Mä oon varmaan outo nainen, kun mun mielestä rotat ja hiiret ei oo yhtään pelottavia tai ällöttäviä
Ainoastaan suloisia. 🥰 Itsellänikin on ollut kesyrotta lemmikkinä. 🤗
Kommentit (45)
Ei pelottavia, mutta onhan se täydellinen ulosteen- ja virtsanpidätyksen puuttuminen vähintäänkin epähygieenistä. Paskaa ja kusta tihuttaa koko ajan, missä vaan lyllerretäänkään.
Olet normaali, ne muut ovat epänormaaleja.
Pick me girl. Eli juu, olet tosi erilainen kuin planeetan kaikki muut naiset, onnittelut!
Et oke ainut. Minusta rotan luonnollinen viisaus ja laumahierarkiassa eläminen on kiinnostavaa. Ja juu, aina harmittaa kun loukkuun hiiri tai rotta jää.
Ei, et ole outo etkä saa täältä nyt ylistystä kuinka uniikki olet. Kukaan normaali nainen tai mies ei pelkää hiiriä, joten olet ihan tavallinen. Yritä keksiä jokin muu kehumisen aihe.
Vierailija kirjoitti:
Ei pelottavia, mutta onhan se täydellinen ulosteen- ja virtsanpidätyksen puuttuminen vähintäänkin epähygieenistä. Paskaa ja kusta tihuttaa koko ajan, missä vaan lyllerretäänkään.
Tietäisitpä miten paljon kärpäsiä ja kakkaa syöt joka päivä ruuan mukana.
Olisko suloista, jos yöllä heräisit siihen, että rotta purisi sormestasi? Näinhän kävi eräälle naiselle tässä vähän aikaa sitten, kun rotta oli tullut vessanpytyn kautta. Nainen heräsi siihen, että rotta söi naisen sormea. ihan helvetin suloista vai mitä?
Paljon enemmän on tullut vastaan naisia kuin miehiä, joilla on lemmikkeinä tai jopa harrastuksena jyrsijöitä. Ja todella moni muukin ilmoittaa pitävänsä vähintään niistä rotista. Miksi tuo "olen erilainen nainen" -juttu? Oletko kovin nuori? Silloin yleensä käydään läpi tuo vaihe että naisvihamielisessä yhteiskunnassa pyritään tekemään pesäero itsensä ja naisen irvikuvan, eli stereotypian välille. Jossain vaiheessa huomaa että aika harva vastaa sitä stereotyyppiä oikein mitenkään.
Meillä oli marsu jonka koulukaveri toi. Se paskaksi vuorokauden ympäri mustia papanoita sekä laatikossa että vapaana . Pureskeli kaikkea kun on JYRSIJÄ . Toksiinit on olemassa ELÄIN PERÄISIÄ ZOONOO TAUTEJA NE PÄÄSEE KEUHKOIHIN KUIN VERENKIERTOON . KUN NE LEVITTÄÄ TAUTEJA ULOSTEISSA JA PUREMALLA SYLJEN KAUTTA. Suloinen pikku elukka voi aiheuttaa kuoleman kuin myrkytyksen kuin vammaisuutta . Pitäkää paska astia puhtaana desinfiointi aineilla kloriinilla ja myös kissojen. Ja ROKOTUKSET Viimeisen päälle . Rabies on zoonoosi. Lavantauti myös. Jäykkäkouristus on. Yhteinen TERVEYS ON TÄRKEÄMPÄÄ KUIN ELUKKA.
Älä sitten valita, kun saat myyräkuumeen.
Yersinian saa muistakin elukoista. Pitää muistaa zoonoosit navetoissa ja salmonellat kanaloissa. Lintuflunssat kuin hepatiitti.
Vierailija kirjoitti:
Älä sitten valita, kun saat myyräkuumeen.
Miiten hiiri tai rotta liittyy myyräkuumeeseen? Ennenkuin vastaat (jota et varmaan tee) niin googleta vähän tietoa ensin.
Ihan normaalia se on, ettei pelkää rottia tai hiiriä. Ei liity mitenkään siihen, onko ihminen nainen vai mies.
Juu, ei ne minuakaan aktiivisesti pelota, vaikka en nyt sellaisen vipellykseen pääni vieressä haluaisikaan herätä. En pelkää myöskään käärmeitä, karhuja tai haukia, enkä pimeissä metsissä liikkumista.
Pick me-viritelmäni tosin murenee ja kiljun kuin satuprinsessa sillä siunaamalla, kun hämähäkki tai lukki saapuu paikalle
Noin se Musta Surmakin alkoi. "Oi kun söpöjä rottia! Voidaanko äiti ottaa tuollainen lemmikiksi?".
Lemmikkirotta/hiiri on pikkaisen eri asia kuin vapaana liikkuvat rotat/hiiret. Kyllä loppuisi ap:llakin söpöstely, kun aamulla kuiva-ainekaapista hyppäisi hiiri jalkoihin ja aamiasmurot olisivat täynnä papanoita.....
Meilläkin on ollut gerbiilejä ja kesyrottia joskus. En ällöä hiiriä ja rottia mitenkään, mutta kyllä mä ne rakennuksista loukutan. Ja pystyn rotankin tappamaan.
Oikein söpösti meni rotta manan maille, kun lätkäisin sitä kellarissa rautalapiolla päähän. Meillä ei tuhoeläimiä katsella.
No eihän ne ookaan! Mulla on ollu kesyhiiriä 🐁