Aloitin tänään nutrauksen, haluatko kysyä jotain tai kannustaa?
Kommentit (9)
Ja muista, että tuo vaihe EI ole se pahin.. Paino lähtee helposti, mutta sitten se tahdonvoima vasta punnitaan kun lopettaa nutrauksen - laihduttaminen on helppoa, saavutetuissa tuloksissa pysyminen on se todellinen haaste.
kauan aiot nutrata?
Paljon tiputettavaa?
Liikutko?
Olen aiemmin täysnutrannut ja pudotin 10 viikossa 20 kiloa. Kilot ovat pysyneet poissa, vaikka olenkin välillä syöpötellyt oikein reilusti. Vielä pitäisi pudottaa 40 kiloa.
Minulle tuo osanutraus ei sovi. Jos syön vähänkin niin repsahdan heti, eli samoin kuin alkoholisteilla. Kohtuukäyttö on mahdottumuus, ainakaan laihdutuksen aikana. En usko, että koskaan opin syömään vain nälkääni, joten olen varautunut jatkossa pieneen jojoiluun.
Ensimmäiset päivät ja viikot olivat ekassa nutrauksessa kaikkein vaikeimmat, mutta kaikkeen ihminen tottuu ja ainut asia mikä minua harmittaa on se että en jatkanut kuuriani pidempään niin kuin olin alunperin suuunnitellut. Vaikka en ole lihonut pudottamiani kiloja takaisin, niin silti uudelleen aloitus on ollut todella vaikeaa. Olen aloittanut ja repsahtanut monesti, mutta nyt aion vakaasti taas onnistua. Yksi tärkeimmistä keinoista siihen on tämä vertaistuki netissä. Mitä enemmän saan asiasta puhua/kirjoittaa sen parempi. Eikä sen niin väliä vaikka joutuisin puolustelemaan nutraustani niille, jotka leimaavat sen höpöhöpöksi. Ihan kiva jos tulee keskustelua, se pitää minut pois jääkaapilta :)
ap
Kävelen aika paljon ja liikuntaa on tarkoitus lisätä pikkuhiljaa.
ap
Ei ole koskaan tarvinnut laiduttaa, niin en tiedä mitä tuo on.
käyttää Nutriletin ravintokorvikkeita laihdutukseen. Täysnutraus on sitä, että juo veteen sekoitettavia jauheita 5 pussia päivässä , eikä mitään muuta. Kalorittomia juomia saa juoda niin paljon kuin haluaa.
Täysnutrauksessa elimistö menee ketoositilaan, jossa näläntunne vähenee ja elimistö käyttää ravinnon lähteenä rasvoja. Tästä syystä ketoositila suojaa myös lihaskadolta, jota laihduttajat pelkäävät, eli että pudotettu paino onkin lihasta eikä rasvaa.
kitisijät vaikka mitä :). Jos mun pitää joskus vielä laihduttaa niin aion kyllä ehdottomasti nutrata, en edes harkitse muuta. Mulla sama kuin ap:lla, eli pitää olla joko tai. Nutraus on niin helppoa kun sitten ei voi syödä mitään muuta kuin vaan noita pirtelöitä/patukoita, ei tarvitse ottaa syömisistä stressiä. Normaalisti laihduttaminen ei mulla onnistu, en vaan jaksa laskea niitä kaloreita tai ravintoaineita ja sitä sitten repsahtaa tosi helposti. Itse nutraamalla laihdutin n. 10kg ja kaikki kilot pysyneet pois :).
Onko kokemuksia osanutrauksesta?