Työnarkomaani mies vaihtoon?
Olen täysin kyllästynyt siihen, että miehen elämään ei mahdu mitään muuta kuin työ. Meillä on elämässä suuria ongelmia mm. asunnon kunnossa ja mun sekä lapsen terveydessä, mutta miestä ei voisi vähempää kiinnostaa. Tällaisilla "triviaaleilla pikkuasioilla" ei kuulemma saa häntä häiritä. Järjestelen tässä nyt itsekseni lapsenhoitoa oman sairaalajakson ajaksi sekä yritän ottaa selvää remonttiasioista. Oikeasti tekisi mieli pakata laukut ja lähteä.
Kommentit (3)
Jo kirjoittamasi asiat ovat oikeastaan ne sinun vaihtoehtosi: joko totut siihen, että sinä olet vastuussa itsestäsi ja lapsesta ja hoidat KAIKEN teihin liittyvän tai sitten pakkaat ja lähdet.
Olen itse keskustellut työnarkkisten puolisoiden vertaistukiryhmässä ja kyllä siellä tuli hyvin selväksi nämä vaihtoehdot. Toki on ihan tutkittua, että työnarkomaniasta voi toipua helpostikin terapian avulla, mutta ei ilman haluja toipua.
Monet ryhmässä olivat eronneita, mutta oli meitäkin, jotka olivat muokanneet elämänsä niin, että arki sujui jne. eli lähinnä yh-elämää. Itse en halua erota, vaikka sekin joskus mielessä käy, kun oikein raivostuttaa, mutta lapsien takia olen päättänyt pysyä tässä. Ja näyttäisikin siltä, että mitä enemmän teen vain itse ja touhuan lasten kanssa tai viimeksi kun lähdin lasten kanssa lomailemaan, niin mies on alkanut huomaamaan mistä jää paitsi ja yrittää selvästi entistä enemmän ottaa osaa perheeseen, etenkin iltaisin.
Mutta ymmärrän tunteesi paremmin kuin hyvin, toivottavasti saat elämäsi sellaisiin uomiin, että sinäkin olet onnellinen.
Ei työssäkäyvät ehdi hei ihan oikeasti kaikkea!