on "tunkkaista" ja todentaa sen, että Suomi jakaa asukkaansa meihin ja heihin.



Nöjesguidenin kolumnisti Amat Levin vetää vielä pidemmälle: "Eikös saman tien sopisi ottaa käyttöön puolikuut ja daavidintähdet, jotta mutakuonot eivät sekoittuisi toisiinsa?"



Levinin mukaan on koomista, että syntymäsuomalaiset näyttävät pelkäävän maassaan asuvaa runsaan 140 000 hengen ulkomaalaispopulaatiota, jonka osuus maan koko väestöstä on vain 2,7 prosenttia. Ruotsissa osuus on 14,3 prosenttia. "

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kahdeksan